723 Shares 8251 views

"Renault Logan": wymiana paska rozrządu. Instrukcja, porady dla kierowców

Mechanizm dystrybucji gazu jest bardzo odpowiedzialną jednostką w każdym silniku. Wcześniej został aktywowany za pomocą łańcucha. Teraz większość producentów ma tendencję do instalowania napędu pasowego. Ten napęd synchronizacji jest cichszy w działaniu. Ponadto wymiana paska rozrządu (zawory Renault Logan 8 nie jest wyjątkiem) jest znacznie prostsza niż demontaż i montaż łańcucha. Cóż, spójrzmy, jak wykonać tę operację samodzielnie.


Informacje o zasobach

Producent ma kolejność 90 tysięcy kilometrów. Jednak doświadczenie operacyjne wskazuje, że zasób tego pasa jest nie więcej niż 60 tysięcy. Do tego czasu istnieją poważne pęknięcia i łzy. Jeśli pojawi się co najmniej jeden z nich, wymagana jest pełna zmiana pasa. Nawiasem mówiąc, na napędzie pasa generator działa. "Renault Logan" (mianowicie bateria) jest ładowany w ruchu z wału korbowego. Zasób tego elementu to ponad 100 tysięcy. Głównym znakiem jest gwizdanie pasa. W takim przypadku generator nie będzie działał. "Renault Logan" zostanie szybko wyładowany. Jeśli chodzi o czas, taśma nosi się wokół zębów. Szczególnie doświadcza dużych obciążeń przy wysokich obrotach. Czasami element przeskakuje do jednego zęba. W wyniku tego następuje przesunięcie faz dystrybucji gazu. Obserwuje się awarie zapłonu, maszyna zużywa więcej paliwa. Znacznie zmniejszyć moc i dynamikę.

Zauważ, że w samochodzie "Renault Logan" nie jest zainstalowany czas napędu pasowego 1.4. Tutaj, jako mechanizm napędowy, stosuje się łańcuch. To jest bardziej wiarygodne. Wcześniej ten napęd był używany na 90% samochodów. Zasób napędu łańcuchowego wynosi około 300 tysięcy. Wymiana jest jednak znacznie trudniejsza. A samochód "Renault Logan" działa znacznie głośniej, a nie na pasku.

Co powinienem się obawiać, kiedy zerwę ostatni? Przede wszystkim jest to niewłaściwe działanie zaworów. Istnieje ryzyko złamania silnika. "Renault Logan" jest bardzo niezawodnym samochodem, ale zawory mogą być otwierane w momencie, gdy tłok znajduje się w TDC. W rezultacie obie elementy stykają się ze sobą. Zawór wygina się. Uzyskuje się poniższe zdjęcie.

Cena naprawy w tym przypadku jest porównywalna do połowy kosztów samego silnika. Aby utrzymać mechanizmy zaworu, regularnie sprawdzaj stan pasa (nie mniej niż raz na 15 000 km). W razie potrzeby wymień.

Ile kosztuje przedmiot?

Cena nowego pasa na Renault Logan wynosi około 600 rubli. Koszt wymiany w SRT wynosi od 5 do 10 tysięcy rubli. Oczywiście, biorąc pod uwagę cenę naprawy, powstaje pytanie o niezależną instalację tego mechanizmu. Nie jest to trudne.

Jak wymienić?

Spójrzmy więc, jak Reno Logan zastępuje pasek rozrządu ręcznie. Najpierw trzeba otworzyć kaptur i odkręcić plastikową pokrywę napędu. Następnie należy podzielić przód samochodu. Prace będą wykonywane po prawej stronie silnika, więc podniesiemy tę część. Jak pasek rozrządu zastępuje Renault Logan? Następnie zdejmij koło i zdejmij zabezpieczenie skrzyni korbowej. Jest przymocowany do kilku śrub. Również jednostka napędowa jest zabezpieczona plastikowym błotem.

Wyodrębnimy je. Lepiej użyć kołnierza zapadkowego z zestawem głowic. To znacznie przyspieszy proces wymiany. Po demontażu plastikowego błota należy zdemontować śrubę koła pasowego wału korbowego. Aby to zrobić, potrzebujesz kluczyka "na 18" z długim kołnierzykiem. Zwróć uwagę – na przekręceniu "neutralnej" śruby. Aby zamocować wał korbowy, włóż piąty bieg. Jeśli śruba, a następnie zwoje, zadzwoń do asystenta, tak aby nacisnął pedał hamulca. W tym momencie należy zdemontować sprzęg kołowy. Następnie należy usunąć wspornik silnika. Jak pasek rozrządu zastępuje Renault Logan? Następnie zdejmij pasek napędowy. Musimy także zdemontować śrubę napinającą (użyj klawiszy "na 10" i "na 13"). Usuwamy wałek z pompy wzmacniacza hydraulicznego. W tym celu obróć go zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Etykiety

To bardzo ważny punkt. Aby prawidłowo zainstalować pas, musimy obrócić wałek rozrządu.

Musi pasować do pasa.

Co dalej?

Następnie odkręcić nakrętkę rolki napinającej i wyjąć pozostałe jednostki zawiasowe. Na nowym pasie i na wałku znajdziemy znaki. Muszą zbiegać się z tymi, które istnieją na starym elemencie napędu. Ważne jest, aby kierować pasem. Zwróć uwagę na strzały. Muszą obracać się w trakcie przekładni wałka rozrządu. Łączyć znaki na biegu i pasie. Dokręć sprężynę rolkową, umieszczając śrubokręt w otworze. Zainstaluj go na silniku. "Renault Logan" nadal stoi nieruchomo. Wyjmij śrubokręt z wałka. Ten ostatni powinien wyznaczyć charakterystyczne kliknięcie (oznacza to, że wiosna pracowała). Tak, pas z powodzeniem rozciąga się.

Obróć wał korbowy

Następnie sprawdź, czy prawidłowo pas został dokręcony i czy jego pozycje zbiegają się ze znacznikami (zawory nie stykają się z tłokiem). Usuwamy samochód z przekładni i obracamy wałem korbowym. Powinien się swobodnie obracać.

W TDC tłoka nie powinieneś czuć oporu. Jeśli tak jest, sprawdź położenie koła zębatego względem zębów pasa.

Moment dokręcający

Wałek napinający jest dokręcony siłą 27 Nm. W tym celu należy użyć klucza dynamometrycznego. Wygląda tak.

Jego koszt wynosi około 2-3 tysięcy rubli. Ważne jest przestrzeganie dokładności dokręcania. W przeciwnym razie pas może się rozluźnić. Doświadczeni kierowcy ostrzegają: jeśli pociągniesz wałek, możesz oderwać śrubę – część pozostanie w bloku cylindrów. W takiej sytuacji niezwykle trudno go rozciągnąć (z wyjątkiem spawania żelaznego pręta i używania go jako klucza).

Sprawdź napięcie

Raz na 15 tys. Kilometrów potrzebujesz nie tylko patrzeć na sam stan pasa, ale także sprawdzić jego rozciąganie, aby nie skoczył do zęba. Zdejmij pokrywę taktowania i użyj klucza z długim kołnierzem, aby obrócić koło pasowe wału korbowego o jeden obrót zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Prawidłowo naprężony pas powinien być obrócony o 90 stopni od siły palców, stosowany między kołami wałka rozrządu a wałem korbowym.

A jeśli pas jest słaby? Zdejmij nakrętkę napinającą. Obróć go w lewo o 10-15 stopni. Jeśli nie ma specjalnego przycisku, można użyć 2 wierteł. Zainstaluj je w otworach wałka i przekręć ostatni śrubokręt. Co dalej? Dokręcić nakrętkę mocowania rolki i ponownie sprawdzić napięcie. Jeśli element jest dokręcony, obróć nakrętkę zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Wnioski

Teraz wiesz, jak sam wymień pasek rozrządu na Renault Logan. Jak widać, procedura może być wykonywana niezależnie. Najważniejszą rzeczą nie jest uruchomienie silnika, jeśli jest odporność na tłoki.