671 Shares 2870 views

Stewia – co to jest? Stewia: użyteczne właściwości, uprawa, pielęgnacja

Stewia – co to jest? Subtropikalny bylina, która jest uprawiana w strefie środkowej jako roczna. Jest to krzew krzaczasty, znacznie rozgałęziony. Wysokość wynosi około 70 cm. Liście proste, z sąsiednich par. Kwiaty są białe, mały. System Konev jest bardzo dobrze rozwinięta, więc jeśli zdecydujesz się rozwijać stevia w doniczce, trzeba wybrać odpowiedni rozmiar. A teraz najważniejsze – dlaczego jest tak popularny stewii? Jaki rodzaj substancji jest zawarty w liściach, który pozwala mu działać jako najlepszy substytut cukru? Powiedzmy sobie razem.


Natura nigdy nie przestaje zadziwiać

Rzeczywiście, Stevia liście zawierają glikozydy – stewiozyd. Jest to naturalna substancja, która jest 300 razy słodszy od sacharozy. Tak, nie jest to sposób dla łakomczuchów – jeść swoje ulubione słodycze, cukierki, wypieki i nie martwić się o jej figury, w przeciwieństwie do cukru jest substancja nie zawiera kalorii. Dla diabetyków, osób z zaburzeniami metabolizmu glukozy i chorób sercowo-naczyniowych jest prawdziwe odkrycie stewii. Jest to jedyny naturalny odpowiednik cukru, świat nie dowiedział się tak dawno, podczas gdy w domu uprawianych roślin przez wiele wieków. Jej liście są używane świeże lub suszone formularz, a dla łatwości użytkowania, można kupić syrop lub wyciąg z apteki.

Stosowane w życiu codziennym

Wiele nietypowe użycie pozostawia zamiast cukru, i nie bez powodu. Są one dodawane do różnych napojów, kawy, herbaty i koktajle. Pomimo odcieniem zielonkawym i specyficzny smak, który można się przyzwyczaić, stevia pozwala jeść słodyczy bez szkody dla zdrowia i figury. W tym przypadku instalacja nie zmienia swoich właściwości podczas ogrzewania, dzięki czemu może być stosowany do wyrobu ciasta, dżemy i inne dania. jest stały, jak i niskich temperaturach, jak i kwasów. Oznacza to, do zamrażania, jak również do wytwarzania soków owocowych i napojów, w tym pomarańczy i cytryn, a także nadaje stewii. Co to za roślina i jak go używać, a mało kto wie, ale stopniowo coraz większą popularność, ludzie mijają się nasiona i powiedz nam jak uprawiać je w domu i przy domku. Dzisiaj mówimy o tym, jak rozwijać i używać miodu trawy.

skład chemiczny

Przed sadzeniem, a nawet więcej w użyciu, dobrze wiedzieć, co jest stewii. Właściwości lecznicze tej rośliny jest znany każdemu zielarza, ale niech najpierw przeanalizować to, co użyteczne przedmioty daje ciała. Do tej pory badania potwierdziły, że liście zawierają duże ilości witaminy A, C, P, E, a także pierwiastki śladowe, olejków eterycznych, polisacharydy, glikozydy celulozy. Słodka trawa daje, jak już wspomniano, glikozydy, Stevioside który jest setki razy słodszy niż cukier. Jednak tutaj chcę zwrócić uwagę, że dotyczy to tylko proszku wyprodukowanego przy użyciu specjalnych technologii, w rzeczywistości, która jest produkcja koncentratu lub wyciągu. Proste liście, spadają aż do roślin, suche i zmielić w młynku do kawy, tylko 15 razy lepszy słodycz cukru, czyli łyżka proszku tym nie może zastąpić 300 łyżek cukru. Ale ma wyraźną przewagę, że nie zawiera kalorii.

Stewia: właściwości lecznicze roślin

Skład chemiczny tej rośliny ma zdolność do ratują ludzi z różnymi problemami zdrowotnymi. Szczególnie szeroko jest stosowany w medycynie alternatywnej. Zielarze nazwać roślin uzdrowiciel i recepta na wieczną młodość. Ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, bakteriobójcze i efekt żółciopędny. Taka konstrukcja pozwala na utrzymanie ciało jest odporny i skutecznie reagować na chorobotwórczych wirusów i bakterii. Ponadto, należy zwrócić uwagę na efekt anty-alergiczne, który jest ściśle związany z układem odpornościowym organizmu, a także jako środek moczopędny i działania anty-grzybicze. Tylko dlatego, że chcesz śledzić konkretną dawkę jest uspokojenie. Nadużywanie stewii mogą negatywnie wpływać na wydajność.

Unikalne aminokwasy

Odkryliśmy jedynie ogólną listę przydatnych funkcji, chcielibyśmy opracować w kilku punktach. Liście stewii zawierają niezbędne aminokwasy – lizynę. Że jest to jeden z kluczowych elementów w procesie hematopoezy, aktywnie uczestniczą w tworzeniu hormonów, przeciwciał i enzymów. Lizyna odgrywa ważną rolę w gojeniu defektów skóry, przywracając układu mięśniowo-szkieletowego po urazie. Innym, które zawierają kwas liści, – metionina. Jest to niezwykle ważne dla ludzi, którzy żyją w trudnych warunkach środowiskowych. Który pomaga chronić organizm przed szkodliwym działaniem promieniowania. Poza tym jest bardzo ważne dla wątroby, ponieważ zapobiega jego otłuszczeniu.

Ochrona układu pokarmowego

Liście stewii zawierają dokładnie zestaw pierwiastków śladowych, które są niezbędne dla dobrej pracy żołądka i jelit. Roślina ma właściwości przeciwzapalne i gojenia się ran. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nasze ściany żołądka są często narażone na negatywne skutki zbyt pikantne jedzenie, kwasów i enzymów. Nierównowagi zagraża integralności i grozi powstawania wrzodów.

Regularne spożywanie stewii chroni żołądek przed skutkami silnego alkoholu, przyprawy. Ponadto unikalna roślina może przywrócić mikroflorę do standardów państwowych po kuracji antybiotykowej lub zatrucia (alkohol, narkotyki lub żywności). Stewia ma pozytywny wpływ na trzustkę.

układ krążenia

I tu pełnił również stevia. Rośliny mogą mieć pozytywny wpływ na stan serca, naczyń krwionośnych i kapilar, które można łatwo wytłumaczyć obecnością flawonoidów. Substancje te zapewniają wytrzymałość na ścianach naszych naczyń krwionośnych, co pomaga przezwyciężyć skurcze. Obecność witaminy C wzmacnia tylko sosudoukreplyayuschee wpływ. Bez niego niemożliwe do ukończenia syntezę kolagenu, co ma zasadnicze znaczenie dla elastyczności naczyń krwionośnych oraz aktywność mięśnia sercowego.

Syrop Stewia dostarcza organizmowi niezbędnych mikroelementów. Ten potasu, fosforu i magnezu. Dzięki tej „koktajl” zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi, redukuje ilość szkodliwego cholesterolu we krwi. To zmniejsza ryzyko zapalenia i, w konsekwencji, Stewia – roślina, która skutecznie leczy zawałów serca i udarów.

narządu ruchu

Jak już wspomniano, ekstrakt stewii zawiera duże ilości pierwiastków śladowych. Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania chrząstki i kości. Ten wapń i witaminę D, krzemu i lizyny, to jest, z których jeden zestaw jest w stanie zrekompensować ciała minimalnej aktywności fizycznej, bierny rekreacji, pracy w pozycji nienaturalne dodatkowej wagi. Stewia polecić chirurgii i ortopedii w chorobach takich jak zapalenie kości i stawów i ból pleców. Jak widać, ekstrakt ze stewii mogą być wykorzystywane nie tylko do utraty wagi, ale również do ogólnej poprawy zdrowia, wzmocnienie i leczenia organizmu. Ta niesamowita roślina może łatwo rosną w ich na parapecie. Spójrzmy na cechy uprawy.

Wybór miejsca i gleby

Przede wszystkim trzeba się same nasiona stewii. Dziś można to zrobić w wyspecjalizowanych sklepach, w letnich gości znajomego lub za pośrednictwem Internetu. Wraz z nadejściem wiosny należy wybrać lokalizację dla przyszłych lądowania. Jeśli masz prywatnego działkę, wybrać najbardziej słoneczne i osłonięte od wiatru. W cieniu liści nie gromadzą tyle słodki steozida. Najlepszy ze wszystkich, jeśli wybrany obszar w ubiegłym roku wzrosła rośliny strączkowe. Bardzo ważna jest kompozycja w glebie powinny być lekkie i luźne, a odczyn lekko kwaśny. Jeśli gleba w danym obszarze jest bardzo różny, usunąć część ziemi w ogrodzie, i wlać mieszaninę do specjalnego sklepu. Można gotować sobie mieszaninę torfu, humusu z lasu i piasku rzecznego.

nasiona do sadzenia

Nasiona stewii do sadzonek wysianych pod koniec marca – początek kwietnia. W środkowej strefie służy jako roczna, 16-18 tygodni po zasianiu upraw usuwa się liście, wykopać roślinę. Chociaż w puli, może rosnąć przez cały rok. Wbrew powszechnej opinii, Stewia uprawiana z nasion jest dość prosta. Nasiona, oczywiście, w porządku, ale to nie ma znaczenia. Wymieszać je z piaszczystej i delikatnie rozłożone na powierzchni światła mieszaniny gleby. Nie powinny być one pokryte warstwą gleby, wystarczy lekko natrysk wodą i zamknięciu ze szkła lub z polietylenu. Jak tylko kiełki, usunąć szkła i nieść garnek w bardzo jasnym miejscu. Wraz z pojawieniem się parę prawdziwych liści, konieczne jest, aby wybierać.

Lądowania w otwartym terenie

Wraz z nadejściem odniesionych ciepłowni powinny zostać przeniesione do łóżka. Jeśli planujesz rozwijać stevia w oknie, a następnie wybrać szeroki, głęboki garnek nie jest zbyt duża objętość, jest przeniesione do silnego kiełkować i umieścić w najbardziej słonecznym i ciepłym miejscu, możliwe jest na balkonie. Zazwyczaj robi lądowania, gdy wzrasta temperatura w ciągu dnia do + 15-29 stopni. Pożądane jest, aby lądowanie w godzinach wieczornych i przykryć roślinę z jasnym słońca następnego dnia. Korzystnie gęsty plantacji. Gdy roślina była konieczna do wzgórza do wysokości 1/3 długości beczki, a także podlewane. Jest prawie wszystkie informacje, w jaki sposób rozwijać stevia. Przy regularnym usuwaniu chwastów, podlewanie i nawożenia znajdziesz dobry plon słodkich liściach. Nie zapominaj, że roślina ta była pierwotnie długoterminowy, dlatego właściwe jest jesienią wykopać korzenie i przechowywać je w piwnicy aż do następnego roku. Część z was może siedzieć w doniczkach, tak, że masz świeżych liści w zimie.

przechowywanie zima

Po zbiorze, kłącza należy wykopać z ziemi i osuszyć. Po tym, podejmują duże pudło i wlać ląduje na górnej części skorupy i zasnąć wystawiać wilgotnej gleby do większości penechki. Od zimy stewii. Pielęgnacja jest wytrzymać prawidłową temperaturę. W temperaturach powyżej 8 zaczyna przedwczesnego wzrostu, i temperatury poniżej 4 obarczona utraty korzeni.

Zostawiłeś ostatnie zadanie – przygotowanie zebranych łodyg. Aby to zrobić, po prostu zebrane w pęczki i powiesić do wyschnięcia w zacienionym miejscu. może być usunięta po zakończeniu suszenia bielizny w worku, i w razie potrzeby wyodrębnić. Uzyskany surowiec jest mielony w młynku do kawy i dodawane do różnych potraw do smaku. Sądząc po opiniach, napoje ziołowe Smak jest prawie niezauważalna. Taka jest niesamowite Stevia. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie – Jelly koktajle i desery, napoje i ulubione ciastka (słodkie, ale bez dodatkowych kalorii).

ekstrakt ze stewii

Dla własnej wygody zrobić syrop lub wyciągu, który może być dodawany do skosztowania różnorodnych dań. Aby to zrobić, całe liście zalać alkoholem lub regularne wódki i pozostawić na jeden dzień. Nie martw się, że alkohol można pić nie mają. Następnego dnia, dokładnie filtrować napar z liści i proszku. Jeśli to konieczne, wykonaj ponownie tę procedurę. W celu odparowania całego alkoholu, to konieczne ogrzanie powstałego roztworu infuzyjnego. Aby to zrobić, wlać do metalowej miski i umieścić na wolnym ogniu, gotować mieszanina nie powinna. substancje alkoholowe stopniowo zanika, a ty jesteś w lewo z czystego ekstraktu. Podobnie, można przygotować ekstraktu wodnego, ale użyteczne substancje ekstrahowano całkowicie, jak w przypadku alkoholu. Ale przez odparowanie wody, możliwe jest osiągnięcie wysokich stężeń. Właściwości stewii z ogrzewaniem nie pogarszać.