608 Shares 3089 views

Ile rund w boksie? Podstawowe zasady bokserskie

Dużo wody płynęła pod mostem, ponieważ półprawne walki angielskich dżentelmenów wzrosły na sport. Boks jest typem kontaktu, w którym dwie osoby strajkują nad pasem w specjalnych rękawiczkach. Obowiązują zasady pomiędzy bokserami a sędzią, który jest z nimi w ringu.


W zawodowym boksie w pierwszej kolejności jest składnik finansowy. Dlatego jest bardziej popularny niż amatorskie sztuki walki. Wielu bokserów zaczyna swoją karierę zawodową po uczestnictwie w Igrzyskach Olimpijskich, gdzie zdobywają nieocenione doświadczenia.

Zasady bokserskie muszą być przestrzegane przez wszystkie osoby biorące udział w walkach i organizować je. Jakie są główne zasady w tym sporcie? Dlaczego on jest taki atrakcyjny? Ile rund w boksie? Spróbujmy zrozumieć te kwestie.

Reguły markiza Queensberry

W 1867 roku John Sholto Douglas, który był dziewiątym Marquess of Queensberry, finansował i promował zestaw reguł bokserskich. W rezultacie 12 przedmiotów nazywano "regułami marquis of Queensberry".

Określali rozmiar pierścienia, określili zakazane przyjęcie, jasno określono ile rund w pudełku i inne ważne niuanse.

Czas trwania rundy wynosił 3 minuty, a pomiędzy bokserami miał okazję odpocząć przez jedną minutę. Kiedy jeden z myśliwców upadł, rozpoczął się odliczanie 10 sekund, po czym musiał wstać. W przeciwnym razie sędzia uznał drugie zwycięstwo boksera. Zabronione było trzymanie rąk za linami, dotknięcie kolana pierścienia, noszenia butów ze ostrymi obcasami i obcymi, aby być w ringu podczas walki. Rękawice bokserskie powinny być wykonane ze skóry i ważyć takie same. Jeśli podczas bitwy pojawiły się w ruinie, decyzja sędziego mogłaby zostać zastąpiona. Losowanie było dozwolone pod warunkiem zawarcia umowy z wynikami uczestników kursów finansowych.

Miejsce bitwy

Boks zawodowy zapewnia walkę w kwadratowym pierścieniu, którego wielkość nie może być mniejsza niż 5×6 metrów. Gładka powierzchnia powinna mieć niezbędną wytrzymałość. Pokryty jest elastycznym materiałem, po którym zainstalowane jest płótno lub jego analog.

Na obwodzie pierścienia 4 rzędy lin są rozciągane na różnych wysokościach od jego powierzchni – 30, 60, 90 i 120 cm. W narożach pierścienia, o kolorze czerwonym i niebieskim, jest jeden stołek.

Bokserzy muszą walczyć, mając dobry przegląd ich przeciwnika, więc oświetlenie powinno wynosić co najmniej 1000 luksów. Sprzęt oświetleniowy musi być zainstalowany na górze pierścienia. Oświetlenie boczne jest zabronione.

Strój w profesjonalnym pudełku

Przed walką, bokserzy są owinięte wokół bandaże gazy, które są mocowane przy pomocy pasma. W zależności od kategorii wagi używane są różne rękawiczki. Dla przykładu, dla przedstawicieli wagi ciężkiej, ich masa wynosi 12 uncji.

W przeciwieństwie do amatorskich boksu, specjaliści prowadzą walkę bez hełmu ochronnego, co zmniejsza prawdopodobieństwo zranienia. Jednakże sędzia ma prawo zakończyć walkę z powodu obrażeń jednego z bokserów. Dlatego w przerwach ważne jest, aby zatrzymać krwawienie. Również zawodowe bokserskie zapewniają walkę z nagim tułowia. Cały strój uczestników walki składa się tylko z majtek, które obejmują jedną trzecią biodra. Aby chronić zęby w jamie ustnej, włożono specjalne urządzenie – nakrętkę.

Czas trwania bitwy i opcje jej zakończenia

Ile rund w boksie? W amatorach, w przeciwieństwie do profesjonalistów, czas trwania walki jest znacznie mniejszy i wynosi 3-4 rundy. Całkowita liczba rund dla profesjonalistów to 10-12. Jak długo jest w pudełku? Czas trwania każdej rundy wynosi 3 minuty. Przerwą między nimi jest jeden. Jeśli zawodowy bokser przeprowadza swoją pierwszą walkę, nie powinno być więcej niż cztery rundy.

Sędzia może zakończyć walkę w następujących przypadkach:

  • Knockdown;
  • Knockout;
  • Stosowanie zabronionych przyjęć przez jednego z uczestników walki;
  • Uszkodzenie jednego z uczestników w pojedynku (krwawienie z rany);
  • Dezorientacja boksera.

Knockdown występuje, jeśli jeden z zawodników dotyka pierścienia swoim ciałem, z wyjątkiem podeszwy stóp, przylega do lin lub pojawia się poza strefą walki. Bokser ma 10 sekund, aby wydostać się z knockdown, w przeciwnym razie sędzia będzie musiał przerwać walkę. Jeśli nie uda mu się w tym czasie wzrosnąć, zostanie ogłoszony knockout.

Oceny sądowe

Oprócz głównego sędziego, który jest stale w ringu, trzej bracia sędziowie podążają za walką. Ich zadaniem jest umieszczanie punktów na bokserach w każdej rundzie. Początkowo każdy zawodnik ma 10 punktów. Na koniec rundy sędzia boczny musi ustalić silniejszego boksera, który ma 10 punktów w atutie, a przegrany 9. Ile rund w pudełku minęło – tyle punktów i powinno być narażonych na każdego bokserem. Potem wszystkie dane zostaną podsumowane, a jeśli jest taka potrzeba, zwycięzca zostanie określony. Dość mocno dotkniętych oceną knockdown'ów bokserów, redukując ją natychmiast o 2 punkty. Tak więc, jeśli najsilniejszy nie jest określony podczas rund, werdykt składa sędziowie boczni.