652 Shares 1298 views

Przyczyny zwiększonej ESR we krwi kobiet, diagnozowania, leczenia

Chociaż ESR jest bardzo ważnym wskaźnikiem, większość ludzi wie niewiele o niej. Niektórzy mogą nawet nie wiedzieć, co jest normą. Jednak niech najpierw dowiedzieć się, jakiego rodzaju figury.


Jaki jest sens ESR?

W rzeczywistości nie jest to termin, a abbriveatura. Pełny zapis ESR – to wskaźnik sedymentacji erytrocytów.

Studiować wskaźnik ten rozpoczął się w 1918 roku, kiedy to szwedzki naukowiec Robin Fareus okazało się, że w różnym wieku oraz w okresie ciąży, a także podczas różnych dolegliwości krwinki czerwone zachowują się inaczej. Później inni naukowcy, a Westergren Winthrop, zaczął projektować badania ich technik behawioralnych. Nawet teraz, ten parametr jest mierzony w morfologii krwi. Jednak, gdy OB jest podwyższone, to znaczy, że bardzo niewiele osób rozumie. Ale z takich wiadomości nie warto bezmyślnie paniki, zbyt wiele czynników, które mogą zwiększyć poziom czerwonych krwinek. A nawet jeśli się tego rodzaju zapalenia lub choroby, to jest prawdopodobne, że teraz można leczyć je bez trudności. Najważniejsze jest to, aby natychmiast zobaczyć się ze specjalistą.

Jaki jest wskaźnik ESR?

Przy szybkości sedymentacji zależy od takich czynników jak wiek i płeć.

Przyczyny zwiększonej ESR we krwi kobiet może być również w ciąży. Ale, oczywiście, istnieje wiele innych czynników. Poniższa tabela ESR dla kobiet pomoże ustalić współczynnik (należy pamiętać, że dane te nie uwzględniają specyficznych warunków ciała, które zostaną omówione później).

wiek

Norma ESR

Od 14 do 18 lat

3 – 17 mm / h

Od 18 do 30 lat

3 – 20 mm / h

Od 30 do 60 lat

9 – 26 mm / h

60 lat i więcej

11 – 55 mm / h

w czasie ciąży

19 – 56 mm / h

Wszyscy, którzy są w wieku poniżej 14 lat, stawka jest taka sama ESR. Liczy się tylko wiek, ponieważ, jeśli tempo poszukuje dziewczyn i nie tylko można znaleźć, nie ma potrzeby się martwić.

wiek

Norma ESR

noworodka

0 – 2,8 mm / h,

1 miesiąc

2 – 5 mm / h

Od 2 do 6 miesięcy

2 – 6 mm / h

Od 7 do 12 miesięcy

5 – 10 mm / h

Od 2 do 5 lat

5 – 11 mm / h

Od 6 do 13 lat

4 – 12 mm / h

Wiek – nie jest jedynym kryterium. Czynniki mogą być najbardziej nieoczekiwane, na przykład, zbyt obfite śniadanie, w najlepszym przypadku, aw najgorszym – guz złośliwy.

Jeśli OB jest podwyższone, co to znaczy?

Powody takiej analizy może być wiele. Ale przede wszystkim lekarze dzielić się 6 głównych powodów, dla których kobiety ESR powyżej normy:

 • Zakażenie. Czerwone krwinki są konieczne w odpowiedzi na różnych wirusów, bakterie, grzyby i pasożyty, ponieważ mogą one powodować chorobę. Ponieważ badanie krwi w celu określenia nich będzie łatwiejsze.
 • Zapalenie. Wtedy nie tylko zwiększa wskaźnik czerwonych ciałek krwi, ale również poziom białych krwinek.
 • Ropienie. Co do zasady, w tym przypadku, objawy mogą być bardziej oczywiste, ale gdy zmniejszona odporność, to jest ESR pokaże, co się dzieje.
 • choroby autoimmunologiczne. Ogólnie rzecz biorąc, proces ten jest ze względu na fakt, że przeciwciała opracowane przez organizm zacznie zabijać zdrowe komórki i zdrowe, czerwone krwinki w tym przypadku odgrywać kluczową rolę.
 • Rak. Każdy onkologii powoduje reakcję we krwi, a tym samym zmiany i szybkość czerwonych krwinek.
 • Fizjologiczne warunki. W takich przypadkach, przyczyny podwyższonego OB we krwi kobiet mogą być następujące: ciąża, dziecko piersią, otyłość, niedokrwistość, dystrofia, drastyczny spadek masy ciała, i inni.
 • Zniszczenie szpiku kostnego i krwinek. Co do zasady, to stan organizmu ESR zwiększa się najbardziej.

Metody badań

Odchylenia od normalnego czerwonych krwinek może być wzrost lub spadek. Zasadniczo spełnia ona zwiększona szybkość opadania krwinek czerwonych, ale wystarczająco przypadkach dół. Czynników może być wiele: jak zatrucie, zapalenia wątroby i słabym krążeniem, i choroby krwi. Co do zasady, te ostatnie już pojawia się w wieku dorosłym. Ponadto, w pewnych warunkach, powoduje zmianę poziomu czerwonych krwinek może być wegetarianinem.

Istnieją trzy metody, które zwykle monitorować ten parametr: Westergren, Padchenkova, Vintroba.

Najbardziej uniwersalna metoda, która na całym świecie są do określenia ESR, – technika Westergren. Krew z żyły zmieszano z cytrynianem sodu i pozostawiono na czas (około jednej godziny) w warunkach in vitro. Uzyskane tą metodą wyniki są uważane za bardziej dokładne.

Metoda Pachenkov różni się od poprzedniego tylko tym, że krew jest pobierana z naczyń włosowatych i jest używany wyłącznie w krajach byłego ZSRR. Wyniki są zlokalizowane są takie same jak w pierwszej metodzie, ale ogólnie jest bardziej zaufany Westergren.

Wreszcie, sposoby Vintroba, a zwłaszcza to, że krew nie rozcieńcza się i dodaje do niej antykoagulant i analizowane za pomocą rurki. Sposób ten ma wady, gdyż przy zbyt wysokim OB (większej niż 60 mm / h), analiza może być wykonywana.

Od czego zależy od wyniku analizy?

Wiele czynników może mieć wpływ na aktywność krwinek czerwonych, ponieważ ustalenie wyników i jak oni odpowiadają normie, wiele szczegółów, są brane pod uwagę. Przyczyny zwiększonej ESR we krwi kobiet może być w czasie procedury, wiek, styl życia, zdrowie i inne niuanse.

Zasadniczo mierzyć wpływ:

 • piętro;
 • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych;
 • niedokrwistość;
 • Czas trwania procedury;
 • Immunoglobuliny w organizmie;
 • alergie;
 • miesiączka;
 • zbyt obfite śniadanie;
 • zapalenie.

Czerwone krwinki rozstrzygać ziemskie, jak ważą więcej plazmy. Sama ESR nie pokaże, co jest problemem, ale razem z innymi parametrami będzie możliwe do postawienia diagnozy. Również analiza może pomóc w wykrywaniu ukrytych chorób i patologii, dzięki czemu będzie możliwe w czasie, aby rozpocząć ich leczenie. Wszelkie terapeuta będzie mógł ustalić prawdopodobną diagnozę innych widocznych objawów, ale w niektórych szczególnych przypadkach, będzie musiał bardziej szczegółową diagnozę.

Jak powrócić do normalnego ESR?

Kiedy coś jest poza zakresem stanu zdrowia, każda osoba ma naturalną chęć powrotu wszystko do normy.

I jak to zrobić? Tylko leczyć przyczynę, to nie jest to choroba, która spowodowała wzrost ESR. Oczywiście, samoleczenia do niczego dobrego nie będzie. Zamiast poszukiwania niezbędnych antybiotyków i innych leków na własną rękę w internecie, to lepiej od razu do specjalisty. Że będzie on przepisać niezbędnego leczenia po diagnozie. Po skutecznym leczeniu choroby krwinek czerwonych, gdy prędkość opadania do normy po upływie pewnego czasu (2-4 tygodni w dorosłych i u dzieci w wieku 6 tygodni).

W niedokrwistości, aby przywrócić indeks pomoże wyrobów żelaznych, białka i niektórych tradycyjnych metod, ale w tym przypadku lepiej jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Jeśli po prostu siedzieć na diecie, na czczo lub przeżywa specjalnej stanu fizjologicznego (ciąża, laktacja, menstruacja), wskaźnik powróci do pożądanego poziomu, jak ustalono swoją normalną kondycję fizyczną. W tym przypadku nic się martwić.

Zwiększona szybkość opadania krwinek czerwonych u dzieci

Jeśli martwisz się o swoje dziecko, powinieneś wiedzieć, że zwiększenie tej liczby często w chorobach zakaźnych i stanów zapalnych, zwłaszcza w połączeniu z naruszeniem norm innych wskaźników badania krwi i ogólnego pogorszenia stanu fizycznego, jak również z typowymi objawami choroby. Innym czynnikiem może służyć jako podejmowanie pewnych leków.

Poniżej znajduje się lista chorób, które charakteryzują się wzrostem ESR podczas badania: zakażenia (ostrej niewydolności oddechowej, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie wątroby, grzyby, zapalenie pęcherza moczowego, itd.), Choroby wątroby, nerek, dróg żółciowych, niedokrwistość, gruźlica, zaburzenia krwi, zaburzenia żołądkowo -kishechnogo oddechowych, układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia metabolizmu, zaburzenia wydzielania wewnętrznego (cukrzyca), raka, krwawienie, uraz.

U dzieci, większość chorób i dolegliwości, lepiej tolerowane niż w świadomym lub bardziej zaawansowanym wieku, ale tylko wtedy, gdy czas, aby je odkryć. Dlatego ważne jest, aby regularnie pokazać lekarzowi dziecka.

wniosek

Byliśmy w stanie poradzić sobie z faktem, że środki ESR, co jest jego norma, ze względu na to, co może stanowić naruszenie, a jak nie zostać dotknięte nimi. Pamiętaj, że właściwe wnioski dotyczące wyników prób może być dokonana jedynie przez lekarza.

Jeśli po otrzymaniu wyników badania krwi chcesz poznać przyczyny zwiększonego OB we krwi kobiet, najpierw upewnij się, że twój stan fizjologiczny jest normalne. Jeśli organizm nie ma wpływu jakichkolwiek szczególnych czynników wymienionych powyżej (na czczo, ciąża itd. D.), konieczne jest, aby przejść przez bardziej szczegółowego zbadania przez lekarza. Tylko specjalista może, z uwzględnieniem indywidualnych cech organizmu, aby obliczyć, co jest z tobą nie tak, po szczegółowej diagnozy. To dlatego ważne jest, aby mieć regularne check-up z całą rodziną, ponieważ pragnienie, aby zachować zdrowie jest kluczem. Chociaż czynnik ten został otwarty przez długi czas, wciąż trwa, aby pomóc lekarzom wykonywać przysięgi Hipokratesa, a zwykli śmiertelnicy – cieszyć się zdrowym życiem.