809 Shares 5060 views

Basov Nikolay: biografia, książki i recenzje

Książki Basova Nikolaya mają silnie miało miejsce w niszy „średniej wydajności” świata science fiction i fantasy. Wśród jego dzieł nie ma żadnych książek, które byłyby uznane za arcydzieło literatury. Ale są one dość czytelny, a oni tworzą własne czytelnictwa.

biografia

Więc Basov Nikolay Vladlenovich.

Miejsce urodzenia: miasta Kadievka, Ługańsku regionu.

Urodzony: 15.10.1954 Miasto

Wykształcenie: Szkoła fizyczne i matematyczne (1971), Moskwie Instytut Inżynierii Chemicznej (1977), specjalność – inżynier kriogenicznych.

Życie prywatne: żonaty, z żoną poznał na studiach, dwoje dzieci.

Praca po studiach Nikolai Basov pracował jako projektant (później aparatury regulator) na prywatnej firmy. Jego praca polega na częste i długie podróże, więc przyszły pisarz miał czasu, aby odwiedzić wszystkie zakątki Związku Radzieckiego. W okresie pierestrojki Basov Nikolay pracował jako szef służb technicznych w Instytucie Badawczym w Moskwie.

Po rozpadzie ZSRR, autor pracował jako zwykły robotnik, próbował swoich sił w przedsiębiorczości, i starał się pisać.

tworzenie

Basov Nikolay zawsze chciał być pisarzem, od wczesnego dzieciństwa, kiedy silnie przyciągane fiction. Ale los chciał, że musiał odłożyć spełnienie jego marzeń. Od 1987 roku, autor odwiedził kilka lat działalności twórczej Literary Fund. Jego nauczycielami byli Tadeos Barkhudaryan, Galina Drobot i Anatolij Pristawkin. W 1990 Basov ściśle związana z działalnością literacką siebie i zaczął pracować jako tłumacz w „Asmodeusa” wydawnictwa, ma opanowane zawodu edytora. Nawet miałem trochę czasu, aby być „Ghostwriter” i opublikowany pod pseudonimami (B. stóp).

Nikołaj Basow zaczął mocno angażować pisanie książek od 1992 roku, ale debiutancka książka została opublikowana dopiero w 1995. To był fantastyczny thriller „Demon Hunter”.

Autor współpracował z wydawcami "Armada", "Alfa-book", "Apostrophe". Większość książek wydanych przez wydawnictwo „Eksmo”.

książki

Dilogy „Ilya Rusov„: książka napisana pod pseudonimem B. Feet (1996-1977 gg.), Kryminałów z elementów nadprzyrodzonych.

„Magia nieznanego” Seria składa się z trzech powieści z gatunku fantasy – „Magia nieznane”, „Szukaj nieoczekiwanym”, „Gra magii.” Czwarta część „zderzenia magii” nie jest zakończona, chociaż z czasem pisanie trzeciej książki odbyła się przez 7 lat.

Lothar cykl świata ma nazwę i jest podzielony na dwie serie: (. 8 książek, 1998-2002) "The Chronicles of żółto-Lothar" (. 8 książek, 1995-1997) i "autobus Reborn Trolley". Obie serie odnoszą się do gatunku fikcji wojskowej (heroic fantasy) i stylistycznie bardzo podobna. Uważane za jedne z najlepszych dzieł autora.

Film z serii „Wyznawcy cieni”: pierwsza część „Prince of Diodora”, napisany w 2007 roku, druga powieść w toku.

Cykl „Stefana żołnierza”: pierwsza część trylogii „Unbreakable nie ma” napisana w 1998 roku, druga i trzecia powieść zostać zakończone.

Seria „Mroczny foldery”: cztery historie, tylko publikacja w Internecie.

Seria „Świat wiecznego południa”: (. 1998-2005) 9 powieści z gatunku „miękkiego” science fiction.

Poszczególne utwory: powieść „mochilovo” (2000, jeden z najbardziej nieudanych prac autora), „żuraw biały: morderstwo jest nieuniknione” (2004, detektyw), „Problem przeżycia” (2012), „Total prześladowanie” (2007 science fiction), "Inomerniki" (2013), powieści, eseje, opowiadania i artykuły.

opinie

Basov Nikolay – jest to kontrowersyjny pisarz. Z jednej strony, jego książki są jak miłośników klasycznej literatury: historia jest spójna, logiczna, bez tysięcy potrzebnych i niepotrzebnych zdarzeń na każdej stronie. I z powodu tej powieści może wydawać się nudny dla współczesnego czytelnika, nawet nudny: nie mają co nazywa się teraz słowo „akcja”.

Wiele innych niedociągnięć. Na przykład, powieść „Gra magii” był krytykowany za słabą konstrukcję świata, znaków tektury szablon i wad w stylu. I pozostały one nawet niezadowolonych fanów autora, który kochał Basov dla serii Lautaret.

Jednak nie trzeba być gorliwy krytyka. Basov Nikolay pisał bardziej dla starszych nastolatków i młodzieży płci męskiej. Tak inteligentna dama elegancki wiek powieść autora nie może wydawać się odpowiednie do czytania. Podczas gdy jej wnuki mogą nie być w doskonałej rozkoszy.

Autor książki trudno odczytać kobiet – jest to typowe heroic fantasy, o brutalnych i odważnych bohaterów, bojowników przeciwko pladze światowej i szczególnych przypadków niesprawiedliwości, których sposób i trzeba przejść, aby stać się tym samym bohaterem.

W ogóle, jak już wspomniano, dla chłopców 14-16 lat, te książki będzie właściwym wyborem. Ale czytelnicy bardziej dojrzali i doświadczeni znajdą tysiące braków, dzięki którym można zamknąć czytając te książki: Istnieje wiele prac w tym samym gatunku, ale napisana przez utalentowanego, stereotypowych postaci i uznanie fabuły, niezgodność z różnych części narracji rzeczywiste fakty, prymitywizm podstawowej idei, itd. d.

Ale jeśli czytelnik jasno rozumie, czego się spodziewać od takiej książki, a on chciał coś sprawdzić klasycznego „prawa” heroicznej fiction, gdzie samotny bohater ratuje jedno i wszystko, książka Nikolay Basov – jest to jedna z najlepszych opcji.