660 Shares 5482 views

Wino granatowe: co o tym wiemy?

Istnieje wiele dowodów naukowych, że umiarkowana konsumpcja czerwonego wina z winogron , zwłaszcza w połączeniu ze sportem i zdrowym stylem życia, niemal zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca i wydłuża życie. Ostatnie badania wskazują, że ten szlachetny napój ma poważnego konkurenta. Dla oczywistych przyjemności smakoszy, nowocześni producenci wina nauczyli się wytwarzać wino granatowe, które ma niesamowity smak. Jeśli więc zdecydujesz się spróbować coś oryginalnego, nie przegap okazji, aby szukać w specjalistycznych sklepach.


Dlaczego granat wino jest tak popularny?

Osobliwością tego napoju jest to, że ma bardzo wysokie właściwości przeciwutleniające. W porównaniu z zwykłym czerwonym winem, lepiej chroni "zły" cholesterol (lipoproteiny o małej gęstości) przed utlenianiem. Kiedy substancje te są utleniane, zaczynają przylegać do wewnętrznych ścian naczyń, w tym tętnic, które karmi serce, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. W soku z granaty zawiera dużą ilość witamin K, C, B6. W ziarnach tego owocu zawiera kwas linolowy, który doskonale hamuje aktywność czynników rakotwórczych. Dodatkowo zawiera wysokie stężenie kwasu ellagowego, garbników, kwercetyny i antocyjanów. Silne właściwości przeciwzapalne tych substancji w nowoczesnej nauce są od dawna znane i nie powodują cienia wątpliwości. Jeśli dodasz do tego niesamowitego smaku, staje się jasne, dlaczego wino granatowe jest tak bardzo udane.

Gdzie produkują ten napój?

Garnet jest jednym z najstarszych owoców znanych człowiekowi. Jednak nie każda odmiana nadaje się do produkcji cennego wina granatu. W sumie jest kilka z nich na świecie, a tylko z nich okazuje się naprawdę leczny i pyszny napój. Izraelici nauczyli się robić pierwsze wino granatowe. W tym kraju, w Galilei Górnej, nie tak dawno temu, wymyślono technologię uzyskiwania tego wspaniałego drinka bez dodatku cukru. W rezultacie powstaje naturalny produkt, który jest wyjątkowy w smaku. Jednakże Izrael nie jest jedynym krajem, w którym wytwarzany jest granat. Armenia robi również ten wspaniały napój. Tu jest to według tradycyjnych receptur, w dwóch wersjach: suchych i półsłodkich, z dodatkiem niewielkiej ilości cukru. Krajem trzecim, w którym rozpowszechnianie produkcji tego rodzaju wina jest Turcja. Jeśli więc w najbliższej przyszłości planujesz odpocząć w Stambule, weź to za notatkę. Tureckie wino granatowe jest uważane za jedne z najlepszych na świecie, a wszyscy, którzy mieli na tyle szczęście, by to wypróbować, przez długi czas pamiętali o jego unikalnym smaku, nasyceniu barwnym i uroczym zapachu. W tym kraju jest ponad sto prywatnych winiarni, ale każdy z nich utrzymuje swój tajny przepis kulinarny. Trudno powiedzieć, które wino granatowe jest lepsze. Wszystkie są dobre na swój sposób, każdy gatunek ma własne koneserów.