252 Shares 5588 views

W jamie ustnej – nie tak proste, jak się wydaje

Co może być prostsze i bardziej zrozumiałe w ludzkim ciele niż w ustach? To nie jest ukryte gdzieś wewnątrz, łatwo jest zobaczyć w lustrze, a nawet dotykać palcami (oczywiście, czyste). W zasadzie, nawet nie ma nic szczególnego do rozważenia: jamę ustną – to wnęka. Hole, innymi słowy. Tymczasem jest to pełny i ważny organ układu pokarmowego , który nie jest tak prosty, jak może się wydawać i pełni wiele funkcji. Przecież nie tylko jeść i rozmawiać.


Czy uważasz, że masz wystarczająco dużo palców, aby wymienić wszystkie narządy w ustach? Nawet jeśli nie bierzesz każdego zęba osobno, palce będą wpisywane więcej niż dwie ręce. Nie wierz mi? Zliczyć siebie: warg, zębów, dziąseł, policzków, nieba, języka, języka, gruczołów ślinowych, amygdali, dna jamy i wysięku gardła. Nie spodziewałem się? Ale jest to struktura jamy ustnej, a każde jej narządy są przeznaczone na coś, nawet migdałki, które wiele osób usuwają, gdy są zapalone "jako niepotrzebne". Usuwaj przy okazji tylko migdałki palatynowe, migdałki migdałków, a jeszcze migdałki, migrenowe i gardłowe migdały, mniej znane "ogółowi społeczeństwa". Wszystkie są klastrami tkanki limfoidalnej i pełnią funkcję krwiotwórczą i ochronną.

Jeśli wargi, policzki, zęby i dziąsła są mniej lub bardziej jasne, warto zwrócić uwagę na inne narządy. Weźmy na przykład język, który w jamie ustnej zajmuje centralne położenie we wszystkich zmysłach słowa. Jest to narząd mięśniowy, którego włókna znajdują się w różnych kierunkach, dzięki czemu język jest tak mobilny. Wykonując różne ruchy, pozwala tworzyć liczne dźwięki, pomaga żuć i popychać przeżute jedzenie do gardła, a na jego powierzchni wiele receptorów, które pozwalają osobie na odróżnienie smaków.

Powyżej jamy ustnej jest ograniczona do nieba, oddzielając jamę nosową i nosogardynę od niej. Z przodu dwie trzecie jest solidna, ma podstawę kostną, a trzecia – miękka, uformowana przez mięśnie. W przedniej części znajduje się kilka poprzecznych grzbietów z językiem. Są nazywane pęcherzykami palatynowymi i stanowią podstawy dobrze rozwiniętych narządów zwierzęcych, które pomagają im żuć swoje jedzenie. Niebo kończy się delikatnym językiem, który blokuje wejście do nosogłębia w momencie połknięcia.

Ale tu jama ustna nie jest tak ciekawa; Być może, jedyną rzeczą, która może tu zostać wyróżniona, jest migdałkowy język, znajdujący się pod samym korzeniami języka. Jest już organem układu odpornościowego, który jest zaangażowany w dezynfekcję żywności.

Szczególną uwagę zasługują gruczoły ślinotwórcze . W jamie ustnej znajduje się nawet kilka grup takich gruczołów: wiele małych – podpoliczkowych, podniebiennych i językowych oraz dużych par – przyczółkowych, podżegawkowych i podjęzykowych. Ich przeznaczenie jest jasne z nazwy: rozwijają specjalny tajemnicę – ślina. Jej ilość i skład zależy w dużym stopniu od właściwości spożywanej żywności, a sam wiesz, że cytryna, na przykład "napędza ślinę". Gruczoły podjęzykowe i submaksylacyjne "produkują" większą gęstość śliny, a największe gruczoły są przytomne – bardziej płynne. W sumie na dzień gruczoły osoby dorosłej izolowane są do dwóch litrów śliny, a to odbywa się reflexively, bez naszego udziału i pragnienia. Salwacja w ogóle – odruch warunkowy bezwarunkowy, ale czasami może być warunkowy, jako odpowiedź na różne powonienia, wzrokowe i inne bodźce. Kiedy mówimy na widok apetycznego jedzenia, "drooling" to nie tylko postać mowy, ale tylko ilustracja uwarunkowanego odruchy śliny.

Dlaczego potrzebujemy śliny? Zawiera enzymy, które służą do wstępnego potraktowania żywności wchodzącej do organizmu. Enzymy jamy ustnej dzielą węglowodany na glukozę, a jej bakteriobójcza substancja lizozymu powoduje dezynfekcję pożywienia.