555 Shares 8057 views

VAZ-2114, blokada zapłonu: metody rozwiązywania problemów i instalacji nowego urządzenia

Uruchamianie silnika i jego systemów, jak również innych ważnych instrumentów i mechanizmów w samochodzie rodzinnym „Samara” nie jest możliwe bez zapłonu. Tych właścicieli samochodów, którzy mieli do czynienia z awarią urządzenia, znają konsekwencje jego niespodziewanej awarii. Szczególnie jeśli zdarza się w pewnym sensie.


W dalszej części tego artykułu będziemy rozmawiać o tym, co zapłon VAZ-2114, rozważy główny problem i jak je rozwiązać. Ponadto, staramy się zorientować się, jak zastąpić go jego własna i podłączyć prawidłowo.

Gdzie jest wyłącznik zapłonu na „XIV”

Zapłon VAZ-2114, w przeciwieństwie do „klasycznego”, nie znajduje się na desce rozdzielczej, po prawej stronie na kolumnie kierownicy. Z góry jest zamknięta pokrywą z tworzywa sztucznego, tak nasze oczy otwarte, tylko górna część „larwa”.

W VAZ-2114 zapłonu zawiera pięć głównych części:

 • Obudowa ze stali;
 • mechanizm blokujący;
 • urządzenie blokujące;
 • grupa kontaktowej;
 • klucz.

Urządzenie jest umieszczone w obudowie ze stali, która jest przeznaczona do ochrony przed włamaniem. Co do mechanizmu blokującego, jest praktycznie nie różni się od zwykłej dla nas zamek.

Urządzenie zamykające umożliwia blokowanie wału kierownicy w przypadku braku klucza. Tak nieskomplikowany sposób chroni samochód przed kradzieżą. Grupa kontaktowa – element, który jest odpowiedzialny za rozruch silnika i jego systemów. Kluczyka zapłonu VAZ-2114 służy do odblokowania urządzenia blokującego, a uruchamiająca grupę styków. Bez niej, uruchomić silnik bez demontażu urządzenia, jest to niemożliwe.

Zasada działania

Zamek działa w następujący sposób. Po umieszczeniu klucza w otworze, jego mechanizm blokujący jest wyłączona. Wynika to z wzajemnego ruchu specjalnym prętem. Przekręcając kluczyk w pierwszej pozycji, to pod napięciem „15” i „30” kontakty. Będzie alert (ale nie włącznie) następujących elementów:

 • System zapłonu;
 • spryskiwacze reflektorów;
 • Światła zewnętrzne;
 • Deska rozdzielcza elektryczna;
 • do czyszczenia i do spryskiwacza;
 • zapalniczki;
 • Tylny grzejnik okno;
 • generator wzbudzenia uzwojenia.

Jeśli w samochodzie VAZ-2114 zapłonowy przekładają się na drugiej pozycji, oprócz tych składników, a następnie uruchomić rozrusznik. Jak widać, od stanu zdrowia danego urządzenia zależy bardzo dużo.

objawy

Jakie objawy robi nieudaną zapłonu? Zacznijmy od tego, że jego problem może być mechaniczne lub elektryczne w przyrodzie. W pierwszym przypadku:

 • chwytając zamek w jednej z pozycji;
 • Niezdolność do odblokowania wału kierownicy;
 • Stacyjka zapłonu „niemacierzyste” lub inny obiekt.

W przypadku awarii zamku, który nosi charakter elektryczny, można zauważyć następujące objawy:

 • Światła ostrzegawcze na desce rozdzielczej nie zapala się lub zapalać i gasić okresowo;
 • Rozrusznik nie uruchamia się;
 • nie korzystać z niektórych lub wszystkich urządzeń elektrycznych, które są zasilane przez obieg kluczyka zapłonu (zapalniczki podkładki reflektorów, wycieraczki itd).

Dlaczego nie zapłon

urządzeń możliwe z powodu zagłuszania nosić najbardziej „larwa” lub z powodu problemów z grupy kontaktowej. W obliczu takiej awarii, nie używać siły, aby obrócić kluczyk w dobrym kierunku! I nie trzeba „wyrwać” kierownicę w przypadku awarii, aby go odblokować. Lepiej ostrożnie zdemontować blokadę i znaleźć przyczynę. Ale o tym później.

Zauważając, że zapłon w samochodzie można włączyć dowolny klawisz lub obcy przedmiot, pospiesz się zastąpić „larwa” lub montaż urządzenia. Więc chronić swój samochód przed ewentualnym kradzieży.

Jeżeli samochód VAZ-2114 stacyjka działa normalnie, ale po włączeniu tablicy rozdzielczej nie zapala się, nie uruchamiaj rozrusznika, nie działają urządzenia elektryczne, a następnie najprawdopodobniej z rzędu grupy kontaktów. Podobny problem może wynikać z jego naturalnego zużycia. Kontakt po pewnym czasie są usuwane, co prowadzi do krawędzi obwodu. a może ich kłucia spowodowane skokami napięcia, stałej zatłoczenia, wynikających z korzystania z dodatkowych urządzeń elektrycznych i ich niewłaściwego połączenia.

Ważne: jeśli chcesz zainstalować dodatkowe urządzenia elektryczne w samochodzie, należy podłączyć go do sieci energetycznej tylko za pośrednictwem przekaźnika!

Można sprawdzić, czy grupy kontaktów z rękami

Grupa kontaktowa diagnoza obejmuje pomiar rezystancji pomiędzy niektórych terminali zaciskowe przewodów wiązki urządzenia.

By to sprawdzić, należy:

 1. Zdjąć plastikową obudowę kolumny kierownicy (trzeba odkręcić trzy śruby).
 2. Odłączyć przewód zapłonowy VAZ-2114 (aby usunąć klocek z gniazda).
 3. Włącz omomierza (jeśli masz multimetr, ustaw ją na tryb pomiaru rezystancji).
 4. Łączyć sondy instrumentu (polaryzacja nie ma znaczenia) do zacisków „4” (górna po prawej stronie), i na „7” (drugi dolny prawy) odpowiadające kontaktów „15” i „30”.
 5. Przekręcić kluczyk w stacyjce do pozycji pierwszej.
 6. Omomierza.
 7. Wyłączeniu zapłonu połączenia sondy do urządzenia „3” zaciski (drugi górny prawy); i „7” odpowiednie styki „50” i „30”.
 8. Przekręcić kluczyk do pozycji drugiej.
 9. Pomiaru rezystancji między zaciskami.

Jeżeli zapłon VAZ-2114 (wtryskowe) jest OK, rezystancja między zaciskami jest równa zero. W przeciwnym razie, najprawdopodobniej, grupa kontaktowa urządzenie przestanie działać.

Naprawy lub wymiany

Co robić w identyfikacji zapłon wina? Można, oczywiście, próbować go odzyskać. Ale to tylko w przypadku, jeśli masz jakieś doświadczenia w tej dziedzinie, urządzenie jest stosunkowo nowy, i można podejrzewać, że zużycie styków winowajcą. W przeciwnym razie, lepiej wymienić zespół blokady. Korzyścią jest warte nie jest tak drogie – nie więcej niż tysiąc rubli, a czas procedura nie jest dużo do podjęcia.

Jaki jest odbiór blokady

Jeśli masz zamiar wymienić wyłącznik zapłonu, nie jest zbyt leniwy, aby go odebrać poprawnie. Numer katalogowy części na „XIV” – 2114-3704010. Ale garnitur i inne modyfikacje, takie jak dziewiątej „Samara” model – lub 2109-3704010 dla VAZ-2110 – 2110-3704005. W zasadzie są one wymienne, ważne jest tylko, że urządzenie ma dobrą jakość i mógł służyć jak najdłużej.

Wyjąć kluczyk w stacyjce

Przed zmianą stacyjki na VAZ-2114, upewnij się, aby mieć pod ręką niezbędne narzędzia. Potrzebne będą:

 • Wkrętak o przekroju w kształcie bat;
 • klucza na „10”;
 • małe młotkowego;
 • ostry dłuta;
 • szczypce.

A teraz spójrz na jak usunąć zapłonu VAZ-2114. Postępować w następujący sposób:

 1. Deenergizes sieci pokładowej, usuwając „minus” zacisk akumulatora (dla tego klucza do „10” na terminalu zwolnienia rygla).
 2. Usunąć plastikową osłonę kolumny odkręcając trzy śruby mocujące go.
 3. Dla wygody, można zdemontować i kierownica z łopatkami zmiany biegów, ale można to zrobić bez niego.
 4. Wyłączanie zawierający złącze przycisku zatrzymania awaryjnego.
 5. Wyłączenie bloku zapłon.
 6. Sprawdzić zablokować śruby. Jeśli wymieniasz zamek po raz pierwszy, można się zastanawiać, bo nie mają głowy. Jest to taki rodzaj fabryki anty-koncepcji.
 7. Z pomocą dłuta i młotka osłabiać te śruby i odkręcić je obcęgami.
 8. Zdjąć blokadę uchwytu montażowego.
 9. Rozmontować urządzenie.

Montaż i podłączenie VAZ zapłonu -2114

Ustawienie algorytm zamku i jego przyłączenie do sieci elektroenergetycznej jest w następujący sposób:

 1. Włóż klucz do zamka i kręcenie go na pierwszej pozycji. Więc będziemy ukrywać blokadą wału kierownicy.
 2. Zainstalować nowy zamek w kolumnie, rzucili wspornik.
 3. Śruby Twist-lock, ale nie całkowicie. może być konieczne dalsze dostosowanie położenia urządzenia.
 4. Sprawdzić działanie urządzenia blokującego. Aby to zrobić, wyjąć kluczyk ze „larwy”, wyciągając go z boku. Kierownica powinna być zablokowana. Jeśli blokada nie została spełniona, wyregulować położenie zamka względem wału kierownicy. Pręt powinien być łatwo wyposażony we wgłębieniu wału kierownicy.
 5. Następnie włóż klucz kręcenie go na pierwszej pozycji. Kierownica musi być odblokowany. Sprawdź odbywa się kilka razy, upewniając się, że urządzenie działa poprawnie.
 6. Teraz można dokręcić śruby mocujące zamki. Twist-up, dopóki ich głowy spaść.
 7. Podłączenie złącza przewody zapłonowe wiązki.
 8. Podłączyć przewody przycisk alarmowy.
 9. Przymocować „minus” zacisk akumulatora. Sprawdzić działanie urządzenia we wszystkich możliwych trybach.
 10. Ustaw plastikową osłonę na kolumnie kierownicy.

Zastąpienie grupy kontaktowej

Jeśli zdecydujesz, aby zaoszczędzić pieniądze i nie kupić zamek, najlepszym rozwiązaniem dla pracy „bot” jest zastąpienie grupy kontaktowej. Wykonana jest w następujący sposób:

 1. Demontażu zamka zapłonu, przy czym koniec pierścienia ustalającego jego ekstraktu kadłuba, który posiada jednostkę rdzenia.
 2. Wyciąg z grupy dotykania.
 3. Zainstalowania nowej w miejsce starego. Stanowisko stykami „15” i „30” powinny odpowiadać położenia pręta blokującego wału kierownicy.
 4. Należy zauważyć, że grupa występ styków jest wkładany do otworu w korpusie.
 5. Montaż urządzenia i wykonać test w sposób opisany powyżej.