784 Shares 3626 views

hormon luteinizujący i jego rola w organizmie człowieka

Hormonu luteinizującego ze swej natury jest glikoproteiną. Jest on wydzielany przez przysadkę mózgową znajduje się w mózgu człowieka. Regulacja ilości tego hormonu we krwi odbywa się tak zwany układ podwzgórze-przysadka. Ponadto, istnieje odwrotna zależność pomiędzy pracą i ilości przysadki hormonów ludzkiego ciała.

hormon luteinizujący i jego rola w organizmie człowieka. hormon luteinizujący należący do grupy gonadotropin i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zarówno żeńskiego układu rozrodczego męskiej i żeńskiej. W męskim ciele, hormon ten stymuluje wydzielanie testosteronu w jądrach komórek wyspecjalizowanych, które z kolei prowadzi do kompletnego dojrzewania plemników.

Jak dla kobiecego ciała, to nie hormonu luteinizującego odgrywa bardzo ważną rolę. Bierze udział w syntezie progesteronu, pobudza wydzielanie estrogenów, a także udział w powstawaniu ciałka żółtego.

Poziom tego hormonu u kobiet stale się zmienia, a takie zmiany są bezpośrednio związane z okresem cyklu miesiączkowego. Najwyższy poziom tego hormonu obserwuje się w okresie wyjściowym komórki jajowej z pęcherzyka. Następnie, ilości LH, zwykle maleje. Dlatego tak ważne jest hormonem przy zapłodnieniu. Na przykład, wyniki testów można precyzyjnie określić czas owulacji, a także zidentyfikować niektóre choroby, można zapobiec proces zapłodnienia lub ciąża.

To pokazuje analizę poziomu PH? Hormonu luteinizującego – jest bardzo ważne substancje, które zapewnia normalne procesy owulacji dojrzewania nasienia i zapłodnienia. Dlatego, gdy niektóre z problemów często przepisują pacjentom specjalne testy. Na przykład, badanie to pokazuje kobietę z niepłodnością lub niewykonania i urodzić dziecko.

Ponadto takie próby zostały przeprowadzone z podejrzeniem niewydolności mózgowej, z niewydolnością jajników, jak również za wcześnie lub za późno dojrzewania. W tym samym badaniu wskazuje na silne niewyjaśnione obniżenie popędu płciowego, zaburzeniami erekcji, opóźnienie wzrostu, anoreksji.

Analiza hormonu luteinizującego – pewnych zasad. U mężczyzn, próbki krwi mogą zostać podjęte w dowolnym momencie. Zupełnie inny obraz dla kobiet, ponieważ wszystko zależy od dnia cyklu miesiączkowego. Najbardziej odpowiednie dzień – jest 3 – 5 i 19 – 22 dni. W ciągu 3 – 4 dni przed pobraniem krwi jest przeciwwskazane osoby silne ćwiczeń. Dwie godziny przed analizą nie można palić, a bezpośrednio przed zalecana jest procedura, aby się uspokoić. Krew pobrano na czczo.

O czym świadczą wyniki badań? hormon luteinizujący jest podwyższone u kobiet tuż przed owulacją, jak i endometriozie i policystycznych jajników macicy. Ponadto, hormon luteinizujący może być podwyższona w tak zwany zespół wyczerpania jajników.

Istnieje kilka chorób i nadal zdolny do powodowania gwałtowny skok ilości tego hormonu we krwi. Na przykład, może to być pierwotny brak miesiączki, gonad kanalików nasiennych, niewydolność nerek, a menopauza, ścisły post i intensywny trening lekkoatletyczny. Czasami podnieść ten hormon może sygnalizować zanik męskich gruczołów płciowych w wyniku zapalenia jąder na świni lub po rzeżączki.

Hormonu luteinizującego jest poniżej normy widziana w paleniu, a także osób cierpiących na otyłość. Ponadto, małe ilości mogą wskazywać na nietypowe wielotorbielowate jajniki, wtórny brak miesiączki. Z drugiej strony, takie wahania wskaźników mogą być spowodowane przez stres i częstych obciążeń. W niektórych przypadkach, ilość hormonu zmniejsza się po zabiegu.