117 Shares 3657 views

Om – rzeka w zachodniej Syberii, zdjęcia i opis

Om – rzeka płynąca w Zachodniej Syberii. To odnosi się bezpośrednio do trzech basenach: Irtysz, Ob a Morzem Karskim. Pierwsze informacje na temat Omi rzeki można znaleźć w książce syberyjskiego rysunku, który został opracowany w 1701 Semenom Remezovym. W tym artykule skupimy się na Omi rzeki, jego cechy, położenia geograficznego i ciekawych faktów o tym stawie. A teraz bardziej szczegółowo.

nazwa

Nazwa rzeki Om było od tureckiego słowa „cichy” ( „Om”). Iw miejscowej ludności Irtysz i Baraba nazywa to zdrobnienia: Omka.

lokalizacja

Jezioro Omsk, gdzie rzeka pochodzi Om, znajduje się w bagna na Vasyugan dolinie i jest źródłem. Obok rzeki rozciąga Baraba nizinach. Usta Omi znajduje się w Omsku, na prawym brzegu rzeki Irtysz.

Opis rzeka

Obszar zlewiska rzeki Om jest 52600 kilometrów kwadratowych. Średni pobór wody rocznie – 64 metrów sześciennych na sekundę, a maksymalna – 814. Długość rzeki Om – 1091 km. W czasach sowieckich, rzeka poszedł do sądu Kujbyszewie nabrzeża Ust-Tarka. Teraz Om nie jest wpisany na listę ważnych śródlądowych dróg wodnych rosyjskim. Główne dopływy rzeki :

 • Achairka.
 • Icha (górne i dolne dopływy).
 • Ugurmanka.
 • Uzakla.
 • Kama.
 • Tarka.
 • Tarbuga.
 • Tartas.

River Walk statki o małym tonażu, ale tylko od miejsca jej zbiegu z Tartasa. W górnym biegu rzeki przepływa przez bagnistym i zalesionym obszarze. Potem zaczyna się step, a banki – pierwsze osady. Ponadto, istnieje więcej, istnieje miasto. Wielu rybaków są zainteresowani kwestią jaką ryb znajduje się w rzece Om. Jest pełna:

 • sterlet;
 • nelmy;
 • siei;
 • sandacz;
 • szczupak;
 • bas;
 • karp;
 • płoć.

river Valley

Dolina rzeki jest wyrażona niejasne stoki połączyć się z otaczającym terenem. Poza górnym biegu, to wygląda jak trapezu, w niektórych miejscach asymetrycznych. Szerokość doliny – od dwustu metrów do osiemnastu kilometrów. W górnych stokach są łagodne, a na nizinach – strome, czasem gwałtowny. Są zaorać.

zalewowych Omi

Zalewowych rzeki -sided, w niektórych miejscach swampy i przecinają oddzielne grzywy. Poniżej – jednostronna. Minimalna szerokość zalewowych – dwieście pięćdziesiąt metrów, maksymalna – szesnaście i pół kilometra.

Śledzenie i dla

Szerokość kanału Omi w niskim stanie wody wynosi 40 do 84 metrów. W niektórych miejscach na zakrętach – od 110 do 220 m głębokości na mieliźnie od 0,3 do 1,5 m, i sięga od 2 do 4,1 m przepływ spokojny, jego prędkość – .. od 0,3 do 1,4 metrów na sekundę. Mainstream wyraził wyraźną długości pięciu kilometrów od źródła. Segment ten wygląda jak małe rozszerzeń w postaci mini-jezior, które są ze sobą połączone. Niższa torze prostym i bardzo kręty.

cechy rzeka

Om – rzeka, że paliwa topniejący śnieg. Powódź rozpoczyna się w maju i trwa do lipca (czasami w zestawie). Freeze-up rozpoczyna się pod koniec października lub na początku listopada. Lód zaczyna iść w kwietniu lub na początku maja. Brzeg niskiej wody otworzyć im dziko rosnących krzewów.

omi szerokość zmienia się w górnej 15 do 25 m na środku – od 150 do 180, oraz w dolnym biegu – do 220 metrów. Głębokość waha się od pół metra do 5,5 m, w dolnym biegu i od 0,2 do 3 m w górnej.

W 1982 roku, w ujściu rzeki podczas pogłębiania znaleziono zanurzoną barkę Kołczaka. Utonięcia nastąpiło w roku 1918, pociski artyleryjskie stwierdzono na barki. Wokół zanurzonego statku zbudowano tamę luzem. Od 1982 do 1984 roku, inżynierowie usunięta, usuwanie i osłabione amunicję znaleziono na dnie rzeki.

W pobliżu miejsca, gdzie Om wpada do rzeki. Irtysz, archeolodzy znaleźli grodzisko o nazwie Big Log, o powierzchni 2500 metrów kwadratowych. domy zostały znalezione, narzędzia i ceramika pozdnekulayskogo wygląd. Ponadto dziennik istnieje kilka innych, płynących do Om: zabity Syropyatsky Kornilov i dwa nienazwane (przy małym drevushki Samarinki i centrum dzielnicy Kormilovka).

ekologia

Om – rzeka, która w okresie wiosennym kapryśny. Ona mocno rozprzestrzenia się i podgrzewa następną równinę. W latach osiemdziesiątych, rzeka nawet „wyrósł”, okładka z bujną roślinnością. Dla przejścia statków to musiało być oczyszczone z pól palowych i zapór. Aby rozproszyć stojącej wody umieścić poduszkowców. Oni pływaliśmy do Syropyatskogo wioskę.

Om zdjęcia pokazują, że rzeka zaczęła gwałtownie rosnąć płytkie w ostatnich latach. Woda w nim pochodzi z Nowosybirska Vasyuganskoye bagien i jezior. Ale napływ kurczy się z roku na rok. I występuje deficyt wody rośnie.

Irtysz – program federalny, aby zapewnić wodę pitną dla obywateli Rosji, który został przyjęty w 1999 roku, w rejonie Omska w pierwszej kolejności do budowy zakończenie kanału Om została dostarczona. A także budowę zbiorników w Kalachinsk.

Głównym kanałem został zaprojektowany i zbudowany niemal w okresie radzieckim. zostało zakończone siedemdziesiąt pięć procent. Początkowo jego rozwój został przeprowadzony w ramach systemu nawadniania. Projekt ten został zatwierdzony w Ministerstwie Zasobów Wodnych w 1980 roku, dwudziestego piątego listopada. Ale po jakimś czasie została przypisana w oddzielnym, niezależnym.

Do najważniejszych zadań w budowie głównego kanału były dostępność wody z nawadnianych zgodnie z Omi w obszarze pięćdziesięciu tysięcy hektarów. A także stałą dostawę wody pitnej Nizhneomsky, Omsk, Gorkiego, Kalachinsk i Kormilovsky District.

Głównym kanałem, którego długość wynosi 53 900 km, pochodzi z dwóch kilometrów od Isakovki wieś położona w regionie Gorkiego. Ostatni 14 800-metrowy upadek na kanale rzeki. Achairki. Zbudowano i dwie przepompownie.