769 Shares 3184 views

Zewnętrzna i wewnętrzna motywacja: definicja, cechy i czynniki tworzenia

W życiu bardzo ważne jest, aby motywować siebie i innych. Z tego na ogół zależy od skuteczności szkolenia lub działalności zawodowej. Aby prawidłowo zachęcani, konieczne jest, aby wiedzieć, co jest zewnętrzne, wewnętrzne motywacje, zwłaszcza ich powstawania.


definicje

Motywacja zewnętrzna – jest chęć do aktywności przez siły zewnętrzne. Oznacza to, że dana osoba postrzega powody swojego zachowania jako nałożone i uważa się tylko pionkiem. Taka motywacja jest regulowana na zewnątrz materiału i warunków psychologicznych: pieniądze, nagrody, a nawet kary. Motywacja do działania jest oparta na bodźce, które wynikają z tej sytuacji.

Wewnętrzna motywacja wynika z wymagań kompetencji i osobistego wyboru, które prowadzą do ludzkiego „ja”. W tego typu skłoniło ludzi zdaje sobie sprawę, że są prawdziwą przyczyną wdrożony i postrzegają siebie podczas interakcji z otoczeniem jako skutecznego środka. Oznacza to, że w przypadku wewnętrznej motywacji stosowane są potrzeby, zainteresowania, zamiary, cele, pragnienia, pewność siebie, zdolność do samorealizacji, poczucie satysfakcji z pracy.

Uważamy każdy rodzaj motywacji.

zewnętrzna motywacja

Personel obiecał nagrodę, zaczęli biec szybciej. Ustalone kary i zasady, ludzie zaczęli koncentrować się na nich, czy im się to podoba, czy nie. Nagle pojawiła się chmura burzowa przyczyny uruchomienia domu szybciej. Sprawca wysłał Ci pistolet i zażądał pieniędzy – ci bezzwłocznie da swój portfel.

Są to wszystko przykłady motywacji zewnętrznej. Jak już wspomniano, prowadzi do działań podejmowanych przez okoliczności lub bodźce. W inny sposób, można powiedzieć, że jest to osiągnięcie w otaczającym społeczeństwie. Oczywiście, o wiele bardziej skuteczne niż swoistych działań motywacyjnych. Jednak ten rodzaj wpływu na osoby dotknięte lepiej.

Więc jakie są sposoby, aby pasowały jako motywacji zewnętrznej? wzrost kariera, duża pensja, rzeczy Prestiż (mieszkanie, dom, samochód), status możliwość podróżowania, uznanie.

Zewnętrzna motywacja może być ciągle się zmienia. Wczoraj, konieczne było, aby zarobić pieniądze, aby wyżywić rodzinę, a jutro trzeba pieniędzy na nowe mieszkanie, samochód czy edukację dzieci. Najbardziej oczywistym i klasycznym przykładem tego motywacji – to bajka o złotym ryb i rybaków.

wewnętrzna motywacja

Małe dziecko jest zawsze coś lub próbuje zbadać. On jest naprawdę ważne i interesujące. Człowiek nie działa na wynagrodzenia, ale ze względu na swoje ulubione rzeczy. Są to przykłady wewnętrznej motywacji. Jak już wspomniano, to nie zależy od czynników zewnętrznych i środowiska. Sama treść aktywności zachęca ludzi, aby to zrobić.

Które mogą być wykorzystane jako motywacji wewnętrznej? Możliwość rozwoju osobistego, poczucia przydatności, samostanowienia, realizacji pomysłów, kreatywności, potrzebie komunikacji, marzenia.

Wewnętrzna motywacja pracownika – jest, kiedy widzi swoją pracę jako płatny hobby. Być może, jeśli nie wszystkie, to wiele osób chciałoby, aby dążyć do takich.

Znacznie bardziej efektywne wykorzystanie oba rodzaje motywacji. Najważniejsze – aby utrzymać równowagę i harmonię między nimi.

Jak zrobić motywatorów

W rzeczywistości, wszystkie czynniki motywacyjne można podsumować w dwóch idei:

 1. Czerpać przyjemność. Są to czynniki pozytywne.
 2. Pozbądź się źle. Jest to negatywne czynniki.

Wszystkie z nich mogą być zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Jednoczesna obecność czynników dodatnich i ujemnych jest korzystne działania. Okazuje się bardzo silny impuls, rodzaj push-pull. Z jednej strony, ludzie chcą dostać nagrodę, a po drugie – w celu uniknięcia kary.

Zewnętrzne i wewnętrzne czynniki motywacyjne, pozytywne i negatywne działać w różny sposób, w różnych kierunkach, i zawsze prowadzą do różnych wyników. Oczywiście, ludzie wpływ wszystkich typów efektów do pewnego stopnia. Jednakże, można prześledzić, że wszyscy nadal preferuje żadnej jednym kierunku. One powinny być zawsze dostosowane, zastraszyć, a innym wystarczy nagroda obietnica.

Dla jasności, poniżej znajduje się tabela, które mogą być wykorzystane do motywowania pracowników.

Współczynniki skali, a typy motywacji

Czynniki motywacji zewnętrznej

Czynniki wewnętrznej motywacji

negatywna motywacja

Spadek wynagrodzenia;

nagana;

degradacja;

dla rozpoznawania;

choroba;

zagrożenie dla zdrowia lub życia.

brak wdrożenia;

brak komunikacji;

uczucie upokorzenia;

niepewność;

brak zdrowia.

pozytywna motywacja

pieniądze;

prestiżowych rzeczy;

stan;

kariera;

zdolność do podróży;

estetyka przyzwoite życie;

uznanie.

Samorealizacja, sen;

kreatywność, pomysły;

rozwój osobisty;

poczucie bycia potrzebnym;

potrzeba komunikacji;

asertywność;

wiara w działaniu;

ciekawość;

zdrowotnej.

Przykładem zastosowania wiedzy o motywacji

Powyższa historia do opowiedzenia, i wyraźnie pokazują, jak motywacji zewnętrznej i wewnętrznej.

Pod oknami starszej kobiety co noc będzie towarzystwie dzieci, które są bardzo głośne odtwarzanie i komunikują. Oczywiście, stara kobieta nie podoba, ale jej prośby i błagania do spędzenia czasu wolnego w innym miejscu nie pomogło. Potem zdecydował się zmienić sytuację w inny sposób.

Każdego dnia kobieta dała dzieciom pięćdziesiąt rubli za to, że są one bardzo fajnie się bawić jej domu. Oczywiście, taka sytuacja jest dzieciom się podobało! Staruszka zaczęła się stopniowo zmniejszać ilość. I pewnego dnia, gdy dzieci czuły, że są one tanie, oni po prostu chcieli grać pod jej oknami i więcej tam nie pojawiają.

To sprytny sposób postanowiła sytuację. Wewnętrzna motywacja dzieci (własne pragnienie, aby grać pod oknami) została przeniesiona do zewnętrznego (aby to zrobić dla pieniędzy), ale potem zniknął i ona.

motywowanie innych

Ludzie, którzy są motywowane chęcią się, nie zwracają uwagę na komfort. Są one prowadzone przez realizację osobistych interesów i celów organizacji. Pracownicy, który reguluje karę nie zrobi, że pozbawia strefę komfortu.

Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne pozytywne. Te warunki pieniądze, niezawodności i bezpieczeństwa. Nie mniej ważną rolę odgrywają wewnętrznych czynników pozytywnych. To osiągnięcie, wzrost, upodmiotowienie, uznawanie i odpowiedzialność. Tylko odpowiednia kombinacja tych czynników daje satysfakcję z pracy. W przypadku ich braku, praca staje się nie do zniesienia i znienawidzony. W związku z tym, motywacja studentów lub szkoły nie jest inaczej. Ważne jest, że zdominowały wewnętrznej motywacji do nauki.

Znaki motywujący środowiska

Organizując żadnej aktywności ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka wymagań. Oni po prostu potrzebują do zaspokojenia potrzeb i tworzenie właściwej motywacji:

 • Działania powinny być twórcze i zróżnicowane.
 • Możliwość rozwoju w wykonywaniu zadań.
 • Poczucie przynależności i uznania jej części.
 • Prawo do podejmowania własnych decyzji w zakresie ich kompetencji.
 • Poczucie wsparcia i pomocy.
 • Obecność atrybutów zewnętrznych sukcesu: pochwała, zachęta, komplement.
 • Sensowności wymaganych działań.
 • Okazja do wyrażania własnych opinii, które biorą pod uwagę.
 • Dostępność i aktualność informacji uzyskanych.
 • Zgłoszenie po wykonanej pracy.

Jeśli wszystkie te objawy (lub przynajmniej większość) są obecne w organizacji, można założyć, że tworzenie wewnętrznej motywacji będzie udany.

Motywacji – motorem postępu

ważne dla znaczącego ruchu wiedzieć jak i gdzie się udać i mają wielkie pragnienie jest. Wymagana jest motywacja. Jak to osiągnąć? Przestrzegać zasad i technik, które są wymienione poniżej:

 • Postawił sobie za cel tylko osiągalne. Tylko w ten sposób będą mieli chęć do ich osiągnięcia.
 • Przerwa wielkie cele na mniejsze zadania.
 • Prowadzić dziennik osiągnięć.
 • Kontynuując się zachęcić nagrodę za wykonanie zadania.
 • Spróbuj użyć jak najmniej krytyki.
 • Szukać ludzi o podobnych poglądach w branży.
 • Starają się konkurować z innymi i stać się najlepszym.
 • Otocz się tylko pozytywne i zmotywowanych ludzi.
 • Czytać książki i oglądać filmy, które motywują Cię.

Postaraj się zrozumieć, jeśli nie wszystkie, to przynajmniej kilka elementów, a będziemy chcieli mieć pewność, aby dostać się do pracy! Pamiętaj, że ważne jest, aby korzystać z bilansu pozytywnych i negatywnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych motywacji, aby osiągnąć dobry wynik.