713 Shares 4515 views

Norma leukocytów we krwi obwodowej – w którym wskaźniki powinny być prowadzone


Nie jest tajemnicą, że dziś niemal każdy pacjent, który ma podjąć badania laboratoryjne, próbując dowiedzieć się niezależnie i interpretacji wyników, a nie szukać porady od wykwalifikowanego specjalisty. Prawie każda forma badań wskazuje dopuszczalne odchylenie granicę, w tym wskaźnik białych krwinek, ale zwykli ludzie często zapominają, że wynik każdej analizie powinna być oceniana wyłącznie na terenie wszystkich badanych parametrów.

CBC – jak uzyskać wyniki informacyjnych

Należy zauważyć, że wyniki laboratoryjne bezpośrednio zależą nie tylko zdrowie, ale również od wieku pacjenta. Tak więc, ilość białych krwinek u noworodków w różnych okresach dzieciństwie podczas dojrzewania jest znacząco różne. Dlatego interpretacji danych CBC powinien tylko wykwalifikowany specjalista medyczny, który zwraca uwagę wszystkich czynników przyczyniających się w kompleksie. Należy pamiętać, że stopa białych krwinek we krwi kobiet w dużej mierze zależy od stanu ciała i zmiany hormonalne w związku z faz cyklu menstruacyjnego. Takie cechy są przechowywane w prawie wszystkich pacjentów z aktywnym okresu funkcji miesiączkowego i stopniowo wyrównuje w trakcie menopauzy.

Ponadto, doświadczony lekarz zwraca uwagę nie tylko na miarę „normalne krwinki białe”, ale należy ocenić bezwzględne wartości każdego z rodzajów białych krwinek – limfocyty, monocyty, neutrofile, bazofile i eozynofile, tzw wzoru leukocytów. Figura ta opisuje względną ilość każdego z rodzajów leukocytów, ich całkowitej ilości, która wyrażona jest w procentach. I nawet, jeśli całkowita ilość tych uformowanych elementów nie wychodzi normalnego zakresu (do analizy wykrytych leukocytów w normie), lecz zmieniły wzór, to pacjent musi być skierowane do ponownego CBC i innych lekarzy porady wyspecjalizowane zawodów często – lekarze i hematologów.

Przyczyny zmiany liczby leukocytów

W obecnych warunkach dla dorosłych leukocytów pacjentów normą mieści się w przedziale 4-9 * 10 (9) / n, ale liczba ta może zmieniać się dynamicznie w zależności od stanu pacjenta. Na ogół krwinki białe znajdują się najszybciej proliferacja i dojrzewanie komórek krwi człowieka – szpiku kostnego, które występuje w normalnym cyklu formowania tych pierwiastków, najbardziej wrażliwe na zmiany w warunkach zewnętrznych i wewnętrznych warunków życia ludzi.

W przypadku, gdy analiza poziomu krwinek białych nie jest uzyskane, lekarze powiedzieć o leukopenii najczęstszymi przyczynami, które są zakażenia wirusowe, ekspozycja na pewne substancje toksyczne i promieniowania. Nadmiar prawidłowej liczby białych krwinek nazywa leukocytoza, które mogą powodować infekcje bakteryjne, inwazji robaków i pierwotniaków i nadmiernego wysiłku. Dlatego, gdy wykryje odchylenia w wynikach klinicznego badania krwi lekarz pyta pacjenta starannie i próbuje dowiedzieć się, czy istnieją czynniki, które mogą wywołać zmiany i przypisuje kompleksowe badanie organizmu do określenia prawdziwych przyczyn leukocytozy i leukopenii.

Czy to możliwe, aby mieć wpływ na wyniki kliniczne badanie krwi

Pacjenci często poprosić lekarza pytanie – czy to możliwe, aby osiągnąć normalny poziom białych krwinek i morfologii krwi tylko korekta diety, zmiana reżimu ćwiczeń lub lekarstw. W tym przypadku konieczne jest, aby pamiętać, że wyniki uzyskane w badaniach laboratoryjnych, odzwierciedlają stan całego organizmu, więc w większości przypadków wymaga kompleksowe leczenie, co wpływa zarówno na przyczynę choroby i jej objawów.