351 Shares 1797 views

Nasadki pęcznieją: dlaczego i co to znaczy?

Podczas życia kobiece ciało doświadcza dużej liczby zmian hormonalnych. Mechanizmy hormonalne mogą się denerwować, co czasem prowadzi do najbardziej nieoczekiwanych przejawów. Zastanówmy się, w jakich przypadkach możliwe są zmiany gruczołów sutkowych i sutków.

Skłonność i obrzęk piersi i sutków mogą wystąpić w okresie dojrzewania nastolatków. Nipples pęcznieją wraz z wystąpieniem miesiączki, objaw ten może być składnikiem zespołu przedmiesiączkowego. Wynika to z podwyższenia poziomu progesteronu, a na tle alimentacji bólu aminy i histaminy na obrzęk, ból może również dołączyć. Gałki przygotowują organizm do poczęcia i ciąży, ale równocześnie wpływają na równowagę soli i soli, utrzymując wodę.

U młodych dziewcząt z niewłaściwym zużyciem bielizny w wyniku tarcia o tkaninie odzieży również sutki pęcznieją i rumienią. Proste higieniczne środki neutralizują ten efekt. Trudniejsze jest, jeśli istnieje predyspozycja do egzemy, wtedy delikatne sutki tkanki uszkodzone przez tarcie mogą cierpieć na chorobę skóry z pęcherzami wysypki.

Niestety, z nadmierną proliferacją tkanki łącznej w gruczołów piersiowych (mastopatia) występują także nieprzyjemne doznania, brodawki sczepiają się przed miesiączką, a następnie przez cały czas. Przez długi czas kobieta nie może zwrócić na to uwagi, a choroba kontynuuje do pozornych deformacji gruczołów sutkowych.

Przy niewłaściwym wyborze hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub ich długotrwałym przyjęciu możliwe są zmiany, co prowadzi do tego, że brodawki sapią się i bolą, a pochwa jest zaznaczona przez suchość błon śluzowych. Narkotyki dla niepłodności mogą mieć swoje specyficzne wpływy, które lepiej porozmawiają z lekarzem. Zaburzenia równowagi hormonalnej są możliwe u niektórych leków przeciwdepresyjnych.

W niektórych chorobach somatycznych obrzęk piersi i sutków może występować u mężczyzn. Ten stan nazywany jest ginekomastią, a częściej obserwuje się ją w chorobach wątroby, w których następuje zmiana podstawowego metabolizmu. U kobiet trwałe zaburzenia równowagi metabolicznej są częściej związane z chorobami zapalnych narządów płciowych, zaburzeniami endokrynologicznymi i rakiem piersi. W takich przypadkach można określić, dlaczego smoczki pęcznieją, tylko przy bardziej szczegółowym badaniu. NaleŜy strzec wszelkich asymetrycznych rozszerzeń gruczołów lub sutków, pojawienia się ich wydzielin. Jeśli palpacja obu gruczołów ujawnia plomby z wyraźnymi lub rozmytymi granicami, konieczne jest wykonanie badania mammograficznego.

Podczas ciąży cały organizm zostaje przebudowany. Na zdjęciu, obrzmiałe sutki są widoczne jako część wzrostu w całej piersi. We wczesnych stadiach nieprzyjemnych uczuć mogą stać się zapowiadającymi nadchodzącą ciążę. Po dostarczeniu należy zapewnić higieniczną opiekę, aby uniknąć infekcji rannych sutków podczas karmienia dziecka. U dzieci jakiejkolwiek płci w okresie noworodkowym obrzęki sutków są możliwe ze względu na nadmiar we krwi hormonów macierzystych. Ten stan szybko przechodzi bez konsekwencji.