801 Shares 5068 views

Kultura starożytnej Grecji: krótko. Charakterystyka kultury starożytnej Grecji

Budynki i rzeźby, wiersze i myśli wielkich filozofów – wszystko jest częścią greckiego „cud”, jak naukowcy nazywają go dzisiaj.


Jeśli jesteś zainteresowany w kulturze starożytnej Grecji, krótko zapoznał się z nim będzie można w tym artykule. Więc, co zachwyca nawet najbardziej niedoświadczony człowiek w sztuce ostatnich czterech tysięcy lat? Spójrzmy bardziej szczegółowo.

Przegląd

Okres antyczny, który charakteryzuje się wzrostem i rozkwitu Grecji (jako starożytnych Greków nazywany ich kraj), jest najbardziej interesujące dla większości krytyków. I nic dziwnego! Po tym wszystkim, w tym czasie nie było powstanie i ustanowienie zasad i form niemal wszystkich gatunków sztuki współczesnej.

Wszyscy naukowcy dzielić historię tego kraju na pięć okresów. Spójrzmy na typologii i mówić o powstawaniu niektórych rodzajów sztuki.

era Egejskie

Okres ten jest najwyraźniej reprezentowana przez dwóch pomników – i mykeńskiej pałacu w Knossos. Ten ostatni jest bardziej znany obecnie jako Labiryntu mitu Theseus i Minotaur. Po archeologicznych, naukowcy potwierdzili prawdziwość legendy. Zachowała tylko parterze, ale istnieje ponad trzysta pokoje!

Ponadto pałace okres Mycenaean wiadomo maski achajskim liderów i kreteńskie rzeźby małe formy. Statuetka znaleźć w zakamarkach pałacu, są uderzające w ich filigran. Kobiety z wężami wyglądają bardzo realistycznie i eleganckie.

Zatem kultura starożytnej Grecji, podsumowanie, które zostały przedstawione w artykule, to pochodzi z symbiozie starożytnych cywilizacji Krecie i przyszedł achajskim Dorian pokoleń, którzy osiedlili się na Półwyspie Bałkańskim.

okres Homer

Epoka ta jest bardzo różnią się pod względem materiału z poprzedniej. Od XI do IX wieku pne, było wiele ważnych wydarzeń.

Przede wszystkim, zmarł poprzedniej cywilizacji. Naukowcy sugerują, że w wyniku wybuchu wulkanu. Pochodzących z państwa nastąpił powrót do urządzenia komunalnego. W rzeczywistości nie było tworzenie społeczeństwa ponownie.

Ważną rzeczą jest to, że w kontekście materialnym spadek kultury duchowej jest całkowicie zachowane i nadal się rozwijać. Widzimy z dzieł Homera, które odzwierciedlają dokładnie tę kluczową erę.

Wojnie trojańskiej jest koniec okresu minojskiego, a pisarz żył we wczesnym okresie archaicznym. Oznacza to, że „Iliada” i „Odyseja” – jedyny dowód tego okresu, ponieważ oprócz nich, a znaleziska archeologiczne nie wiadomo dziś.

kultura archaiczna

W tym czasie nastąpił gwałtowny wzrost i tworzenie polityk Zjednoczonych. Zacznie bić monety, jest tworzenie formacji i litery alfabetu.

W epoce archaicznej pojawiają olimpiady, tworzą kult zdrowego i sportowego ciała.

To właśnie w tym okresie powstającej kultury starożytnej Grecji. Krótki raport na temat rozwoju swoich gatunkach można przeczytać dalej.

okres klasyczny

Wszystko, co nas fascynuje dziś starożytna kultura grecka (jest streszczeniem artykułu), to dzieje się w tej epoce.

Filozofia i nauka, sztuka i rzeźby, oratorium i poezja – wszystkie te gatunki miał swoje wzloty i niepowtarzalny rozwój. Apogeum twórczej ekspresji stał ateński zespół architektoniczny, który wciąż zadziwia publiczność swoją harmonią i elegancją formy.

hellenizm

Ostatni okres rozwoju kultury greckiej jest interesująca właśnie z powodu jego niejasności.

Z jednej strony istnieje związek greckich i orientalnych tradycji w wyniku podbojów Aleksandra Wielkiego. Z drugiej – Rzym oddaje Grecji, ale ten ostatni utrzymuje swoją własną kulturę.

architektura

Partenon jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych zabytków starożytnego świata. Doryckiego Ionic lub elementy, takie jak kolumny, nieodłączne w niektórych nowszych stylów architektonicznych.

Zasadniczo, rozwój tej formy sztuki, możemy prześledzić świątynie. To właśnie w tego rodzaju budynkach zainwestował najwięcej wysiłku, pieniędzy i umiejętności. Nawet pałace zostały wycenione mniej niż miejsce dla ofiary bogom.

Urok starożytnych greckich świątyń jest to, że nie były one groźne tajemnicze świątynie i okrutni bogowie. Urządzenie Inland wyglądały jak zwykłe domy, wyposażone jedynie w elegancki i dostarcza bogatsze. A jak inaczej, jeśli sami bogowie zostali przedstawieni jak ludzie z tymi samymi problemami, kłótni i radości?

W przyszłości, trzy rzędy kolumn tworzą podstawę dla większości stylów architektury europejskiej. To przez nich kultura starożytnej Grecji krótko, ale bardzo pojemna i wytrzymała weszła w życiu współczesnego człowieka.

wazon malowanie

Prace tej sztuki tworzą najliczniejszą i zbadane do tej pory. W szkole dzieci uczą się informacje, które są reprezentowane przez kulturę starożytnej Grecji (krótko). Klasa 5, na przykład, – okres od mitów i legend randkowych.

A pierwsze pomniki tej cywilizacji, że studenci widać – jest czarne lakierowane ceramika – dania bardzo piękne i stylowe, których kopie były pamiątki, biżuterię i przedmioty kolekcjonerskie we wszystkich kolejnych okresach.

Malowanie statków przeszedł przez kilka etapów rozwoju. Początkowo były one proste geometryczne wzory, znane od czasów kultury minojskiej. Następnie dodali meandry spiralne i inne szczegóły.

W procesie stawania się waza obraz nabiera cech malarstwa. Na naczyniach pojawiają się sceny z mitologii i życia codziennego starożytnych Greków, postaci ludzkich, zdjęć zwierząt i scenami z życia codziennego.

Warto zauważyć, że artysta potrafił przekazać nie tylko ruch w jego obrazach, ale również dać indywidualne podejście do bohaterów. Ze względu na swoje specyficzne cechy uznanych przez bogów i bohaterów bez trudności.

mitologia

starożytne narody świata, aby przeżyć swoje otoczenie trochę inaczej niż jesteśmy przyzwyczajeni, żeby go zrozumieć. Bóstwa były główną siłą, która była odpowiedzialna za to, co dzieje się w życiu człowieka.

W szkole często zwracano się do niej na temat „kultury starożytnej Grecji” krótkie wiadomości, krótkie, ciekawe, i szczegółowo opisać tego wspaniałego dziedzictwa cywilizacji. W tym przypadku, historia jest lepiej zacząć z mitologii.

Grecki panteon obejmował wiele bogów, półbogów i bohaterów, ale główny dwanaście olimpijczyków. Nazwiska niektórych z nich były już znane w trakcie mykeńskiej cywilizacji. Są one wymienione w gliny tabletek liniowych. Warto zauważyć, że na tym etapie były męskie i żeńskie odpowiedniki tego samego znaku. Na przykład, Zeus był-on-ona Zeus.

Dziś wiemy o bogów starożytnej Grecji za pośrednictwem zabytków plastyki i literatury, które pozostawały przez wieki. Rzeźby, freski, rzeźby, sztuki i opowiadania – to wszystko znalazło odzwierciedlenie świat Greków.

Takie poglądy zachowały swój czas. kultura sztuka starożytnej Grecji, w skrócie, wywarł podstawowy wpływ na rozwój wielu europejskich szkół różnego rodzaju sztuki. Artyści renesansu reaktywowana i rozwinął idee stylu, harmonii i formy, znany w starożytnej Grecji.

literatura

Wiele wieków oddzielić nasze społeczeństwo od społeczeństwa starożytnej Grecji, oprócz rzeczywiście dotarła do nas tylko okruchy, co zostało napisane. „Iliada” i „Odyseja”, być może – najbardziej popularne, przez który znany jest z kulturą starożytnej Grecji. Fabuła (o Odyseuszu i jego przygodach) można znaleźć w każdej antologii, a wyczyny mędrca jest nadal imponująca społeczeństwo.

Bez jego rad nie byłoby zwycięstwem Achajów w wojnie trojańskiej. W zasadzie te dwa wiersze tworzą wizerunek władcy wyspy Itaki w idealnym świetle. Krytycy postrzegają go jako zbiorowego charakteru, zamiast wielu pozytywnych cech.

Homer kreatywność odnosi się do ósmego wieku pne. Nowsze autorów takich jak Eurypidesa, wykonane w swoich pracach nowy odrzutowych. Jeśli to było do nich podstawowe relacje bohaterów i bogów, a także sztuczek bogów i ich ingerencji w życie zwykłych ludzi, ale teraz coś się zmienia. nowa generacja tragedii odzwierciedla wewnętrzny świat człowieka.

Kultura starożytnej Grecji, w skrócie, w okresie klasycznym próbuje wniknąć głębiej i odpowiedzi na większość odwiecznych pytań. W tym „badaniu” zaangażowany takie obszary jak literatury, filozofii, sztuki. Mówcy i pisarze, myśliciele i artyści – wszyscy próbowali zrozumieć różnorodność świata i dostarczyć mądrość pokoleń.

sztuka

Klasyfikacja opiera się na sztuce elementów wazon malarskich. Grecki (Achajskiego-minojskiej) okres poprzedza Mycenaean kiedy zaawansowana cywilizacja istniała na wyspach, a nie na Półwyspie Bałkańskim.

Właściwie kultura starożytnej Grecji, krótki opis, który prezentujemy w tym artykule zostały utworzone pod koniec drugiego tysiąclecia przed naszą erą. Najbardziej zabytki były świątynie (np Fehr Apollo świątynia na wyspie) i mural naczynia. Dla tego ostatniego charakterystyczny wzór w postaci prostych kształtach geometrycznych. Głównymi instrumentami artystów tej epoki były linijki i kompasy.

W okresie archaicznym, który rozpoczął się około VII wieku pne, sztuka staje się coraz bardziej zaawansowane i śmiały. Korynt pojawia się czarny lakier ceramikę, Egipt pożyczył od ludzi postawy przedstawione w naczyniach i płaskorzeźby. Istnieją tzw archaiczny uśmiech w rzeźby, które stają się bardziej naturalne.

W okresie klasycznym jest „lite” architektura. Stylu doryckim zastępuje jonowych i korynckimi. Zamiast początku korzystania z wapienia i marmuru budynki i rzeźby stają się bardziej przestronne. Zakończeniu tego zjawiska cywilizacyjnego hellenizm, rozkwitu imperium Aleksandra Makedonskogo.

Dziś w wielu instytucjach studiować kulturę starożytnej Grecji – krótko dla dzieci, młodzieży pełniej i głębiej dla badaczy. Ale nawet z dobrymi intencjami, nie w pełni objąć materiał pozostawiony nam przez przedstawicieli narodu słońca.

filozofia

Nawet pochodzenie terminu – grecki. Grecka ma silną miłość mądrości. Nic dziwnego, że na całym świecie starożytnym, były uważane za najbardziej wykształconych ludzi.

Dziś nie pamiętam żadnego z Mezopotamii czy Egiptu, naukowcy, badacze wiedzą rzymską jednostkę, ale nazwy greckiej myśli na ustach. Protagoras i Demokryt, Thales i Pitagoras, Sokrates i Platon, Epikur i Heraklit – zrobili ogromny wkład do kultury światowej, wzbogacony o wynikach swoich doświadczeniach jako cywilizacja, nadal korzystać z ich osiągnięć.

Pitagorejczyków, na przykład rola absolutyzuje numerów w naszym świecie. Wierzyli oni, że mogą być wykorzystywane nie tylko do opisania wszystkich, ale nawet przewidzieć przyszłości. Sofiści ogólnie zwrócić uwagę na wewnętrzny świat człowieka. Przyjmujemy określone przez nich jako coś, co jest miłe, a zło – jako rzecz lub zdarzenie, które powoduje cierpienie.

Demokryt i Epikur rozwinął doktrynę atomizmu, że to, co świat składa się z maleńkich cząstek elementarnych, których istnienie zostało udowodnione dopiero po wynalezieniu mikroskopu.

Sokrates odwrócił uwagę od myślicieli kosmologii do badania człowieka, a Platon wyidealizowany świat idei, uważając ją jedyną prawdziwą.

Widzimy zatem, że cechy kultury starożytnej Grecji, w skrócie, odbite przez pryzmat współczesnej filozoficznej perspektyw na życie.

teatr

Ci, którzy byli w Grecji na długo zapamiętać niesamowite uczucie, że człowiek doświadczenia, przy amfiteatrze. Jego magiczne akustyka, który wydaje się nawet dzisiaj cud, zdobywa serca tysięcy lat. Ta struktura, w której ponad serii kilkunastu, scena znajduje się na otwartym powietrzu, a publiczność siedzi na najdalszym miejscu, w stanie usłyszeć jak moneta spada na scenie. Czy to nie jest cudem inżynierii?

Zawartość grana była nie mniej interesujące. Obecnie wiadomo, we włoskiej commedia dell'arte pochodzi z powodu klasycznego teatru greckiego. Mechanizmy ruchu scenerii przy użyciu bloków i towarów, zwany „deus ex machina”, uścisnęli sobie publiczność ich niewytłumaczalne.

Tak więc widzimy, że kultura starożytnej Grecji, krótko opisano powyżej, stanowiły podstawę nowoczesnej sztuki, filozofii, nauki i instytucji społecznych. Jeśli nie dla starożytnych Greków, nie jest jasne, jaki byłby nowoczesny styl życia.