155 Shares 1744 views

Zróżnicowane wielkości płyt chodników dają fantazję i możliwość ogromnego wyboru

Płytki chodnikowe – materiał jest trwały, łatwy w użyciu i wymieniony. I prace nad układaniem płytek są tańsze niż przy nawierzchni asfaltowej.


Pierwsze korzyści – łatwość naprawy

Uszkodzenie pokrywy może być łatwo korygowane lokalnie i pozostaje tak płaskie jak przed uszkodzeniami, które trudno osiągnąć z asfaltowych otworów w jezdni, stają się kopcami lub rynnami, w zależności od tego, jak wiele narzędzi próbuje. Jeśli jedna płyta zostanie pęknięta, błąd nie będzie się rozchodził dalej wzdłuż reszty.

Ze względu na fakt, że rozmiar płyt chodnikowych jest różny, można je stosować do różnych celów – od dekoracji małych ścieżek po pełne pokrycie dla pojazdów. Niełatwo jest je utorować drogą, ale tutaj są małe tereny – np. Parkingi będą łatwiejsze i tańsze.

Na czym polega płyta, którą musisz podjąć w danym obszarze

Faktem jest, że wielkość płyty chodnikowej, która pojawiła się po raz pierwszy w przestrzeni poradzieckiej, nie różniła się odmianą – było ich tylko kilkanaście. Teraz asortyment jest znacznie szerszy, a różne rodzaje płytek mogą stać się okładką na chodniki, parkingi, wejścia do transportu towarów. Głównym parametrem, który należy rozważyć, jest obciążenie obszaru pokrycia. Im wyższa liczba, tym grubsza powłoka powinna być. Dlatego najważniejsza jest wartość skarbca milimetrów, której prawidłowy dobór umożliwi jakościowe i długotrwałe przemieszczanie powierzchni w pełną ścieżkę, wzdłuż której można bezpiecznie poruszać się zarówno dorośli, jak i dzieci.

Rodzaje płytek nawierzchni

Najprostszym rodzajem płytek jest "cegła".

Nie wymaga wyboru i przestrzegania rysunku lub ornamentu. Standardowy rozmiar płyty chodnikowej "cegła" – 210 x 105 x 60 (lub inna grubość). Ale inne wartości są możliwe, w zależności od producenta.

Oprócz tego gatunku istnieje wiele innych form, których pakowanie jest znacznie kłopotliwe, ale wynik jest o wiele bardziej interesujące:

"Coil"

"Wagi"

Koniczyna

I "miodu", "gzhelka" lub kwadratowych płytek o różnych wzorach, takich jak "siatka", "czekolada", "sieć", "fale", "parkiet" i wiele więcej. Ciekawą opcją jest płyta chodnikowa pod chodnikiem.

Jeśli wcześniej pod kamiennym chodnikiem uważano, że są obcięte kamieniami naturalnymi, teraz jest to rozwiązanie projektowe w wersji rozjaśnionej, co pomaga osiągnąć efekt "antyczne". Wymiary kostki brukowej – pavers mogą być 100×100, 100×200, 200×200 z różnymi wskaźnikami grubości (częściej od 40 do 80 mm).

Strefy dla pieszych i tereny dla pojazdów – jaki rodzaj płytek jest odpowiedni w obu przypadkach?

Takie obszary różnią się również charakterem ładunku. Na przykład ścieżka w prywatnym ogrodzie lub na terenie parku. W pierwszym przypadku płytki będą chodzone stosunkowo rzadko, głównie przez właścicieli. W drugiej – droga będzie musiała wytrzymać znacznie większą liczbę osób, a także wagę rowerów i motorowerów. Dlatego też, w pierwszym przypadku płytka jest cieńsza, a w parku lepiej jest wybrać wariant o większej grubości.

Ogólnie rozmiar płyt chodnikowych (w szczególności ich grubości) zmienia się w zakresie od 20 do 60 milimetrów. Najcieńszy będzie pasować na ścieżki indywidualnego użytku – na podwórzu, w ogrodzie, gdzie ciężki transport nie będzie dokładny. 60 milimetrów to płytka, która jest odpowiednia do nawierzchni dróg, zdolnych do wytrzymania wagi maszyn wielotonażowych.

Jaka jest grubość płytki?

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją takie podstawowe wartości grubości płyty chodnikowej: 20, 30, 40, 45, 60 mm. Dostępne są również opcje z 80-milimetrowymi płytkami, które oczywiście będą trwać dłużej, będą w stanie wytrzymać duże obciążenia, ale również kosztować więcej, więc musisz obliczyć stosunek wymaganej ekspozycji i ceny.

Inne wymiary płyt chodnikowych (długość i szerokość) są ważniejsze dla łatwego układania. Więc, jeśli chcesz pokryć niewielką powierzchnię, możesz znaleźć czas na majsterkowanie małym dachem. Dla dużych powierzchni płyty chodnikowe o większych rozmiarach są lepsze. Szerokość i długość takich płytek zaczynają się od 300×300 i sięgają 1000×1000, a są też produkty kwadratowe i figurujące.

Płytka chodnikowa: wymiary, gramatura i kształtowanie ceny

Ciężar płytki zależy bezpośrednio od jej rozmiaru, a także od materiału, z którego jest wykonany, oraz od koloru. Na przykład duże płyty chodnikowe wykonane z żelbetu mają następujące parametry:

300 x 300 x 60 – 13,5 kg (jednostka produkcji);

500 x 500 x 40 – 25 kg;

500 x 500 x 70 – 44 kg;

1000 x 500 x 50 – 66 kg;

1000х1000х80 – 200 kg;

1000х1000х100 – 240 kg.

Masa płytki o małych wymiarach jest wskazywana na metr kwadratowy. Tak więc metr kwadratowy "cegły" o grubości 55 milimetrów waży 125 kg. Ta sama grubość "koniczyny" – 102, a kwadratowa płytka z ornamentem – 120 kg. Naturalnie, płytki o mniejszych grubościach będą ważyć mniej. Kwadrat 30-milimetrowej płytki "California" waży 62 kg.

W związku z tym, cena płytki będzie zależeć od jej rozmiaru, a także od charakterystyki kolorystycznej. Tak więc metr kwadratowy płytki chodnikowej "Wave" o wymiarach 237x103x60 w wersji szarej będzie kosztował 400, a kolor – 480 rubli. Miernik kwadratu "California", który jest kwadratem o wzorze o wymiarach 300x300x30, w szarym kolorze ma 330, w kolorze – 400 rubli. Podobnie jak poprzednie "Web" o wymiarach 400 x 400 x 50 (różnica – 20 mm grubości i ozdoba) o kolorze szarym wynosi 380, a kolor – 460 rubli.

Równe na obwodzie, ale różne w płytkach grubości, a także w kolorze, różni się od szarej, będzie kosztować więcej.