875 Shares 1213 views

Dynamika w muzyce – to jeden z głównych środków wyrazu. Charakterystyka dynamiki gry na fortepianie

Muzyka – formą sztuki, który przemawia do naszego pola sensorycznego za pomocą dźwięków. Dźwięki język ma w swoim składzie różne elementy, które profesjonalny terminologia zwanych „środków wyrazu muzycznego.” Jednym z najważniejszych i najbardziej potężny skutków elementów jest głośnik.

Jaka jest dynamika

To słowo jest znane wszystkim kursu fizyki i wiąże się z pojęciami „masy”, „moc”, „Energia”, „ruch”. W muzyce, określa to samo, ale w stosunku do dźwięku. Dynamika muzyki – to jest moc dźwięku, może być również wyrażony przez pojęć „powolny. – głośniej”

Gra jest na tym samym poziomie dźwięczności nie może być wyraziste, szybko opony. Wręcz przeciwnie, częste zmiany dynamiki sprawia, że muzyka interesujący, umożliwiając przesyłanie szerokiej gamy emocji.

Jeśli muzyka jest zaprojektowany, aby wyrazić radość, uroczystości, radość, szczęście – głośnik będzie jasny i dźwięczny. Aby przekazać takie emocje jak smutek, czułość, bojaźliwość, przenikanie światła jest wykorzystywane, miękki, cichy głośnik.

Sposoby wyznaczania dynamiką

Dynamika w muzyce – to jest to, co określa poziom głośności. Oznaczenia na to, że jest trochę prawdziwych gradacją dźwięku znacznie więcej. Tak, że znaki dynamiczne powinny być traktowane jedynie jako schemat, kierunku poszukiwań, gdzie każdy wykonawca przedstawia w pełni swoją wyobraźnię.

Dynamika poziomu „głośny” terminem „forte”, „cichy” – „piano”. Jest to powszechnie wiadomo. "Cichy, ale nie zbyt" – "mezzo piano"; „Nie bądź zbyt głośno” – „mezzo forte”.

Jeśli dynamika muzyki wymaga zamiar poziomie skrajności, użyj niuanse „pianissimo” – bardzo cicho; lub „fortissimo” – bardzo głośno. W wyjątkowych przypadkach, liczbę ikon „forte” i „piano” może być do pięciu!

Ale nawet z wszystkich opcji liczba znaków, aby wyrazić wielkość nie przekracza 12. Liczba ta nie jest dużo jeśli wziąć pod uwagę, że dobry fortepian można wyodrębnić do 100 dynamicznych odcieni!

Przez dynamicznych instrukcji również zawierać określenia „crescendo” (stopniowo coraz większą objętość) i naprzeciwko znaczeniowo terminem „diminuendo”.

Głośnik muzyczny zawiera szereg symboli wskazujących na potrzebę proaktsentirovat dowolnym dźwięku i harmonii:> ( „nacisk”), sf lub SFZ (ostrość – „sforzando”), rf lub RFZ ( „rinfortsando” – „wzmocnienie”) ,

Od klawesynu do fortepianu

Zachowane egzemplarze klawesyn i klawikord pozwalają nam wyobrazić sobie, co dynamika muzyki okresu baroku. Mechanika Piano starożytni poprzednicy nie pozwolił, aby zmienić głośność stopniowo. Na nagłą zmianę dynamiki tam dodatkowych klawiatur (podręczniki), które można dodać do dźwięku ze względu na podtekstów oktawy zdwojeniach.

Specjalny system dźwigni i narządu kolana klawiatury pozwala nam osiągnąć różnorodność brzmień i przyrostu objętości, ale nadal nie jest nagła zmiana. W stosunku do muzyki barokowej istnieje nawet specjalny termin „dynamika” taras-jak zmiany poziomu głośności przypominały półek tarasy.

W odniesieniu do dynamiki amplitudy, to było dość małe. Dźwięk klawesynu, przyjemny, srebra i spokoju w pobliżu, był ledwie słyszalny z odległości kilku metrów. Dźwięk klawikordzie była bardziej surowa, z odcieniem metalicznym, ale trochę bardziej zdecydowane.

Narzędzie to był uwielbiany I. S. Bahom na jego zdolność do wynajęcia w lekkim stopniu, ale jeszcze zmienić poziom dynamiki, w zależności od siły dotyk palców na klawiszach. Pozwoliło to dać wyrażenie jednoznacznej wybrzuszenie.

Wynalazek na początku 18 wieku fortepianu z jego systemem młotkowym zrewolucjonizował przez rozszerzenie możliwości klawiatura. Dynamika muzyki odtwarzanej na współczesnym fortepianie, posiada dużą liczbę odcieni dźwięku, a co najważniejsze, dostępność stopniowe przejście od jednego do drugiego niuansów.

Dynamika duża i szczegółowa

Główne dynamika zwykle wyrażane symboli podanych w tabeli. Są mało, są one jasne i określone.

Jednakże, „wewnątrz” każdego z tych niuansów może być masowe gradacje drobniejsze dźwięku. Dla nich nie wynalazł specjalne znaki, ale istnieją te poziomy w prawdziwym dźwiękiem i robią nam zależało, aby słuchać gry utalentowany artysta.

Ten niewielki głośnik o nazwie szczegółowe. Tradycja jego stosowania sięga do muzyki barokowej (myślę o możliwości klawikordzie).

Dynamika w muzyce – to jeden z probierzem mistrzostwa. Że opanowanie subtelnych niuansów, lekkie, subtelne zmiany w jej grze dysponuje utalentowanym profesjonalistą.

Jednak jest to mniej trudno jest równomiernie rozprowadzić zysk lub stratę dźwięczności, gdy jest „rozciągnięty” na dużej części tekstu muzycznego.

dynamika względności

Podsumowując, warto zauważyć, że dynamika muzyki – jest to bardzo względne pojęcie, jak w rzeczywistości, a wszystko inne w naszym życiu. Każdy styl muzyczny i kompozytor nawet każdy ma swoją dynamiczną skalę, jak również funkcje w niuanse wniosku.

Co brzmi dobrze w muzyce Prokofiewa, absolutnie nie ma zastosowania w wykonywaniu sonat Scarlattiego. Niuans fortepian Chopina i Beethovena będzie brzmieć zupełnie inaczej.

Odnosi się to także do stopnia akcentowania, czas trwania ochrony tych samych poziomów, jej dynamikę zmian trybu i tak dalej.

To narzędzie do opanowania muzyczną ekspresję na dobrym poziomie zawodowym, konieczne jest przede wszystkim do badania wielkich mistrzów gry, słuchać, analizować, myśleć i wyciągać wnioski.