118 Shares 6518 views

Jak gasić wapno dla budownictwa i ogrodnictwa

Lime – jest najbardziej popularnym materiałem do obróbki ścian. Ma właściwości dezynfekujące i jest całkowicie wystawiony na działanie różnych form i grzybów. Ponadto, wapno – to jest bardzo tanie. Jego cena sprawia, że ten niezbędny materiał do dekoracji miejsc publicznych, zwłaszcza w małych miasteczkach i wsiach.

Celem niniejszego artykułu – powiedzieć czytelnikom, jak prawidłowo gaszenia wapna i dlaczego trzeba to zrobić.

Przegląd

Sam wapno jest mieszaniną substancji, które stanowią produkt prażenia kamienia wapiennego. Najczęściej na półkach naszych sklepów znaleźliśmy palone, lub guzek, istnieje również wapno „pushonka”.

Leczenie ścian wapnem – najbardziej higieniczny sposób, aby zakończyć. Fakt, że ten materiał będzie neutralizować wszelkie mikroorganizmy, które go wprowadzić. Ponadto wapno ma doskonałą trwałość i odporność na wilgoć.

Mają taka metoda zakończy swoje wady. Jeśli osoba wykonująca pracę, nie wie, jak do rozpuszczania wapna, a robi to nieprawidłowo obrabianej powierzchni będzie koniecznie rozwodowe, bąbelki i smugi. rozwiązanie zbyt płynny nie daje piękną gładką kolor i zbyt gruby będzie źle iść do ściany, a po jakimś czasie odchowu i znikają.

Podobnie jak wszystkie inne materiały budowlane, wapno podlega standaryzacji. Jakość materiału zależy od procentu na niej, tlenki wapnia i magnezu. W pierwszym wapna stopień całkowitej ilości tych substancji powinien być mniejszy niż 90%. Im niższa jest ocena, tym mniej azotu. Wapno najniższy stopień czwarty, łączna ilość wapnia i magnezu tlenki nie przekracza 60%.

Cena gaszone i wapno palone na rynku jest znacznie inna. Palone może kosztować około 3-5 tys. Rubli za tonę. Znacznie droższa jest wapno gaszone. Jego cena może osiągnąć 10 tys. Rubli za tonę i więcej.

Zastosowanie wapna

Nawodniony „pushonka” wapno jest stosowany w gospodarce bardzo dobrze. W niektórych przypadkach stosuje się go nawet podczas gotowania. Jednak często jest używany do takich celów:

 • bielone ścian i sufitu;
 • do ochrony konstrukcji drewnianych w wyniku pożaru lub gnicia;
 • w produkcji betonu krzemianu;
 • w r wnętrzu pieców i kominków;
 • do wytwarzania roztworu sprzęgającego.

Przynajmniej jest on powszechnie stosowany w rolnictwie. Każdy wie, że jednym z niezbędnych materiałów w kraju oraz w ogrodzie – wapno gaszone. Jego cena jest tak niska, że materiał może być dosłownie zakopane w ziemi, przy użyciu nawozów i wapnowania gleby.

W użyciu wapna rolnictwa:

 • do wytwarzania wapna nawóz;
 • do wytwarzania wybielacza niezbędnych do przetwarzania drzew i krzewów przeciwko szkodnikom;
 • do leczenia łóżka od szkodników i kontroli choroby niektórych roślin;
 • do opalania skóry zwierząt;
 • do wytwarzania związków wapnia stosuje się do oczyszczania ścieków;
 • do wytwarzania E 526 – dodatków stosowanych w przemyśle spożywczym.

klasyfikacja

W prawie wszystkich dziedzinach gospodarki jest traktowana tylko materiał, ale przed mówimy o tym, jak do gaszenia wapna, przejdźmy do jego klasyfikacji. Głównym podział wapniowego marki w zależności od szybkości tłumienia:

 • medlennogasyaschayasya – cały proces trwa ponad godzinę;
 • wtórny hartowanie – gaszenie trwa 15-25 minut;
 • bystrogasyaschayasya – wszystko dzieje się bardzo szybko, w ciągu 5-10 minut.

Druga klasyfikacja uwzględnia charakterystykę utwardzania:

 • powietrza – na przykład stosuje się wapno w celu zwiększenia szybkości utwardzania zaprawy w suchych warunkach w powietrzu;
 • Hydrauliczne – stosowane do roztworów, które muszą posiadać szczególną wytrzymałość; Stosowany w dokumentach wytworzonych w wodzie: budowy fundamentów portowych filarów mostowych i podobnych; Jest słabo i silnie hydrauliczny.

Trzeci i ostatni typ klasyfikacji wapna – na frakcje. W zależności od wielkości kawałków, może to być:

 • bryła;
 • zgnieciony;
 • proszek.

Zasada działania i bezpieczeństwa

Prawidłowo gaszenia wapna w domu jest bardzo prosta. Nie trzeba ani dużo czasu, ani specjalnych umiejętności ani specjalnego sprzętu. Niemniej, proces konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Podczas gaszenia wapna egzotermicznej reakcji, to duża ilość ciepła. Oraz w celu uniknięcia obrażeń, zanim luzu, trzeba przygotować:

 • okulary i rękawice ochronne;
 • pranie, jest odporna na alkalia, najlepiej kombinezony płótno;
 • Respirator, w stanie chronić układ oddechowy z pyłów, gaz i wapna.

Potrzebny będzie również zdolność do absorbowania wody i długi kij do mieszania.

Jak do gaszenia wapna do celów budowlanych

Więc przystępujemy do procesu transformacji wapnem gaszonym, przestrzegając oczywiście wszelkie środki ostrożności.

Przed rozpuszczania wapna noszenia odzieży ochronnej, ciężki okulary, maski przeciwpyłowe i rękawice.

 1. Zasnąć do zbiornika wapna przygotowane. Najlepiej użyć do tego celu metalowych przyborów bez żadnych oznak rdzy. Bęben z tworzywa sztucznego lub wiadro nie będzie działać. Fakt, że gaszenie mieszaniny ogrzewa się do 150-180˚S i tworzyw sztucznych mogą się topić.
 2. Ostrożnie wylano mieszaninę zimnej wody i szybkość jeden do jednego (jeśli jest to konieczne, aby otrzymać „wapna hydratyzowanego”). Jeśli chcesz przygotować pastę z limonki, a następnie 1 kg wapna trzeba wziąć pół litra wody.
 3. Wodę należy wlać w małych porcjach, zwłaszcza jeśli wapna gruboziarnistej frakcji. Jeśli wlać cały płyn na raz, to jest prawdopodobne, że duże grudki „Coke”, a proces będzie opóźnione przez długi czas.
 4. Ostrożnie starannie miesza się otrzymaną mieszaninę. za każdym razem robi to tak szybko zauważyć spadek pary nad powierzchnią pojemnika.
 5. Po parze przestał całkowicie zamknąć pokrywę pojemnika i pozostawić do zaparzenia na 24-36 godzin. Mieszaninę należy ponownie delikatnie wymieszać i pozostawić do zaparzenia w ciemnym i chłodnym miejscu przez co najmniej 14 dni (na murze), a lepiej – na miesiąc. Dopiero wtedy otrzyma właściwości wapna i będzie tylko odcedzić przez gazę.

Ostrzeżenie! W żadnym wypadku nie pochylać się nad zdolności za niskie – parowanie uwalnianego podczas reakcji, może spowodować poważne oparzenia.

Wapno do bielenia i opryskiwanie drzew i krzewów

Jak już powiedzieliśmy, ten niezwykły materiał jest stosowany nie tylko w budownictwie, ale również do prac ogrodniczych. Więc pomówmy o tym, jak do gaszenia lipy.

W celu wytworzenia roztworu do wybielać drzew należy wziąć 1 kg proszku wapna i 02.03 litrów wody. Obserwując wszelkie środki ostrożności, aby spłacić roztwór wapna i pozostawić na 48 godzin do rysowania. Jeśli do bielenia drzew masz zamiar użyć rozpylacza lub aerozolu, a następnie uzyskaną mieszaninę należy dokładnie osuszyć. Jeśli będzie wybielić drzewa za pomocą pędzla, a następnie odcedzić rozwiązanie nie jest konieczne.

Do mieszaniny jest lepiej trzymać się na pniu i gałęziach, rozwiązaniem może być, aby dodać trochę białego kleju, mleko lub specjalny „prilipalki”, który jest sprzedawany w sklepach dla ogrodników. Jeśli zdecydujesz się na leczeniu drzew i krzewów, w celu ich pozbyć pasożytów, które żyją pod korą, a następnie, w uzupełnieniu do powyższego, nie zapomnij dodać roztwór siarczanu miedzi. Otrzymaną mieszaninę nabywa niebieskawy odcień, ale wszystkich żywych stworzeń w korze na pewno nie przetrwa.

Jak hodować już wapna gaszonego

Wiesz już, jak luźny, by tak rzec, naturalne. Teraz pomówmy o tym, jak prawidłowo przygotować pożądane stężenie roztworu jest już ugaszony wapna. Oto niektóre niuanse:

 1. Pastę wapno da się wlać dużo wody naraz, to najlepiej, aby postępować powoli. Największa część wody, która może być wylana jednocześnie, – 1 litr na 2 kg „kłaczków”.
 2. Rozcieńczony roztwór tylko zimnej wody.
 3. Rozcieńczoną mieszaninę ze nie może być od razu użyte. Pozostawić na kolejne 12-24 godzin, wszystkie składniki muszą „zaprzyjaźnić się” ze sobą.

Jeśli chcesz skorzystać z powstałej mieszaniny do wybielić sufitu lub ściany, użyć trochę sprawę. Wytwarza się roztwór soli (2 1 kg soli na litr wody) i miesza się z wapnem, osiągnięcie pożądanej gęstości. Otrzymaną mieszaninę pozostawić na kolejne 24 godziny, po czym dobre naprężenie przez drobne sito lub gazy.

Ten dodatek wzmocni mieszaninę wapna wybielić potrwa dłużej na ścianie, nie pozostawiając żadnych śladów na dłoni lub ubrania po dotknięciu.

wniosek

Lime – wielki, tani i dostępny w użyciu materiału, odpowiedniego zamiennika dla niego podczas gdy nikt nie wymyślił. Teraz już wiesz dokładnie, jak zgasić limonkę i mogą bez pomocy i efektywnie przygotować się do bielenia drzew i krzewów, w celu wytworzenia mieszaniny muru lub tynku.