446 Shares 5826 views

Płyty gipsowo-kartonowej, jak wybrać. Grubość płyty gipsowej

W budownictwie coraz częściej korzystają z płyt gipsowo-kartonowych. To ze względu na niską cenę i szerokiej gamie zastosowań.


Najważniejsze cechy i powołanie płyt gipsowych

Płyty gipsowo-kartonowe są wykorzystywane do wytwarzania przegród wewnętrznych, ścian wyrównania, zakrzywionych sufitów lub wielopoziomowe, różnego rodzaju szafki i półki. Dla instalacji wymaganych FCL profili metalowych, do którego jest przyłączony. Wszystkie niezbędne praca może być wykonywana samodzielnie, ale konieczne jest, aby jasno określić charakterystykę beduyuschey projektu. Sufity podwieszane wyglądać pięknie i estetycznie, i nie wymagają znaczących nakładów finansowych. ścianki działowe gipsowo-kartonowe są łatwe w montażu. Istnieje kilka typów GCR, które różnią się między sobą grubością i zastosowania. Materiał porządku szpachlowane, i to dobrze pasuje na tapetę, a także można je kupić w każdym sklepie sprzętu lub na rynku. Jeśli to konieczne, wodoodporne płyty gipsowo-kartonowej kładzie się płytki ceramiczne lub kamień dekoracyjny paski.

odmiany płyt kartonowo-gipsowych

Płyty gipsowo-kartonowe różnią się pod względem struktury, gęstości i grubości materiału. Od tego zależy to od zakresu ich stosowania.

Istnieje kilka rodzajów materiału:

  • Ściana. Najczęstszym typem płyty gipsowo-kartonowej stosowany jest głównie do montażu na ścianie w pomieszczeniu. Dobrze nadaje się do montażu przegród wewnętrznych. Grubość ścianek działowych z płyt gipsowych zależy od celu bezpośredniego przegrody, t. E. Jest łączący lub po prostu dekoracyjny.
  • Sufit. Główna różnica z płyt kartonowo-gipsowych na ścianie – to grubość. Ponieważ arkusze sufitowe przeznaczone są do montażu na ramie zawieszenia do profilu, nie mają dużej wagi, więc grubość kilku milimetrów mniejsza.
  • Arch płyt kartonowo-gipsowych. Przeznaczony do wytwarzania nierówności kształty tak jak koła, półkola, nachylony łuki. Z innych gatunków dysponuje najmniejszą grubość płyty gipsowej, co pozwala dobrze zginać. Eksperci zalecają, aby zamontować dwie warstwy materiału, ponieważ gipsokartonnve łukowe blachy są wyjątkowo delikatne ze względu na niewielką grubość.
  • odporne na wilgoć. Ten giposkarton ma dużą grubość, dzięki czemu może być stosowany do okładania kamienia lub płytek ceramicznych. Z tytułu oczywiste jest, że zakres zastosowania – głównie pomieszczeniach o dużej wilgotności (łazienki, baseny, łaźnie). FCL nie pęcznieje przed wilgocią z powodu nachichiya warstwę specjalną folią, a bariera dla wilgoci wewnątrz. Oczywiście, wszystko w granicach rozsądku. Po umieszczeniu w wodzie: całkowita Warstwa ochronna nie zostanie ustawiony.

wymiary GKL

W zależności od typu, grubość płyty z płyty gipsowo-kartonowej zmienia się od 0,65 do 1,25 cm. Ponadto, wielkość arkusz płyty gipsowo-kartonowej , zależy od zastosowania.

  • Ściana. Szerokość długości 120 cm, może być 250-300 cm, grubości 1,25 cm.
  • Sufit o standardowych wymiarach, ale grubość płyty gipsowej oraz jest mniejsza niż 0,95 cm (w celu zmniejszenia masy ciała).
  • Arch – najcieńszy płyty gipsowo-kartonowe, daje im elastyczność. Grubość jest nie większa niż 0,65 cm. Z tego powodu dużego obciążenia na karcie są przeciwwskazane.
  • Wodoodporna płyt gipsowych pod uwagę jej obszarze zastosowań o grubości 1,25 cm. Od głównie płyt gipsowo-kartonowych ścian wymaga bardziej wytrzymałe materiały, duże obciążenie na nim, w wyniku czego i zwiększona grubość materiału będzie zapewniony.

Dodatkowe materiały do montażu GCR

Oczywiście, płyty gipsowe nie są po prostu przykręcone do ściany lub sufitu za niezbędne do montażu profili specjalnych. Grubość profilu do płyty gipsowej różna i zależy również na wzniesionej konstrukcji.

Profil prowadzący posiada standardowe wymiary: wysokość 40 mm, szerokość 50 mm, 75 mm lub 100 mm. Wymiary będzie zależeć od tego, czy grubości ścian kartonowo-gipsowych ciebie. Ważne jest, aby wiedzieć, że zgodnie z SNIP, minimalna grubość ścian wewnętrznych powinna wynosić co najmniej 100 mm. Mechaniczne działanie zależy także od tego, co zostanie wykorzystane grubość płyt kartonowo-gipsowych. W przypadku konstrukcji o dużej warstwy izolacyjne lub akustyczne konieczne stosowanie profilu prowadzącego. Grubość ścianek działowych z płyt gipsowych w zakresie od 100 do 300 mm.

Co się dzieje, gdy wybierzesz złą grubość GCR

Przy wyborze płyty gipsowej szczególną uwagę należy zwrócić na grubości, a dla każdego rodzaju pracy trzeba użyć specjalnego rodzaju materiału. Na przykład, jeśli sufitowy wodoodporny płyt kartonowo-gipsowych dużą grubość (a tym samym masy), których struktura może po prostu zwinąć, nie wspominając o marnowanie pieniędzy. Ponadto, przy użyciu cienkiej łukowe GCR na ścianach wewnętrznych, okaże strukturę kruche, niestabilną na obciążenia mechaniczne. Przy użyciu konwencjonalnych płyt gipsowo-kartonowych w wilgotnych warunkach prowadzić do pogorszenia jej, a następnie obrzęk. Z powyższego można wnioskować, że każdy rodzaj materiału należy stosować ściśle do jego powołania.

odkrycia

Jak widać z artykułu, zanim podejmie pracę, trzeba również zdecydować z zakresu GCR. Grubość płyt gipsowo-kartonowych odgrywa ogromną rolę w zespole. A w przypadku niewłaściwego wyboru możliwych negatywnych konsekwencji materiału. Należy również pamiętać, że płyty gipsowo-kartonowej jest krucha w porównaniu z cegły, więc jest to możliwe efekty mechaniczne powinny być usunięte. Odnaznachno – używać suchej zabudowy w trakcie budowy, aby utrzymać budżet znacząco. A wynik będzie proszę was piękna i estetyki. Powodzenia naprawić!