632 Shares 9850 views

Co jest po Wielkanocy? Historia Wielkiego Postu

Jasna niedziela to święto wiosny, dobre i przebudzenie całego życia. Dla wszystkich chrześcijan jest to również jeden z największych świąt religijnych. To dzień radości i nadziei na przyszłość. Ale z Biblii każdy wie, co było przed tym wakacje. Dlatego jest poprzedzony kilkoma tygodniami ciężkiej abstynencji i wyroku. Ale co to jest Wielki Post po pojawieniu się i jakie są jego główne zwyczaje i zasady, nie każdy wie.


Istota Wielkiego Postu

Treść i istotę tego zjawiska można wyjaśnić z kilku punktów widzenia. Z definicji jest to ścisły zakaz religijny i ograniczenia przez pewien okres w odniesieniu do używania całej żywności lub jej poszczególnych składników (mleka, mięsa itp.).

W sensie duchowym istotą Wielkiego Postu jest odnowy poprzez staranne oczyszczanie własnej duszy. W tym okresie zwyczajowo jest powstrzymywać się od wszelkiego zła i gniewu. Więc wierzący przygotowują się na Paschę.

Wielki Post jest najdłuższym ze wszystkich ortodoksyjnych pism. Trwa prawie siedem tygodni. Pierwsze sześć nazywa się "Czterech Czterech Waruntów", a ostatni jest "Wielki Tydzień". W tym okresie wszystkie modlitwy i adresy do Boga wyróżniają się szczególną pokutą i pokorą. Nadszedł czas liturgii kościoła. W tym przypadku ważne jest przywiązanie do niedzieli. Każda z siedmiu jest przeznaczona na słynne wakacje i imprezy.

Wierzący w dniach na czczo muszą poradzić sobie z emocjami, pragnieniami, starać się traktować wszystko na pewien czas i na wiele sposobów odmawiać sobie. W tym okresie życie osoby zmienia się radykalnie, a także jego wartości i zasady. Jest to rodzaj drabiny do nieba.

Historia Wielkiego Postu

Korzenie tego święta religijnego pochodzą z czasów starożytnych, gdy ze względu na ograniczoną ilość żywności pojawiły się legalne zakazy tabu. Ludzie przygotowywali się do postrzegania Bożej wiedzy i prawd. Jeśli chodzi o pytanie, co to jest Wielki Wielki Post, można odpowiedzieć tylko patrząc w historię.

Zanim w końcu powstało w formie, która jest dzisiaj, wakacje minęły kilka długich wieków. Rozwinął się wraz z formacją i rozwojem samego Kościoła. Początkowo Poczta istniała jako duchowe i fizyczne powściągnięcie przed sakramentem chrztu w dni Wielkanocy na początku dziejów. Początki tego zjawiska sięgają również do starożytnego stanowiska Paschalnego II-III c. BC. E. Potem trwała jedna noc i była wykonana w pamięci Pasji Chrystusa. Następnie Poczta trwała do 40 godzin, a następnie do 40 dni.

Później został porównany z czterodniową podróżą Chrystusa i Mojżesza przez pustynię, która zanika. Jednak w różnych miejscach ten okres obliczano na różne sposoby. Również zasady trzymania go były różne. Tylko w IV wieku Post został oficjalnie ustalony i urządzony w 69. Regule Apostolskiej.

Widok różnych religii i nauk

Oprócz prawosławnych kanonów istnieje wiele innych pojęć i odmian w indywidualnych przekonaniach. Dlatego pojęcie Wielkiego Postu, każdy człowiek jest zupełnie inny. Na przykład w niektórych kościołach ewangelickich zwykle wstrzymuje się całkowicie od żywności, a nawet wody. Dzieje się to za szczególną zgodą ze społecznością. Ale ten Wielki Post trwa, w przeciwieństwie do prawosławia, dość krótko.

Żydzi postrzegają to zjawisko nieco inaczej. Zwykle szybko poświęcają się tej poślubie lub czci krewnych. Mają też święto państwowe Jom Kippur. Tego dnia zwyczajowo jest się ograniczać zgodnie z prawami Mojżeszowymi. Zgodnie z tym, istnieją cztery takie okresy.

Historia Wielkiego Postu w Islamie jest ściśle związana z świętym miesiącem Ramadanu. Jej celem jest wzmocnienie ducha i samodyscypliny muzułmanów, a także umiejętność dokładnego wykonywania wszystkich kar za Boga. Czas trwa około 30 dni. Także muzułmanie ograniczają się w inne dni, na przykład w Shaabanie i Ashurze.

Buddyści praktykują dwudniowy dzień głodu. W tym samym czasie drugiego dnia całkowicie odmawiają żywności, a nawet wody. Dla buddystów jest to proces oczyszczania mowy, umysłu i ciała. Jest to doskonały sposób na samokontrolę i początkowy poziom samodyscypliny.

Jak prawidłowo spotkać Wielkiego Postu Wielkiego Postu

Przejdź przez całą drogę do Wielkanocy i nie poddawaj się pokusie i ekscesom nieprzygotowanej osobie jest dość trudne. Dlatego wielu księży wybrało kilka ważnych punktów:

 • Trzeba jasno zrozumieć, co post jest. Przecież to nie tylko ograniczenia żywnościowe. Najważniejsze jest samokontrola i zwycięstwo nad grzechem, wadami i pasjami.

 • Porozmawiaj z księdzem. Tylko on może poprawnie wyjaśnić, co jest Wielkim Postem, i dać przydatne porady.

 • Analizuj własne niedociągnięcia i złe nawyki. Pomoże to zrozumieć, a ostatecznie niemal całkowicie pozbyć się ich.

Podstawowe zasady Wielkiego Postu

Oprócz tych ogólnie przyjętych zasad, istnieje kilka podstawowych tez, które każdy wierzący powinien przestrzegać. Cała historia Powstania Wielkiego Postu i jego istnienia opierają się na następujących zasadach:

 1. Duchy rządzą ciałem. Jest to podstawowa teza tego okresu.

 2. Odmawiać sobie własnych słabości. Pomaga wykształcać moc woli.

 3. Odmowa od alkoholu, a także palenie tytoniu. Ich użycie w życiu codziennym jest niepożądane, a nie w Post.

 4. Uważaj na własne emocje, słowa, myśli i działania. Upowszechnianie dobroci i tolerancji jest jedną z głównych zasad postu.

 5. Nie trzymaj urazy i zła. Niszczy osobę z wnętrza, więc przez te 40 dni należy zapomnieć o tych duchowych robakach.

Przygotowanie do Poczty

Dla każdej osoby, kilka tygodni ograniczeń w żywności i ścisłej samokontroli to ogromny test zarówno dla duszy, jak i własnego ciała. Dlatego przez tygodnie Wielkiego Postu powinniśmy przygotować się z wyprzedzeniem.

Zgodnie z prawami Kościoła pewna ilość czasu przeznaczona jest na przygotowanie się do takich testów. Są to trzy główne tygodnie, podczas których każdy chrześcijanin powinien być przygotowany umysłowo i fizycznie na Wielki Post. A co najważniejsze, co musi zrobić, uczy się nawrócić.

Pierwszym tygodniem przygotowań jest Tydzień Publican i faryzeusz. To przypomina chrześcijańską pokorę. Określa drogę do duchowego wywyższenia. W dzisiejszych czasach post nie jest tak ważny, dlatego też w środę i piątek nie jest on przestrzegany.

Drugi tydzień jest oznaczony symbolem syna marnotrawnego. Ta ewangeliczna przypowieść ma na celu pokazanie, jak bezgraniczna jest miłosierdzie Boga. Każdy grzesznik może otrzymać niebo i przebaczenie.

Ostatni tydzień przed Wielkim Postem nazywa się Meatball lub Tydzień o Ostatnim sądzie. W ludziach nazywa się je Carnival. W tej chwili można jeść wszystko. I wreszcie, finał w tym tygodniu – przebaczenie w niedzielę, kiedy wszyscy pytają się wzajemnie o przebaczenie.

Tygodnie Wielkiego Postu

Według kanonów abstynencja przed Wielką Niedzielą trwa około 7 tygodni. W tym przypadku każdy z nich poświęcony jest niektórym zjawiskom, ludziom i zdarzeniom. Tydzień Wielkiego Postu jest warunkowo podzielony na dwie części: Święta Czwarta Dwiegościa (6 tygodni) i Tydzień Męki Pańskiej (7-ty tydzień).

Pierwsze siedem dni jest również nazywane triumfem prawosławia. Tym razem jest szczególnie surowy post. Wierni czcili św. Andrzeja z Krety, św. Ikona i Theodore Tiron. Drugie, czwarte i piąte tygodnie poświęcone są St. Gregory Palamas, Janowi Climacus i Maryi Egipskiej. Wszyscy oni wezwali do pokoju i harmonii, mówili wierzącym, jak szybko i zachowywać się prawidłowo , aby łaska i objawy Boga mogły im zostać objawione.

Trzeci tydzień Fasta nazywa się wierzącymi ukrzyżowanymi. Krzyż powinien przypomnieć laikom o cierpieniu i śmierci syna Bożego. Szósty tydzień poświęcony jest przygotowaniu do Paschy i wspomnieniu o męce Pana. W tą niedzielę wjeżdżamy do Jerozolimy w Jezusa, zwano także Niedzielą Palmową. To kończy pierwszą część Czternastego Listopadu.

Siódmy tydzień, czyli Męka Pańska, jest całkowicie poświęcona ostatnim dniem i godzinom życia Chrystusa, a także jego śmierci. To jest czas oczekiwania na Wielkanoc.

Wielki Wielki Post

Najtrudniejszą rzeczą dla każdego współczesnego człowieka jest zrezygnować ze swoich codziennych nawyków, szczególnie w jedzeniu. Co więcej, teraz półki każdego sklepu po prostu pękają z różnymi smakołykami i egzotykami.

Wielki Post jest czasem, gdy menu jest ściśle ograniczone. Jest to okres zrozumienia i samostanowienia. Według wielowiekarskich reguł są dni całkowitego odrzucenia jakiegokolwiek pożywienia, dni słabej suchości i dni Wielkiego Postu, kiedy można jeść gotowane potrawy i ryby.

Ale co możesz zjeść na pewno? Lista dozwolonych produktów składa się z następujących elementów:

 • Zboża. To jest pszenica, gryka, ryż, kukurydza i wiele innych. Są niezwykle bogate w witaminy i wiele przydatnych substancji.

 • Fasola. Są to fasola, soczewica, orzeszki ziemne, groch, itp. Są to magazyn z włókna i różne tłuszcze roślinne.

 • Warzywa i owoce.

 • Orzechy i nasiona – wysokiej klasy kompleksy witaminowe.

 • Grzyby. Są bardzo ciężkie dla żołądka, więc lepiej nie uciekać. Nawiasem mówiąc, kościół do grzybów jest równoważny z małżami, kałamarnicą i krewetkami.

 • Oleje roślinne.

Główne błędy osób obserwujących post

Jak mówią w wielu kanonach kościelnych, jest to czas, w którym każda osoba musi przeważać nad własnymi nawykami, strachami i emocjami. Musi się objawić Bogu. Ale nie każdy, kto zdecydował się na szybkość, zdaje sobie sprawę z tego, co jest i co jest potrzebne. Dlatego popełniane są liczne błędy:

 • Mając nadzieję na utratę wagi. Jeśli weźmiemy pod uwagę Wielki Post w dzień, możemy zobaczyć, że cała żywność ma charakter czysto roślinny. Ale wszystko to jest bogate w węglowodany i jest bardzo kaloryczne. Można więc uzyskać dodatkowe kilogramy.

 • Przyznaj surowość postu samemu. Nie można obliczyć własnej wytrzymałości fizycznej i psychicznej, a nawet uszczerbku na zdrowiu. Dlatego wszystko musi być skoordynowane z księdzem.

 • Przestrzegaj ograniczeń w żywności, ale nie w myślach i wyrażeniach. Główną zasadą postu jest pokorę i samokontrolę. Przede wszystkim należy ograniczyć własne emocje i złe myśli.