164 Shares 6042 views

Rodzaje Znaki towarowe: Wszystkie klasyfikacje

Znak towarowy – jedno z najważniejszych pojęć w marketingu, który ma więcej funkcji. Klasyfikacje znaków towarowych kilka: w formie wypowiedzi, prawo formy własności. Nie wolno nam zapominać, że znak towarowy – część większego pojęcia – tożsamość korporacyjną.


Pojęcie i rodzaje znaków towarowych

Znaków towarowych, znak towarowy (inna nazwa – nazwa handlowa) – zarejestrowany znak oznaczenie kombinacja liter lub cyfr, zdjęcie produktu, mających na celu odróżnienia go, aby przynieść informacje o producencie.

Ta metoda indywidualizacji producenta zarejestrowany przez odpowiednie instytucje państwowe Federacji Rosyjskiej i innych krajach. Polega ona wyłączne prawo do korzystania z wybraną postacią i ich ochrony prawnej. dostępne w ponad 160 krajach, z których ostatni jest 90 – na poziomie prawodawstwa.

W naszym kraju, wszelkie wykorzystanie znaków towarowych są chronione przez ustawę „o znakach towarowych, znaki usług i nazwy pochodzenia” (1992).

Ponadto, symbole handlu są zabezpieczone za pomocą następujących czynności:

 • Konwencja paryska z 1883 roku
 • Konwencja o międzynarodowym Madryt Rejestracji marką (1981).
 • o rejestrację znaku towarowego porozumienia (1973).

Znak towarowy – funkcja

Rodzaje funkcji znaków towarowych można podsumować w następujący sposób:

 1. Jest to dowodem na wysoką jakość produktu.
 2. Obecność takiego znaku generuje zaufanie kupującego w produkcie ze względu na dobrą reputację producenta.
 3. To jest fundament, na którym promocja i reklama (przed nim wszystkie rodzaje znaków towarowych, oczywiście, same muszą być dobrze propiarit).

Uważa się, że towary sprzedawane pod marką, kupić w 15-25% częściej niż White Label. Poza tym, Symbol znaku towarowego jest często cenną własność obiektu – Coca-Cola wartość przekracza znak, na wniosek właściciela korporacji, $ 3 mld USD.

Typy odnoszą się do marki

Kolejna partia, która charakteryzuje znak towarowy, jest rodzaj jego wyznaczenia. W sumie są cztery:

 1. Towarowym. Obejmuje to symbol, oznaczenie charakterystyczny kolor lub kombinację, rysowania.
 2. Marka. Składa się skrótów, słów, fraz, liter – to wszystko można powiedzieć.
 3. Koszyk obrazu – zindywidualizowane korporację marki.
 4. Znak towarowy – wszystko powyższe, ochrony praw i prawo. Ten ostatni jest oznaczony literą R w kole.

Klasyfikacja odmian markowych znaków

Wszystkie rodzaje znaków towarowych i usługowych można podzielić na następujące grupy:

 1. O kompetencjach własności: indywidualne i wspólne.
 2. Z projektu: produktu, linii produktowych.
 3. W postaci wyrażenia: głośność, dźwięk, w połączeniu, słownej, graficznej.

Najciekawszym do rozważenia będzie ostatnim.

Klasyfikacja odmian wyrazu

Rodzaje znaków towarowych w formie wypowiedzi jest podzielony na kilka kategorii:

 1. Słowo – mówi nazwy i slogany. Najczęstszym kategoria obejmuje zarówno wspólnych słów i neologizmów. Na przykład, "VKontakte", "Codzienne", "Twix", iPhone, Windows. Albo: „Gillette najlepszy człowiek” „Jest pomysł – jest IKEA”, etc …
 2. Graficzne – unikalne i niezapomniane obrazy ludzi, zwierząt, abstrakcyjnych symboli, linii, kształtów – emblematów i logo. Są to ikony "Adidas", "APL", "Lacoste", "Facebook", linii kolejowych itp D.
 3. Luzem. Jest to rzadki gatunek. Jest przedstawiany albo sam produkt lub jego opakowanie. Taki rysunek lub zdjęcie nie powinno być schematyczne, aby skupić się na konkretnym celu towarów lub mienia. .. Na przykład, książka obraz, telefon komórkowy, naczynia, odkurzacz, itp trójwymiarowego znaku towarowego należy przeznaczyć na dowolny nieodłącznym tylko reprezentuje cechy produktu: Błazen McDonalda, zwierzę Wimm-Bill-Dann Brends etc …
 4. Dźwięk. Jest to część utworu lub dźwięku, który charakteryzuje tę firmę. Jest to bardzo popularny zarówno w reklamie i dźwięku w mediach – to się nazywa melodia jingle. Często śpiewane markę lub slogan firmy, na przykład: "Gallina Blanca, glug-glug, glug-glug" "Mm-m, Danone". Obejmuje to również przez stację znak wywoławczy oraz konkretne audycje, melodię na powitanie lub pożegnanie powitalny ekran telewizyjny.
 5. W połączeniu połączyć kilka rodzajów klasyfikacji: slogan i wizerunek, logo i dźwięk.
 6. Węchowy. Jest to najbardziej rzadkie i nietypowe rodzaje znaków towarowych. Reprezentują zapach, zwykle nie ma związku z produktem. Zarejestruj symbol korporacyjnej jest bardzo trudne – trzeba szczegółowy opis zapachu, jego wzór chemiczny, przeniesienie „bukiet” z jego składowych poszczególnych zapachów. W naszym kraju, te znaki są mało ciekawy reprezentowane.

Oddzielnie, istnieją przykłady znaków zapachowych towarów:

 • wanilia lawenda – piśmienne;
 • zapach świeżo skoszonej trawy – piłek tenisowych;
 • Różowy perfumy – opony samochodowe;
 • wyczuwalny zapach mocnego piwa – rzutki rzutki;
 • trawa cytrynowa – SPA-salonów, itp …

Pojęcie stylu firmie

Rodzaje znaków towarowych są istotną częścią globalnej koncepcji – styl firma. Corporate Identity – zestaw różnych metod i sposobów prezentacji produktów, które reprezentują najnowsze w sposób jednolity i zakończone. Koncepcja ta łączy w punkcie a:

 • towarowym;
 • zastrzeżony krój ;
 • indywidualną kombinację kolorów;
 • logo;
 • Jednostka Corporate – połączenie nazwy, logo, slogan, dowolny tekst wyjaśniający;
 • Firma stała jednolita – układ tekstu i zdjęć, format, etc …

Towarowym, w rzeczywistości jest „twarzą” firmy, unikalne, chronione przed kopiowaniem i plagiat. Jego wybory – wielki wielu.