642 Shares 8274 views

Luksus w przystępnej cenie: Larimar kamienia

Larimar kamienia, które znajdują się pod zdjęciem jest unikalnym półszlachetny minerał, który jest wydobywany w Republice Dominikany. Kraj ten znajduje się na wyspie Haiti, położonej na Morzu Karaibskim. Z punktu widzenia budowy geologicznej, larimar dotyczy postaci krzemianu wapnia zwanej pektolit. Należy odnotować, że minerał ten różni się od innych z jego oryginalny kolor. Naukowcy udowodnili, że kamień Larimar jest wynikiem aktywności wulkanicznej, więc można je znaleźć w innych krajach. W tym samym czasie z pektolit kolorze niebieskim pochodzi wyłącznie z Republiki Dominikany.


Pierwsza oficjalna wzmianka o tym kamieniu sięga roku 1916, gdy liczba przypadków okazało się jednym z hiszpańskiego księdza Miguel Domingo Lauren. Jest możliwe, że wcześniej były one używane przez miejscowych Indian. Po zważeniu możliwość stałej potencjał zarobkowy, kapłan zwrócił się do władz lokalnych w celu uzyskania zezwolenia na wydobycie tego gatunku pektolit. Teraz nie ma dokładnej informacji o tym, czy wniosek zostanie uwzględniony, jednak Larimar kamień przez ponad dwadzieścia lat po tym nie zostało wymienione w dowolnych źródeł.

W 1974 roku rozpoczął aktywną promocję niebieskim pektolit do rynków światowych. Wszystko zaczęło się od tego, że niektóre z jego próbek wykryto znany w momencie jubilera, członek Korpusu Pokoju, Miguel Mundesom na jednej z nadmorskich prowincji Barahona. Z tej samej osoby jest podłączony i nazwy mineralnej. Uważa się, że kamień Larimar został nazwany jego córka Larissa, po wyrazie „Mar”, tłumaczone z pomocą hiszpańskich „morze”. Istnieje jednak inny, nieformalny, a jego nazwa – kamień Delphi.

Aby przekonać mieszkańców Dominikany, niebieskie kamienie na brzegach pojawiają się przez fale. W rzeczywistości, to nie był przypadek. Fakt, że są one prowadzone Bahoruco River. Raz zostało udowodnione, w jej górnej części zaczął wydobywać kamień Larimar. Na dzień dzisiejszy, około dziesięciu kilometrów na południowy-zachód od miasta Barahona jest prawie dwa tysiące doły depozyty, zwane Los Chupaderos. Należy zauważyć, że jest to jedyne źródło błękitnej planety pektolit. Są one wydobywane ręcznie, bez użycia jakiegokolwiek sprzętu specjalistycznego. W tym przypadku, po wystąpieniu deszczowej, woda wypełnia dołów, więc wydajność pracy staje się zagrażające życiu ze względu na ryzyko osunięcia się ziemi. Interesującym jest fakt, że niuans terytorium wyspy Haiti można również znaleźć pektolit białego i zielonkawego koloru.

Mimo swej niezwykłej i niepowtarzalnej, larimar – kamień, którego cena nie jest zbyt wysoka. Na przykład, pierścień, który ma pasty z niego, może kosztować kupującego w wysokości, która nie przekracza stu dolarów. Jednocześnie, wszystkim, którzy mają w swojej dekoracji z minerału należy spieszyć, ponieważ jego zasoby są wyczerpane bardzo szybko.