665 Shares 4435 views

Mimoza wstydliwa w domu: uprawa i pielęgnacja

Mimoza wstydliwa pochodzi z południowych subtropikalnych regionach Ameryki. Naturalne środowisko wzrostu jest jego narodzin i Brazylia. Rodzaj ten obejmuje ponad 500 gatunków. Jednym z nich jest „nieśmiały” mimoza, lub jak to nazywa, „Touch-me”, która jest uprawiana w domu. Ta roślina dostaje swoją nazwę na jego zdolność do kształtu liści i spadają przy najmniejszym obciążeniu mechanicznym, jakby wstydził się czegoś.


Opis gatunków

Mimosa rumieniąc w domu jest jeden rok, zielnych krzewów kwitnących pięknie. Wysokość ta wiecznie zielone rośliny 30-40 cm. Pędy rozgałęziony bardzo lekkie. Obejmują one haczyka podobny cienkich włosków. Liczne liści jasnozielony dwa razy pierzaste liście są skręcone i zawsze w lewo w nocy iw ciągu dnia – tylko wtedy, gdy narażone na nich. Po pewnym czasie, w stanie spoczynku, liście rozwijać.

Przetarg roślina jest mimoza wstydliwa. Kwiaty są różowe lub fioletowy kolor. Zebrali się w małej puszystej głowę kulistym kształcie. Bloom 2-3 dni i odpadać. Owoce są produkowane na jajnikach podczas samozapylenia roślin i mieć formę fasoli. Nie są one spożywane, mogą być trujący jad. Podczas kwitnienia długo: lato zaczyna się i kończy w upadku. Czasami mylone z mimozy akacji srebra, który jest rodziną mimozy, ale to nie jest rośliną o tej samej nazwie. Główną różnicą – jej kwiaty są żółte.

uprawa

Mimoza wstydliwa w domu preferują jasnych miejscach. Ona nie lubi wiatru, przeciągów i zapachów, a zwłaszcza dym tytoniowy. W zadymionej sali pozostawia zwijają i odpadać. Optymalna temperatura dla niej w lecie jest uważany za 20-25 stopni, a zimą wystarcza 16. Bush lubi wilgoć, ale z umiarem. Wiosną i latem należy regularnie i obficie podlewane, w intensywnego ciepła do przeprowadzenia nawadniania. A w zimie, gdy roślina jest w stanie spoczynku, zachować wystarczająco stanu gleby i zapobiega jej wysuszaniu. Pojone w miarę potrzeb. Stojącej wody może doprowadzić do utraty efektu dekoracyjnego. Na luźnej glebie nawożonej rośnie lepiej mimoza wstydliwa. Uprawa z nasion sprawia, że możliwe jest uzyskanie w tym samym czasie wiele krzewów.

Aby zawiązać owoce, rośliny muszą być zapylane. Proces ten można przeprowadzić samemu. Wystarczy miękkiej szczotki lub wacik, aby przesunąć pyłku. Po tym zaczyna tworzyć strąk. Gdy dojrzewa i staje się sucha, jest zakłócony i umieszczone w papierowej torbie. To pod będą przechowywane przez zimę aż do wiosny. Ważne jest, aby pamiętać, że jest to trudne do utrzymania roślin w zimie, to umiera.

przeszczep

Mimoza wstydliwa w domu rośnie jako roczna, nie powinno być przesadzone. Jeśli to konieczne, to jest wykonywane w następujących przypadkach:

 • Gdy Bush pozostaje na zimę i jest uprawiana jako roślina wieloletnia.
 • Jeśli „drażliwy” chore lub zaczynają gnić gleby.

Przesadzanie powinno być wykonane przez obsługę. Im większa wielkość rośliny w doniczkach umieszczono wraz z bryłą ziemi. Po pierwsze, dno garnka pełno kamieni, które będą wykonywać funkcję drenażową. Gleba jest przygotowana z wyprzedzeniem. Ziemia jest mieszany z piasku, torfu i próchnicy liści. Przeszczepiony krzew najlepiej wcześnie rano lub wieczorem, kiedy słońce.

reprodukcja

nasienie wstydliwa Mimosa mogą dobrze rosnąć, ale powinny one być sadzone tylko w marcu i kwietniu. Ich kształt przypomina fasolę lub groch bocznie spłaszczony, skórka, która jest bardzo gęsty i ma połysk wysoki połysk. Kiełki należy wziąć garnek, wlać do niego ziemi i rozłożyć nasion, a nie prisypaya naziemne. Możesz być w stanie wcisnąć dla lepszego kontaktu z glebą. Następnie wlewa się gorącą wodę przyszłych mimozy rumieni. Nasiona zaczynają trzeszczeć, to w porządku. Pot na górnej pokrywie z pokrywką. Zatem konieczne wilgotność być utrzymane w nim. Po pewnym czasie fasola kiełkować. Daj polubownych pędy mimoza wstydliwa. Uprawa z nasion – go kłopotliwe, ale warto.

Ziarna porośnięte są sadzone w dobrze rozluźnionym gruntem. W ciągu tygodnia nie będzie pędy. Kiedy rosną do wartości kilku liści, mogą zostać przeniesione do pojedynczych doniczek z dobrym drenażem i jałowej glebie. Aby zniszczyć bakterie wystarczająco dużo, aby rzucić mu roztwór nadmanganianu potasu.

Kiedy i jak karmić Mimosa?

„Touchy”, jak każda roślina, niezbędnego składnika odżywczego. Ona dostaje je podczas karmienia. Jest ona przeprowadzana, gdy krzew szybko rośnie. Sprężyna pokój połowie lata Mimosa Pudica zasilanego azotu, potasu i fosforu. Nawozy te miesza się w równych proporcjach i są wprowadzane do gleby, dwa razy w miesiącu. W drugiej połowie lata i wczesną jesienią tworzą się pąki. W związku z tym, fosfor i potas są potrzebne w dużych ilościach. Że gleba jest bardziej pożywne, należy zrobić to bonemeal. Można zrobić złożonych mieszanin nawozów do kwiatów domowych. Jesienią zatrzymuje wzrost pędów. W tym czasie, wprowadzenie jakiegokolwiek nawozu jest zakończone. Jeśli tego nie zrobisz, nie spocznie i może osłabić mimoza wstydliwa. Rośliny rosnące w pomieszczeniach nie przyniesie przyjemność, jak krzew ozdobny stracić.

Przydatne właściwości

„PrzewraĹĽliwiony” jest znany ze swoich właściwości. Jego dawna stosowane w wielu krajach europejskich w medycynie. Nietradycyjnych metod leczenia nie można obyć się bez korzystania z właściwości leczniczych tej rośliny.

 • Nalewka z liści leczeniu dusznicy bolesnej, obniżyć temperaturę.
 • Wywar z kory – czerwonki i bóle głowy.
 • Maść oparzenia leczyć i wyleczyć rany.
 • Preparaty mimozy oczyszczania krwi.
 • Pomaga w leczeniu serca i układu nerwowego.
 • Schludny wątroba i woreczek żółciowy.

Chorych i kto uszkodzony mimozy?

 • Jeżeli krzew ucierpi nadmiar wilgoci, liście żółkną i zaczynają na wyciszenie dnia.
 • Gdy roślina rośnie w miejscu, gdzie zawsze jest dym, czyści liści.

 • Defoliacji połączony z nieregularnego podlewania.
 • Przy słabym świetle i niskiej temperatury powietrza, uczucie dyskomfortu mimozy zmętnienie. Kwiaty w takich warunkach, treść nie pojawi się nigdy.
 • Jeśli „drażliwy” rośnie powoli i nie kwitną, trzeba zwrócić uwagę na sposób ona oczywiście wyczerpany. W tym przypadku, pilna potrzeba, aby nakarmić zakładu i stworzyć warunki niezbędne do wzrostu.
 • Jeśli Mimoza wstydliwa w domu złowionych przędziorków, jej liście zaczynają zanikać. Po pewnym czasie żółkną i usychają. Pojawiają się liczne zielone lub żółte plamy i pajęczyna. Oznacza to, że pomieszczenie jest zbyt sucha, powietrze – gorąco.
 • Przy pierwszych objawach infekcji liści roślin przez mszyce curl i żółkną. Na pędach pojawiają się małe błędy czarnej lub zielonej. To jest mszyca. Żywi soku komórkowego i hamuje wzrost.

Zwalczanie szkodników muszą zbierać ręcznie, a następnie zmyć wodą z mydłem lub pocierać pozostawia po obu stronach. Gdy stosuje się silne uszkodzenia rozpylania środków chemicznych. Co najważniejsze, zakład był wygodny w domu, trzeba stworzyć korzystne warunki dla jego rozwoju. Wtedy będzie można uniknąć wielu negatywnych konsekwencji.

ciekawostki

Mimoza wstydliwa roślina jest bardzo szybkie reagowanie na jakiekolwiek touch lub drgania mechaniczne. W wyniku eksperymentów stwierdzono, że zakład przechowuje bodźców i jakoś do niego przystosować. W przypadku tej samej częstotliwości na kroplówki mimozy wodzie, to przestanie się zwijać. Po pewnym czasie znowu wpłynie na roślinie w ten sam sposób. Wynik będzie przekraczać wszelkie oczekiwania: „drażliwy” będzie zachowywać się spokojnie.

Ciekawostką jest prowadzenie festiwal mimozy we Francji. Ten festiwal odbywa się po raz pierwszy w prowincji Pierre Riche na początku XX wieku. W chwili obecnej nie traci swoje znaczenie. mimoza zarośla objęte licznymi wzgórzami. Tysiące kolorów wydzielają przyjemny bogaty aromat. Kwitnienia mimoza we Francji oznacza koniec zimy i początek wiosny. Na cześć kolorach wypoczynkowych w całym kraju z parady.