633 Shares 3534 views

Cornflowers – piękna roślina

Kwiaty te należą do rodziny astroid, są niezwykle skromne do warunków uprawy. Są roczne lub wieloletnie. Roczniki są takimi odmianami, jak amerykańskie, niebieskie, imperialne chabry. Chaber, góral, góra i rosyjski należą do wieloletnich. Płatki są nie tylko niebieskie, jak powszechnie uważa się. Kolor może wahać się od śnieżnobiałego do głębokiego fioletu, istnieją nawet żółte odmiany. Kwiaty doniczkowe (zdjęcie poniżej) różnią się kształtem kwiatostanu. Mogą być małe, duże, proste lub frotte.
Ta roślina jest z powodzeniem wykorzystywana do projektowania trawników Maurów, kolorowych krawężników, doskonale łączonych z innymi roślinami w mieszanych kwiatowych łóżkach. Rośliny kwitnące duże odmiany są uprawiane do cięcia. Zbierając miejsce na te kwiaty, wolisz otwarte słońce. Intensywność i czas kwitnienia w dużej mierze zależy od tych czynników. Nie ma specjalnych wymagań dla gleby, najważniejsze jest to, że woda nie stagnuje, piaszczysty loam jest dobrze opróżniany i słabo kwaśny. Na wapiennej (alkalicznej) ziemi jest bardziej intensywne kwitnienie, a kolor kwiatów jest bardziej żywy.
Roczne rośliny rozmnażające się przez nasiona, na rynku obecne są najróżniejsze mieszanki luzów różnej postaci i koloru. Dają duże ilości nasion. Sadzenie jest prowadzone bezpośrednio w ziemi na zimę lub wczesną wiosną. Rośliny wieloletnie z kukurydzy rozmnażają się przez podział kłączy lub sadzonek, należy to zrobić po tym, jak roślina wyblakła. Przeszczepiane jest raczej rzadko, tylko w przypadku silnego wzrostu lub tworzenia nowych łóżek kwiatowych.


Podlewanie kwiatów powinno być umiarkowane, ponieważ gleba wysycha dobrze. Okresowo konieczne jest rozluźnienie gleby w miejscu sadzenia i usunięcie chwastów. Po sadzeniu nasiona wymagają intensywnego nawilżenia. Jeśli nowo przeszczepiona roślina wilts, musisz usunąć część gruntu i dobrze ją zalać, w następnym sezonie kwiat będzie nadal bujnej roślinności. Raz na trzy lata należy rozcieńczać sadzenie wieloletnich chabrykatów, podzielenie i przeszczepienie kłącza. Jeśli wzrośnie kwasowość gleby, roślina zaczyna się więdnąć. W tym przypadku zaleca się wykonanie wapnowania gleby. Puszki zbożowe lepiej się czują na skąpej glebie, więc nie potrzebują karmienia. Choroby i szkodniki omijają te kwiaty. Rośliny wieloletnie są szczególnie nieprecyzyjne, zimne i odporne na suszę.

Przechodząc obok pola żyta, nie da się dostrzec jasnych, niebieskich głów wśród uszu. W tym miejscu kwiaty uważane są za chwasty, ponieważ mogą przynosić użyteczne uprawy. Ale w dobrze utrzymanym ogrodzie, na wielobarwnym kwietniku jest to już najpiękniejsza roślina. Kupując nasiona, należy zwrócić szczególną uwagę na producenta. Najlepsze chabry z ogrodu – od hodowców z Nowogrodu lub Nowosybirska. Nasiona powinny być posadzone na otwartym gruncie, dobrze napędzane rozpuszczonym humusem i pokryte folią lub innym materiałem, jeśli sadzenie jest wykonywane w kwietniu. Roślina zaczyna kwitnie pod koniec czerwca, nie ma potrzeby jej polewania, wystarczy letnie deszcze. Ich różowe, białe, fioletowe i niebieskie odcienie, kwiaty chaberzy będą się cieszyć aż do końca lata.