225 Shares 9774 views

Stadion "San Siro": zdjęcie, pojemność, adres

Jednym z najbardziej znanych zabytków Mediolanu i prawdziwej Mekki dla podróżnych w mieście, niezależnie od tego, czy lubią piłkę nożną czy nie, jest uważany za "San Siro". Stadion, którego adres lokalnego dziecka się orientuje, znajduje się na placu Angelo Moratti.


Prehistorii

Pod koniec XIX w. Powstał klub "Milan". Wraz z tym wydarzeniem połączony jest początek budowy stadionu. W tym czasie stopniowo zyskiwano popularność piłki nożnej jako odrębnego sportu. Tak więc było oczywiste, że sportowcy potrzebowali własnej bazy treningowej. W rezultacie prezes klubu Piero Pirelli kupił miejsce w pobliżu lokalnego toru wyścigowego, wyznaczając dla niego kilka milionów lirów. W tej chwili pojawił się stadion "San Siro" (zdjęcia przedstawia się poniżej).

Budownictwo

Budowa areny rozpoczęła się w 1925 roku. Jego projekt został opracowany przez znanych architektów Ulyssesa Stakkiniego i Alberto Kugdiniego. Zajęło to budowniczych około trzynastu miesięcy, aby je zrealizować. W tym okresie wydano ogromną ilość pieniędzy na te czasy. Na budowę stadionu zajęło około dziesięciu tysięcy ton cementu i dwa tysiące ton metalu. Ale wynik był tego wart. 19 września odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia obiektu nazwanego po pobliskim kościele – Nuovo Stadio Calcistico San Siro. Początkowo, wraz ze swoim wyglądem, arena powtórzyła klasyczną architekturę podobnych brytyjskich struktur. W szczególności boisko piłkarskie otoczone było czterema bokami przez trybuny, tworzone w formie amfiteatru. Ze względu na fakt, że stadion został zbudowany wyłącznie na potrzeby rozgrywek piłkarskich, prezes "Mediolanu" nalegał na brak torów wyścigowych i innych elementów lekkoatletyki. Dzięki temu można było zapewnić ścisły kontakt między sportowcami a zwiedzającymi San Siro. Zdolność na arenie w momencie otwarcia wyniosła 35 tysięcy widzów.

Pierwsze mecze

W dniu otwarcia stadionu odbył się pierwszy pojedynek. Tego dnia na przyjaznym spotkaniu zespołów "Milan" i "Inter" spotkali się razem. Najciekawszy mecz dla widzów zakończył się pewnym zwycięstwem gości z wynikiem 3: 6. Miesiąc później odbyła się debiutancka gra o oficjalnym statusie. Drużyna gospodarzy ponownie zagrała w tym. W lutym 1927 r. Na arenie odbył się pierwszy międzynarodowy mecz, w którym reprezentacja Włoch przeciwstawiała się Czechosłowacji. Spotkanie zakończyło się remisem z wynikiem 2: 2.

Wspólna własność

Przez dziesięć lat "San Siro" był do dyspozycji tylko piłkarzy "Mediolanu". Po zmianie kierownictwa klubu w 1935 r. Gmina nabyła teren na własność państwową. Liczba piłkarzy w tym czasie znacznie wzrosła, ponieważ ten sport stał się coraz bardziej popularny. W związku z tym władze miasta zdecydowały się na odbudowę stadionu, który zakończył się w 1939 roku i pozwolił zwiększyć pojemność do 65 tysięcy widzów. Stadion "Inter" (inny lokalny klub) – Arena Napoleonica – w jakości i skali nie spełnia wymagań warunków współczesnych. W związku z tym w 1947 r. Gmina Mediolan zaproponowała przyznanie prawa do korzystania z obiektu San Siro zarówno lokalnym zespołom. Przedstawiciele obu klubów poparli ten pomysł. W efekcie, do dzisiaj, arena pozostaje rodzimych "Mediolanie" i "Inter".

W miarę podwojenia obciążenia obiektu, władze miasta rozpoczęły w 1955 r. Globalną restrukturyzację. Autorami projektu byli inżynier Kaltsoari i architekt Rocca. Zgodnie z ich projektem na arenie pojawił się drugi poziom. Miejsca widowisk podzielono na poziomy. W tej formie stadion zaczął pomieścić 82 tys. Fanów.

Zmień nazwę

W 1979 roku arena otrzymała inne imię. Aby uwiecznić pamięć wybitnego piłkarza grającego w obu klubach w Mediolanie, Giuseppe Meazza, władze miasta postanowiły zmienić nazwę stadionu San Siro na jego cześć. Ponieważ mediolańskie społeczeństwo pobudziło ten napastnik, nazwa szybko wzięła korzenie. Rok później obiekt został nieco zmodernizowany. Teraz fani "Mediolanu" wolą stare imię, a zwolennicy "Interu" skłaniają się ku "Giuseppe Meazza". Aby nie obrazić nikogo, nawet najbardziej autorytatywne publikacje sportowe starają się wspomnieć o obu imionach w swoich materiałach tyle samo razy.

Przygotowanie do Pucharu Świata

Krótko przed rozpoczęciem mistrzostw świata w 1990 r. (Szczególnie na rzecz tego turnieju) stadion odbył się kolejny – i jak dotąd ostatni – odbudowa. Jednym z głównych pomysłów śmiałego projektu było zbudowanie trzeciego poziomu na terenie San Siro. Stadion otrzymał dodatkowo przezroczysty dach z poliwęglanu. Aby wspierać nowy poziom wokół areny, konstruktorzy zbudowali siedem silnych kolumn, a cztery kolejne na klatki schodowe. Zdaniem ekspertów, koszt wszystkich robót przekroczył znak 70 milionów euro. Ponieważ nowe zasady wymagają od fanów obejrzenia wyłącznie meczów, pojemność areny spadła do 80.018 widzów. Cokolwiek to było, wskaźnik ten nadal pozostaje jednym z największych na świecie.

Nieco później władze miasta zmuszone były wydać następne 30 milionów euro na remont dachu. Fakt, że inżynierowie nie wzięli pod uwagę tak niuansowego dostępu do świeżego powietrza, w związku z tym po 10 minutach gry fani stali się nieznośnie duszni. Ponadto, dzięki przejrzystemu dachowi, dochodziło do normalnego oświetlenia areny. Wszystkie te wady zostały z powodzeniem usunięte.

Jak tam dotrzeć

Jednym z najbardziej znaczących obiektów w centrum Mediolanu jest stadion San Siro. Jak dotrzeć, każdy mieszkaniec może powiedzieć. Chcesz korzystać z transportu publicznego? Świetnie! Możemy zaoferować Ci kilka popularnych opcji naraz. Najprostszym sposobem jest wysiąść na przystanku Lotto Plaza na czerwonej linii stacji metra MM1, a następnie dojechać do ostatniego przystanku autobusowego nr 49. Ponadto bezpośrednio do areny biegnie bezpośredni tramwaj. W dniach meczów z udziałem "Mediolanu" i "Inter" organizowane są bezpośrednie trasy autobusowe z różnych części miasta.

Ciekawe fakty

"San Siro" – stadion, w którym odbędzie się finały Ligi Mistrzów 2016.

Inne znaczące walki na arenie to gry mistrzostw świata w latach 1934 i 1990, a także finały europejskich pucharów mistrzowskich w latach 1965 i 1970.

Rozmiar pola wynosi 105×68 metrów.

Oprócz rozgrywek piłkarskich często odbywają się występy światowej sławy zespołów i muzyków. W szczególności, na arenie w różnym czasie dano koncerty Bob Marley, Robbie Williams, Michael Jackson, Madonna i wielu innych artystów.

Muzeum w stadionie San Siro cieszy się dużą popularnością wśród turystów, którzy przyjeżdżają do Mediolanu. Tutaj w publicznej opinii jest około 3,5 tysięcy unikalnych eksponatów. Należą do nich trofea zdobyte przez obie drużyny, medale, flagi, proporczyki, a także zdjęcia przedstawiające sławnych piłkarzy i trenerów.