240 Shares 5977 views

Narzędzia do usuwania zębów i ich korzeni

Często stopień zniszczenia zęba jest tak wielka, że musimy dokonać trudnego wyboru: utrzymanie lub usunąć. W odpowiednim czasie wizyty u dentysty wyleczyć urazy są zwykle całkowicie uda. Ale nie wszystkie wizyty u lekarza w czasie. Czasami ząb musi być usunięty, tak, że infekcja nie rozprzestrzenia się dalej. W stomatologicznych narzędzi pomocy chirurga do ekstrakcji zęba. Na poprawność ich wybór zależy często od sprawności postępowania i jego wyniku. W tym artykule weźmiemy pod uwagę podstawowe narzędzia, które są używane w ekstrakcji zębów, dentystów i ich korzeni.


Wskazania do zabiegu usuwania zębów

Ból zęba – jeden z najbardziej nieprzyjemne. Ze względu na wysoką czułość i naturalnej niechęci do znosić dyskomfort podczas zabiegów stomatologicznych wielu lat opóźniających wizytę u dentysty. I właśnie w chwili, gdy ból staje się nieznośny, i nie ustępuje po środki przeciwbólowe, przeciętny człowiek zdecyduje się na „terrible” wizyta. Z reguły ten stan wskazuje, że ząb jest uderzony dość mocno. Leczenie w tym przypadku jest często zredukowana do tylko jednego: wydobycie.

Przez bezwzględnych wskazań do zabiegu obejmują:

 • ropnie i inne ostre ropne choroby zapalne;
 • całkowite lub częściowe zniszczenie zęba z powodu próchnicy;
 • choroby przyzębia.

Istnieje wiele przypadków, w celu usunięcia implantu zęba. W każdym przypadku lekarz będzie starał się uratować ząb i ewentualnie przywrócić go.

Przygotowanie do zabiegu

Każda interwencja chirurgiczna powinna być przeprowadzona zgodnie z zasadami aseptycznych i antyseptyczne. Narzędzi do usuwania sterylizowanej jamy jamy ustnej wytwarza się za pomocą następującego algorytmu:

 • usuwa się, a pozostałość oczyszcza się sąsiednich zębów płytki nazębnej;
 • Oferta pacjentowi w celu wytworzenia antyseptyczny roztwór płukania jamy ustnej (furatsilin, nadmanganian potasu);
 • znieczulenie tkanki w zęba usuwana za pomocą lidokaina Novocaine, trimecaine lub innych środków znieczulających.

Gdy osiągnięto całkowity brak czułości, lekarz przechodzi do ekstrakcji zębów za pomocą niektórych narzędzi.

Wspólne narzędzia do ekstrakcji zęba: Zdjęcia, opis

Do zabiegów stomatologicznych stworzył wiele konkretnych dostosowań – instrumenty. Te pierwsze zostały wynalezione w średniowieczu. Podczas usuwania lekarz dentystyczna jest wymagana przede wszystkim kleszcze i windy, w rzadkich przypadkach – narzędzia.

Kleszcze – jeden z najbardziej powszechnych narzędzi używanych przez chirurgów stomatologicznych. Składają się one z trzech części: uchwyt, policzki i zamku. Z biegiem lat, ich struktura pozostała praktycznie niezmieniona. Policzki kleszcze pozwalają uchwycić koron dentystycznych, a zamek służy jako element łączący. Uchwyty są potrzebne dla wygody lekarza: trzymając na nim uruchomić narzędzie. Mimo że kleszcze są bardzo proste w konstrukcji, mają dużą liczbę odmian. W zależności od kształtu i umiejscowienia Jeśli stosuje się do dolnej i górnej szczęki , będą one znacznie się różnić.

instrumenty dentystyczne do ekstrakcji zęba to i windy. Składają się one z trzech części: uchwyt, łączących i pracujących części. Dzięki nim można wyodrębnić korzenie lub ich separacji. Ponadto, są one wykorzystywane w celu uzyskania lub dystopic zębów zatrzymanych.

Urządzenia, odszedł do „przydrożne”

Korzystanie kleszczy lub windy dokładniej dla przeciętnego stomatologa. Ale są chwile, gdy stosowanie innych urządzeń jest konieczne. Wśród nich należy używać narzędzi do usuwania zębów, takie jak:

 • Koparka – zaprojektowany, aby wyeliminować oddzielne tkanki Zmiękczone dentystycznych lub część koronową (szlamu). Nowoczesne kliniki używać go jako alternatywnego lasu. Jest to narzędzie dwukierunkowy, składający się z małej łyżeczki z zaostrzonymi krawędziami. Mimo prostoty konstrukcji, bardzo funkcjonalny.
 • Dłuta, wyżłobienia i młoty – instrumenty o długiej historii wykorzystywane w chirurgii usunąć zęby przez długi czas. Z nich działa żłobienie korzeń zęba. Ta technika jest dość traumatyczne, więc jest mało używana. Ale wiertniczy z powodzeniem stosowany do niszczenia połączeń mezhkornevyh, co znacznie ułatwia procedurę usuwania korzeni.
 • Wiertarka – stosowany do usuwania multi zakorzenione zęby.

Narzędzia do usuwania zębów pozwalają nam z powodzeniem przeprowadzić operację, niezależnie od stopnia skomplikowania sprawy. Lekarz używa narzędzi, które są potrzebne w danej sytuacji.

Kleszcze do ekstrakcji zębów żuchwy

Siekacze, kły, zęby trzonowe górnej i dolnej szczęki są pewne różnice w konstrukcji. Dostęp do nich jest również inna. W połączeniu z zestawem narzędzi do usuwania zębów są podzielone na dwie grupy dla dolnej i górnej szczęki. Aby procedura stosowana dziób szczypiec. Pióro i policzki struktury są nachylone 90⁰ (albo blisko niej) do siebie. Kąt zależy od zęba, który został zaprojektowany, aby usunąć narzędzie. Przykładowo, w celu wyodrębnienia siekaczy bardziej odpowiednie kleszczy, z kątem rozwartym pomiędzy policzkami i uchwytu z tendencją do 90⁰. Wynika to z ich budowy anatomicznej. I usunąć zęby trzonowe nie wymyślić lepsze niż curling kątem prostym.

Do ekstrakcji zębów przedtrzonowych i siekacze stosowanych dłuta wąskich policzków, zaokrąglone na końcach. Przyrząd dentystyczny do usuwania dolne szczęki (trzonowce) charakteryzuje się szerokim policzków, na bokach, które są umieszczone odrębne kolce. Są one niezbędne do szczelnego dopasowania trzonowego. Do ekstrakcji zębów mądrości stosowanych poziome zakrzywione kleszcze. Twój dentysta może uciekać się do nich, a jeśli pacjent nie może otworzyć usta wystarczająco szeroki. Rozróżnia się również zwijają się zbieżne i rozbieżne policzkach. Pierwsze z nich są stosowane w celu usunięcia z korzenia zęba, a drugi – tylko dla eliminacji korony.

Szczypce do ekstrakcji zębów górnej szczęki

Narzędzia do usuwania zębów w górnej szczęce są najczęściej ograniczone do użycia kleszczy. Ich forma i kształt zależą od lokalizacji i rodzaju zęba. Kleszcze natomiast podzielone na następujące kategorie:

 • Prosto – służy do siekaczy i kłów. Ich charakterystyczną cechą – policzki i uchwyt są na tej samej osi.
 • 8 w kształcie zębów przedtrzonowych – niezbędne do ich ekstrakcji. Shchechki takie kleszcze usytuowane względem uchwytu pod kątem rozwartym.
 • 8-kształt pierwszych i drugich zębów trzonowych – różnić się w lewej i prawej mają szczególne kolec znajduje się na zewnętrznej stronie. Dzięki niemu może objąć zęba.
 • Bagnet (bagnet) – po usunięciu zębów trzonowych trzecich, w odróżnieniu od poprzednich, nie mają kolce. Policzki są zaokrąglone, a nie zamknięty, są ułożone równolegle do uchwytu.
 • Bagnetowe – mają wydłużone policzki, pomiędzy którymi element przejściowy, co pozwala na ich rozbieżne lub zbieżnych. Przeznaczony do koron dentystycznych z kruszenia.

Według stomatologów, usuwanie zębów górnej szczęki jest nieco bardziej skomplikowana, niż prowadzenie podobnych manipulacji na dole.

Chirurgiczne usunięcie zęba za pomocą pęsety

Wyobraźmy sobie, że decyzja o usunięciu zęba. Pacjent jest przygotowany do usunięcia instrumentów dentystycznych też. Lekarz dobiera kleszczy odpowiedni kształt i rozmiar, i zaczyna wykonywać kolejne etapy:

 1. Złuszczony dziąsła z zębem do ekstrakcji, nałożony kleszcze. Dzieje się tak dlatego, że oś policzki pokrywa się z osią zęba.
 2. Kleszcze wepchnięty pod gumę do szyjki zęba, dzięki czemu dobrze się je naprawić. Jeśli korona jest zniszczona, narzędzie przesuwa się na głębokość około 5 mm.
 3. Po potwierdzeniu zbieżność osi zęba i policzków wykonania kleszczy mocujące. Aby to zrobić, należy chwycić za uchwyt ze wszystkimi palcami dłoni tak, że nieco narzędzie i stać się jeden system.
 4. Przez obrotowa (z pokrewnym) i wahadła (uniwersalnym ukorzenione) ruchów zębów skręconą, niszcząc włókien przyzębia.
 5. Gdy ząb i tkanki otaczającej się odłączeniu jego ruch obrotowy jest usuwane z dołków.

Po wykonaniu procedury piątym akapicie uznaje się za zakończone. Narzędzia do usuwania zębów wysyłanych do sterylizacji i pacjenta po kilku dodatkowych manipulacji – w domu. Operacja na zębach mlecznych działają podobnie, tylko bardziej dokładnie.

Windy: cel i gatunków

instrumenty dentystyczne do ekstrakcji zęba należą windy. Jak curling, jest to jeden z najbardziej popularnych urządzeń. Dzięki nim można usunąć Uncut lub rosnące w niewłaściwym kierunku zębów i ich korzeni. Lekarz wykorzystuje jedną z odmian instrumentu:

 • Direct – wszystkie jego części znajdują się na tej samej osi, niektóre modele charakteryzują się lekko zakrzywiony element łączący. W większości przypadków jest ona wykorzystywana do górnej szczęki.
 • Corner – policzek skłonny 60⁰ względem uchwytu. Niektóre modele pozwalają na zmianę kąta. Narzędzie jest podzielony na lewo- i prawostronne windy. Zaprojektowany do użytku z dolnej szczęki.
 • Grupa wind do usuwania zębów mądrości w żuchwie – kanciaste, kilka modeli prezentowane są: Leklyuza (kąt 90⁰, policzki szczyt), Barry i zimowe (podzielony na lewo- i prawostronne, trójkątne policzki) Pot (kąt 60⁰, wydłużony pręt).
 • Wyodrębnić korzenie cząstek – cienką zaostrzony policzki przypomina kształt cylindra.

Winda – uniwersalne narzędzie do usuwania korzenia zęba. On atraumatyczną, ale wymaga dentysty pewne zdolności i umiejętności.

Chirurgiczne usunięcie korzeni zębów silos

Sposób zastosowania pewnego rodzaju windy oparta jest na zasadzie dźwigni. Z siłą wprowadzając część narzędzia roboczego w przyzębia szczelinowa, wspieranie jego głębokość za pomocą ruchów obrotowych. Ponieważ winda łamie tkanek przyzębia i rozszerza szczelinę. Gdy jest ono wprowadzane do głębokości około 0,5 cm, działają jako dźwigni. Zastosowana siła jest przekazywana do jej zakończenia i wyników w podziale korzenia zęba.

Jeśli praca odbywa się w wielu zakorzenione ząb jednego z korzeni usuwano szczypcami lub bezpośrednie windy, przy czym bokiem windy wprowadzony. Więc popchnął drugi korzeń. Pod koniec procedury wprowadzania dobrze pokryć „piłki” z gazą. Pacjent jest zalecane, aby utrzymać go w ciągu 15 minut, a następnie wykonać płukanie roztworowi antyseptyczne co godzinę.

Lyuksatory

Dla pacjenta, a często do lekarza w tym stres staje się operacja w celu usunięcia zęba. Narzędzia stosowane w wydobyciu, nie zawsze mogą poradzić sobie z trudnymi przypadkami. Najmniej traumatyczny sposób na usunięcie zębów jest stosowanie lyuksatorov preferowanego przez więcej dentystów.

Narzędzie ma shiloobraznuyu konstrukcję, więc bez trudu przenikają obszar przyzębia. Część pracująca ostrożnie podawany pod niewielkim kątem, pod dziąsłem. Prowadzi to do oddzielania tkanki przyzębia i rozszerzania otworu. Próżnia w regionie jest wyeliminowane. Wyciągnąć kleszcze zębów będzie teraz znacznie łatwiejsze. Ale jeśli ząb jest pokrewny, użycie kleszczy i nie potrzebują.

Usuwanie kanału

Miazgi – jeden z najbardziej nieprzyjemnego choroby zębów, które następuje w wyniku urazu, choroby dziąseł lub penetracji bakterii. Nieleczone szybko rozprzestrzenia się przez infekcję korzenia osiowe kanały w tkance, uszkodzonej kości u podstawy zęba. Jedną z metod leczenia tej choroby jest depulpation – usunięcie części korzeni nerwowych i wypukłych. Następnie działa wypełnienia kanałów korzeni zębów, a jej część koronową. Operacja jest skomplikowana i wymaga dużej umiejętności eksperta.

Narzędzia do ekstrakcji zębów pozwalają jakościowo przeprowadzić procedurę, osiągając najniższą uraz tkanek. Prawidłowy wybór konkretnego urządzenia mogą potem radykalnie zmienić bieg postępowania, a także odzysku i ewentualnych powikłań.