188 Shares 1030 views

Rekuperator powietrza: zalety, odmiana i cechy produkcyjne

Recuperacja polega na recyklingu już używanego powietrza specjalnym urządzeniem. Ten proces może znacząco obniżyć koszt energii elektrycznej. Rekuperator powietrza jest bardzo przydatnym urządzeniem, które ma pewne zalety i wykonuje kilka funkcji w zależności od pory roku.


Zalety aparatu

Tak więc przedstawione urządzenie ma takie zalety:

– ekonomia (rekuperator powietrza zużywa znacznie mniej energii niż klimatyzator);

– wysoka sprawność;

– mały rozmiar (wszystko zależy od Twoich potrzeb), do zastosowań przemysłowych, można wybrać duże modele;

– możliwość zastosowania w budynkach prywatnych i wielorodzinnych ze scentralizowaną wentylacją;

– możliwość korzystania z urządzenia zimą (do ogrzewania powietrza) oraz latem (do chłodzenia), bez konieczności stosowania dodatkowych źródeł energii;

– niski koszt;

– możliwość niezależnej budowy jednostki;

– rekuperator zapewnia zarówno dopływ i odpływ powietrza, tzn. Uzyskuje się dodatkowe naturalne wietrzenie pomieszczenia;

– Dobre wskaźniki sanitarne i higieniczne.

Typy rekuperatorów

Do tej pory rynek wyrobów elektrycznych może oferować wiele modeli urządzeń, z których można wybrać właściwe urządzenie. Tak więc istnieją takie typy rekuperatorów:

– obrotowe;

– dach;

– recyrkulacja wody;

– lamelarny.

Jakie materiały są potrzebne do wykonania urządzenia?

Jeśli chcesz zrobić rekuperator powietrza w domu z własnymi rękami, najpierw musisz zebrać niezbędne materiały i narzędzia. Od razu trzeba zauważyć, że nie potrzebujesz żadnych drogich akcesoriów. Możesz zbudować strukturę z improwizowanych materiałów.

Więc musisz:

– blachy o małej grubości (mogą być ocynkowane);

– taśmy z wtyczki technicznej (do ramy);

– uszczelniacz neutralny;

– MDF (do budowy korpusu urządzenia). W tym samym celu można użyć standardowego pudła z cyny o danym rozmiarze;

– kołnierze do rur.

Oczywiście trzeba również przygotować narzędzia: nożyczki do cięcia metali, śrubokręty i śruby z nakrętkami, śrubami lub innymi łącznikami.

Technologia produkcji urządzenia

W tym artykule dowiesz się, jak robić rekuperatory powietrza z płyty. Są one najłatwiejsze w obsłudze i produkcji. Ponadto, surowce, które będą wykorzystane w pracy, mają niski koszt. Tak więc wszystkie akcje muszą być wykonywane w określonej kolejności:

1. Przede wszystkim konieczne jest określenie wymiarów urządzenia, ponieważ określa szerokość i długość płyt. Przed rozpoczęciem pracy zaleca się narysować maszynę na papierze i wykonać wszystkie niezbędne obliczenia z wyprzedzeniem.

2. Przejdź teraz do cięcia płyt. Standardowe wymiary każdego elementu to 20 * 30 cm. Jeśli metal nie jest do Państwa dyspozycji, można zastosować textolit lub poliwęglan komórkowy. Należy pamiętać, że wszystkie strony płyt muszą być idealnie równe, więc nie spiesz się podczas procesu cięcia. Jeśli nożyczki nie wykonają tego prawidłowo, użyj piły elektrycznej z metalową piłeczką. W tym przypadku krawędzie nie muszą być wypoziomowane.

3. Następnie wykonana jest rama, która zostanie zainstalowana pomiędzy płytami. Grubość takiej konstrukcji nie powinna przekraczać 3 mm. Zauważ, że pomiędzy płytami trzeba zostawić małe szczeliny (około 4 mm).

4. Na tym etapie można całkowicie zmontować rekuperator powietrza. Aby przymocować elementy, użyj neutralnego uszczelniacza, ponieważ tylko nie będzie to powodować rdzy i korozji metalu. Po całkowitym osuszeniu utrwalacza umieść urządzenie w przygotowanej obudowie. Należy zwrócić uwagę, że aby zapewnić bardziej wydajne działanie urządzenia, wewnętrzna powierzchnia ścianek skrzynkowych musi być pokryta grzałką (głównie wełną mineralną).

5. W tym przypadku należy wywiercić otwory, do których są wkładane kołnierze, aby podłączyć urządzenie do kanałów powietrznych. Wszystkie pęknięcia muszą być pokryte szczeliwem silikonowym.

Pomocne porady

Teraz wiesz, jak zbudować rekuperator powietrza własnymi rękami. Należy jednak go używać prawidłowo. Na przykład urządzenie pracujące na podstawie płyty może zamarznąć, jeśli temperatura powietrza spadnie poniżej 10 stopni. Aby ten problem mógł być łatwo skorygowany, spróbuj zainstalować specjalny czujnik wewnątrz jednostki, która rejestruje spadki ciśnienia.

Aby maksymalnie wyizolować hałas urządzenia roboczego, wewnątrz pudełka, dołącz włókno szklane lub wełnę mineralną. Są to wszystkie cechy wytwarzania i stosowania prezentowanych urządzeń. Powodzenia!