797 Shares 9667 views

Wentylacja w drewnianym domu własnymi rękami. System wentylacji w drewnianym domu

Wyposażenie wewnętrzne drewniane domy mają bardzo dobry mikroklimat. Fakt, że dzienniki i graty są w stanie „oddychają”, czyli przejść powietrza przez pory. Jednak w większości przypadków, sztuczna wentylacja w domu drewnianego jest nadal konieczne. Według norm ciach, powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych powinien być zmieniany co godzinę w całości. Dlatego wentylacja naturalna , nawet w drewnianych budynkach może być niewystarczająca.

Rodzaje systemów prywatnych domach

Do tej pory, brukowanych i konstrukcji szkieletowej jest używany głównie tylko dwa podstawowe typy systemów wentylacyjnych :

 1. Z naturalnego napływu poprzez specjalne zawory.
 2. Na pozytywne metę.

Projekt posiada naturalny napływ

Tego rodzaju wentylacja w drewnianym domu jest najczęściej używany, jest najprostszym konstruktywny i koszt bardzo tanie. W tym przypadku, ściany włożyć specjalne zawory, przez które pokojowej i do świeżego powietrza z zewnątrz. wyciąg w takim układzie najczęściej naturalne i konwencjonalne rury przebiegają na wszystkich piętrach. Pomiędzy pomieszczeniu powietrze przepływa przez otwory i szczeliny w drzwiach, ścianach i wewnątrz kraty dekoracyjnych.

Instalacja wentylacji z naturalnym dopływem

Taka wentylacja mieści się w drewnianym domu jest elementarny. Przede wszystkim, posiekane lub brukowanych ścian wywierconych otworów dla zaworów, które można kupić w każdym supermarkecie budynku. W celu ustalenia ich najlepszą blisko grzejnika. W przeciwnym razie, zima będzie zimno w pokojach. Ponadto dostosowany „przechodzi” powietrze w ścianach działowych, ścian i drzwi. pion wydechowy z placówek w toalecie i łazience w drewnianych domach mają zwykle oryginalnie.

Oczywiście, nawet taka prosta System naturalnej wentylacji w drewnianym budynku, które mają być montowane razem ze wstępnym projektowania. Obliczanie liczby zaworów odbywa się zgodnie z ich zdolności i całkowitą objętość wszystkich pomieszczeń w domu. To samo odnosi się do pionu wydechowego. Jeśli to konieczne, można dodatkowo umieścić specjalne wentylatory.

System z wymuszonym biegu

Jest o wiele bardziej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym wentylację. W drewnianym domu jest zazwyczaj używany tylko w przypadku, gdy objętość przestrzeni jest bardzo duża. Konstrukcja takiego układu, a ponadto może zawierać wymiennik ciepła kanałów elastycznych, filtry ozdobne kratki, przełączniki, trójniki, itd .. Oczywiście, jest również najbardziej skuteczna postać wentylacji. Jego zasada działania jest następująca:

 1. Świeże powietrze wchodzi do pokoju poprzez specjalny wlot powietrza.
 2. Ponadto, jest rozprowadzany we wszystkich pokojach.
 3. powietrza wywiewanego jest usuwany przez okapem.

Zalety i wady systemów wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Rekuperator nazywa specjalną aparaturę do pobierania ciepła z powietrza na wyrzucenie go i zwraca przychodzi z zewnątrz. Zatem, zastosowanie elementu konstrukcyjnego w systemie wentylacyjnym może znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. System z odzyskiem ciepła jest droższa każdy inny, ale w tym samym czasie i są uważane za najbardziej skuteczne. Z ich efektywnego wykorzystania wentylacji w łazience może być umieszczony w drewnianym domu, salonu, przedpokoju, sypialni i innych pomieszczeń mieszka.

Jakie są rekuperatory

W tej chwili, to produkowane w sumie trzy główne rodzaje takich urządzeń:

 • obrotowy;
 • zawracania wody;
 • płyta.

Wentylacja w prywatnym domu drewnianego często ułożone z pomocą najnowszych odmian urządzeń. W płytowych wymienników ciepła naprawdę jest po prostu ogromna liczba zalet:

 1. Prostota konstrukcji. W regeneratora tego typu są całkowicie nieobecne ruchomych części, więc łamią rzadziej niż inne gatunki.
 2. Brak elementów konstrukcyjnych, na które niezbędnej energii elektrycznej.
 3. Wysoka sprawność.

Niektóre wady niemożności wymiany wilgoci w nich może być podobne urządzenia. Ponadto takie rekuperatory zainstalować specjalne zawory, a w zimie ich płyty wymiennika ciepła mogą być pokryte lodem.

Zasada płytowego wymiennika ciepła Urządzenie

Główną cechą urządzeń płytowych jest to, że do pomieszczenia i wyprowadzane z niego bezpośrednio do powietrza nie przecinają się ze sobą. Kontakt odbywa się za pomocą specjalnych płytek. Najnowsze często wykonane z folii aluminiowej. Ten wybór jest ze względu na wysoką przewodność cieplną w tym metalu. Czasami płyty czy też wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego.

Zewnętrznie Taki wymiennik ciepła jest konwencjonalne pudełko, z których kilka dysz do mocowania przewodu. Mogą one być zlokalizowane lub górny lub dolny. Aby uruchomić w zestawie rekuperatora powietrza wymuszony i wentylatorów wyciągowych. W dolnej części obudowy znajduje się otwór do odpływu kondensatu. Również w konstrukcji płytowego wymiennika ciepła składa się z filtrów oraz zawory do rozmrażania. W bardzo zimnej wlotu ciepła w ściekach, wystarczającą do podgrzewania dochodzące często brakuje. W związku z tym, w konstrukcji wymienników ciepła typowo zawiera także element grzejny.

Co producent do wyboru

Skuteczna wentylacja w prywatnym drewnianym domu – to jest, między innymi, a prawo wyboru systemu producenta. Najbardziej popularne firmy, produkuje płytowe wymienniki ciepła są SHUFT (Dania) SCHRAG (Niemcy), Electrolux, Remak, 2W (Czechy). Większość kupować chińskie marki można nazwać rekuperatorów MIDEA.

Jak wybrać kanały powietrzne

W chwili obecnej istnieje kilka rodzajów kanałów wentylacyjnych, nadaje się do montażu w prywatnym domu:

 1. Okrągłe. Jest to najbardziej ekonomiczny rodzaj. Powietrza przepływającego przez rury o okrągłym przekroju poprzecznym, nie jest zgodna z absolutnie bez przeszkód napotkanych na swej drodze.
 2. Prostokątne. W takich rur opór powietrza jest większa, a więc w systemie trzeba instalować mocniejsze wentylatory.
 3. Elastyczne. Jest to najbardziej wygodne, ale także najdroższym rodzajem. Takie rury mogą łatwo doprowadzić do najbardziej niedostępnych pomieszczeń. Na przykład, jak może być umieszczony wentylację łazienki w drewnianym domu, w kuchni , a nawet poddasze.

Gdzie są elementy

Rekuperator jest zwykle instalowany na strychu. Można także umieścić go w piwnicy. Ponieważ domy drewniane wnętrze boazeria jest zazwyczaj nieobecny, przewody muszą być prowadzone w specjalnych ozdobnych pudełkach (które są dość drogie). Czasem rozciągnąć także płyt stropowych. Jest to tańszy sposób, gdy system wentylacyjny jest umieszczony równolegle z budową domu. Jednak w tym układzie, w przypadku uszkodzenia dotarcia elementów będzie dość trudne. Poniższy do uwagi jest przykładowym schematem (w drewnianym domu wentylacją).

Ustawianie wymiennika ciepła oraz instalację rur wydechowych

Warto więc do czynienia z tym, jak w rzeczywistości wykonywane urządzenia wentylacyjnego w drewnianym domu. Rekuperator trzeba będzie zainstalować na całkowicie ziemią. Umieszczony ten element systemu wentylacji muszą być łatwo dostępne. Fakt, że wymiennik ciepła płyty muszą być oczyszczone z zanieczyszczeń co najmniej dwa razy do roku.

Po zainstalowaniu wymiennik ciepła rozpocząć wiercenie otworów w ścianach. Muszą być wiercone w litego drewna. To jest centrum dziennika lub drewna. Następne otwory są włożone rury specjalne, które będą następnie montowane kanałów. Muszą być wcześniej przygotowane. Każdy przewód jest zamocowany zawór wsteczny nacisk i adaptera.

Montaż kanałów wentylacyjnych

W pierwszym etapie montażu zasilania podstawowego i ekstrakt kanały powietrzne. Jedną z ich koniec jest podłączony do odpowiedniego wymiennika ciepła, rury, a drugi – do rury umieszczonej w ścianie. Rury muszą same być przymocowane do sufitu i ścian zgodnie z projektem. Aby umieścić to wszystko w użyciu elastycznych przewodów foliowych. Po zostaną zainstalowane głównym, czy okablowanie na miejscu. Każde pomieszczenie w domu powinny być zatem dostarczane dwa kominki – Wentylacja i wyciąg powietrza. W ten sposób ułożone wentylację toaletowy w drewnianym domu, wietrzyć kuchnię, salon i inne pomieszczenia. Przewody elastyczne są montowane na specjalnych uchwytów. Aby dołączyć przewody przekierowania używane adaptery i trójniki.

podłogi wietrzenie

Eksperci doradzają koniecznie trzymać w drewnianych budynków i wentylacji płci. To znacznie przedłużyć ich żywotność. Rozmieszczone wentylacja podłoga w drewnianym domu jest bardzo prosta. Każdy pokój w przeciwległych narożach między kłód pocięte kratki wentylacyjne z eyeliner je przewodach doprowadzających powietrze. Muszą być umieszczone pod grzejnikiem. otwory wydechowe lepiej usytuowane w najlepszych pokojach jak ciepłe powietrze jest wykorzystywane zgodnie z prawami fizyki, to wzrasta do sufitu.

Jak widać, urządzenie wentylacyjne w rustykalnym drewnianym domu – procedura nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości, jest tylko trudność w opracowaniu i obliczania wymaganej liczby kanałów powietrznych, mocy, wymiennik ciepła i tak dalej. D. Ta praca jest najlepiej pozostawić profesjonalistom.