177 Shares 1637 views

Łaźnia ultradźwiękowa z rąk: schemat. Płyn do kąpieli ultradźwiękowej

W trakcie rozwoju ludzkości regularnie pojawiły się niektóre lub inne wynalazki mające na celu uproszczenie i poprawienie życia ludzi. Postęp techniczny nigdy się nie stoi, więc rozwój sfery naukowej jest procesem naturalnym i logicznym.

Nie tak dawno temu popularne wśród konsumentów urządzenia, takie jak wanna ultradźwiękowa. Każdy właściciel może stworzyć ten mechanizm własnymi rękami, ważne jest, aby mieć tylko pewną listę materiałów dostępnych i wyraźnie stosować się do technologii produkcji. Produkt ten jest używany głównie do oczyszczania pewnych przedmiotów, podczas gdy praca nie opiera się na standardowych metodach, lecz na stosowaniu tak stosunkowo nowego zjawiska jak ultrasonografia. Dlatego też, jaka jest ultradźwiękowa kąpiel czyszcząca i jak ona funkcjonuje, pojedziemy dalej.

Zasada działania

Z nazwy tego urządzenia stało się jasne, co stanowi podstawę jego funkcjonowania. Ultrasonografia jest rodzajem oscylacji, której częstotliwość przekracza liczbę 18 kHz. Ciecz, która znajduje się w takiej kąpieli napełnia się dużą ilością pęcherzyków, które pękają pod wpływem wysokiego ciśnienia, tworząc efekt zwany kawitacją.

Zasada działania jest następująca: obiekt do czyszczenia zanurzony jest wewnątrz zbiornika roztworu. Po uruchomieniu urządzenia bąbelki pękają, działają na zanieczyszczony mechanizm i usuwają z niego płytkę nazębną. Ta metoda pozwala pozbyć się brudu, nawet w najbardziej niedostępnych częściach do obróbki ręcznej, bez naruszania jej integralności konstrukcji.

Co składa się z kąpieli ultradźwiękowej?

Zewnętrznie urządzenie to nie jest bardzo duża pojemność około 1 litra (są próbki i większy rozmiar, zawierający 5, 10 lub więcej litrów), wykonane ze stali nierdzewnej. Ten rozmiar kąpieli wystarczy do obsługi różnych urządzeń i mechanizmów.

Projekt tego produktu obejmuje trzy podstawowe elementy:

 1. Emitera, którego głównym celem jest przekształcanie drgań elektrycznych generowanych przez ultradźwięki w drganiach mechanicznych, które są następnie przenoszone do kąpieli przez jej ściany.
 2. Generator, który służy jako źródło wibracji.
 3. Element grzewczy. Jego główną funkcją jest uczynienie płynu do kąpieli ultradźwiękowych o stałej temperaturze 70 ° C. Warto zauważyć, że czasami w konstrukcji takiego elementu konstrukcyjnego nie można włączyć, ale jego obecność wyraźnie przyczynia się do lepszego czyszczenia.

Zakres kąpieli ultradźwiękowych

Ta metoda usuwania zabrudzeń jest znacznie skuteczniejsza niż tradycyjne opcje. W celu oczyszczenia najbardziej zróżnicowanych jego celów, kąpiel ultradźwiękową jest aktywnie stosowana w wielu dziedzinach:

 • W medycynie jego zastosowanie pozwala na staranne sterylizację instrumentów chirurgicznych i laboratoryjnych;
 • W sferze inżynieryjnej łaźnia ultradźwiękowa odgrywa rolę agregatu, który usuwa zanieczyszczenia z rur i innych dużych części po ich polerowaniu i szlifowaniu;
 • Urządzenia te są również szeroko stosowane w biżuterii, kiedy okresowo istnieje potrzeba oczyszczenia prezentującego się wyglądu biżuterii;
 • Pracownicy drukarni korzystają z kąpieli ultradźwiękowej głównie do mycia elementów konstrukcyjnych drukarek i innych urządzeń odpowiedzialnych za druk;
 • Czyste płyty krzemowe i kwarcowe, które stanowią podstawę produkcji elektronicznej, również pomaga w użyciu tego wielofunkcyjnego urządzenia;
 • Kierowcy wiedzą najpierw o konieczności czyszczenia elementów konstrukcyjnych pojazdu, takich jak wtryskiwacze, filtry, wtryskiwacze itp.

Główne zalety kąpieli ultradźwiękowych

Jeśli porównamy ten system z innymi urządzeniami, nie możemy zapomnieć o swoich niezaprzeczalnych zaletach, między innymi:

 1. Kąpiel ultradźwiękową jest bardzo prostym produktem. Do jego funkcjonowania wystarczy wypełnić zbiornik niezbędnym roztworem i rozpocząć proces oczyszczania.
 2. Jakiekolwiek zanieczyszczenie nawet w najbardziej niedostępnych częściach tego lub tego przedmiotu z jego pomocą może zostać usunięte bez żadnych problemów.
 3. Wskaźniki wysokiej wydajności. Idealny wynik czyszczenia rzeczy można osiągnąć, w ciągu 2-3 minut trzymając ją wewnątrz kąpieli.
 4. Po zakończeniu procedury nie dojdzie do mechanicznego uszkodzenia powierzchni produktu, ponieważ jego przetwarzanie odbywa się bez użycia agresywnych środków.

Podstawowe kryteria wyboru

Aby wanna ultradźwiękowa działała tak wydajnie jak to możliwe, musisz zapoznać się z pewnymi czynnikami wpływającymi na jakość jego pracy.

Jak wspomniano, obecność elementu grzejnego w jego konstrukcji jest mile widziana, ponieważ w tym przypadku czas czyszczenia został znacznie skrócony, a pozytywny wynik jest bardziej oczywisty. Należy jednak zauważyć, że jeśli ciecz do kąpieli ultradźwiękowej zawiera roztwór do dezynfekcji, to nie jest konieczne stosowanie dodatkowej energii w celu podwyższenia temperatury.

Ponadto ważne jest, aby niezwłocznie określić, jakie przedmioty będą czyszczone, ponieważ pojemność urządzenia musi odpowiadać objętości produktów zanurzonych w niej.

Następnie należy powiedzieć kilka słów o tym, jak zrobić podobne urządzenie do usuwania zabrudzeń z wtryskiwaczy samochodowych. To te części pojazdu, które wymagają najczęściej czyszczenia, więc szczegółowe szczegóły pracy muszą być opisane bardziej szczegółowo.

Materiały do kąpieli ultradźwiękowej dla wtryskiwaczy

Każdy właściciel samochodu wie, że przy stabilnej pracy silnika bardzo ważne jest, aby wszystkie jego składniki były w porządku. Kiedy do czyszczenia wtryskiwaczy używana jest wanna ultradźwiękowa, można bezpiecznie mówić o bezpieczeństwie pojazdu. Jednakże takie prace wykonywane na każdym stanowisku utrzymania będą bardzo kosztowne. Dlatego trzeba zrozumieć fakt, że kąpiele ultradźwiękowe dla wtryskiwaczy reprezentują się do takiego urządzenia na własną rękę.

Przede wszystkim musisz określić listę materiałów wymaganych do ręcznej edycji. Należą do nich:

 • Pojemność, która będzie służyć jako podstawa. Może działać na nie za duży zbiornik.
 • Pralka z funkcją ultrasonograficzną. Możesz kupić takie urządzenie w niemal każdym sklepie AGD.
 • Najprostszy proszek do prania, który nie posiada zanieczyszczeń i dodatkowych właściwości, takich jak wybielanie.
 • Ciepła woda.
 • Jeśli jest dostępny, specjalny spray do czyszczenia wtryskiwaczy. Można to jednak bez niego zrobić.

Self-made kąpieli ultradźwiękowej dla wtryskiwaczy

Proces tworzenia takiego agregatu nie powoduje żadnych złożoności. Najpierw trzeba wziąć czystą miseczkę i zebrać w nią gorącą wodę, w której trzeba rozcieńczyć detergent w przybliżeniu w stosunku do prania. Następnie płyn powinien być zanurzony w dyskach, które muszą być oczyszczone i opuścić ultradźwiękowe pralki. Czas jej pracy wynosi około 30 minut. Ważne jest, aby pamiętać, że woda w basenie powinna zostać zmieniona dopóki zapach benzyny nie zostanie całkowicie utracony podczas pracy urządzenia.

Po wyczerpaniu nieprzyjemnego zapachu, dysze należy umieścić bezpośrednio w środku urządzenia, co przyspieszy proces czyszczenia. 6 godzin to standardowy czas, w którym kąpiel będzie działać. Obróbka ultradźwiękowa całkowicie usunie brud i resztki oleju z części samochodowych. Ponadto taka opcja czyszczenia pozwoli właścicielowi zaoszczędzić znaczną część zasobów finansowych.

Zestaw materiałów do instalacji kąpieli ultradźwiękowej

W celu zaprojektowania takiego urządzenia własnymi rękami ważne jest prawidłowe zrozumienie zasady jego działania, w przeciwnym razie skomplikowane manipulacje nie doprowadzą do niczego dobrego. Po przeanalizowaniu cech funkcjonowania takiego mechanizmu jako łaźni ultradźwiękowej, można ją zebrać ręcznie, mając następującą listę dostępnych materiałów:

 • Rura wykonana z tworzywa sztucznego lub szkła;
 • Magnes o kształcie okrągłym (takie szczegóły można znaleźć w wielu starszych głośnikach);
 • Coil;
 • Płyn przeznaczony do kąpieli ultradźwiękowej;
 • Pojemnik na porcelanę;
 • Transformator impulsowy;
 • Pompa;
 • Rama stalowa.

Po przygotowaniu wszystkich szczegółów można rozpocząć montaż.

Proces wytwarzania kąpieli ultradźwiękowej

Jak wspomniano wcześniej, takie prace muszą być przeprowadzone w ścisłej zgodności z wcześniej przygotowanym planem, tak aby końcowy wynik był pozytywny. Zrozumienie urządzenia przyrządu domowego pomoże pomysłowi kąpieli ultradźwiękowej, jak pokazano poniżej.

Proces instalacji zaczyna się od faktu, że cewka musi być nawinięta na przygotowanej plastikowej lub szklanej rurce. Magnes powinien być umieszczony na pozostałej części pręta. Powstałe urządzenie jest czymś więcej niż przetwornikiem, zwanym magnetostrykcyjnym.

Wszystkie poniższe czynności muszą być zgodne z następującym algorytmem:

 1. W stalowej ramie należy zainstalować naczynie porcelanowe.
 2. Następnie dolna część tej części powinna być wyposażona w otwór, w którym musi być umieszczony już przetwornik.
 3. Następnie przy konstrukcji statku należy zbudować sutki. Elementy te są zaprojektowane tak, aby umożliwić przepływ cieczy przez nie, a następnie połączyć. W przypadku, gdy planowane jest zaprojektowanie dużej wanny, zbędne będzie dbanie o instalację pompy, która przyspiesza dostarczanie roztworu.
 4. Po zakończeniu instalacji jest zainstalowany transformator impulsowy, którego główną funkcją jest zwiększenie napięcia. W tym celu odpowiedni mechanizm tego typu, pochodzący z telewizora lub komputera, jest odpowiedni.

Prace są zakończone, sprawdzając działanie kąpieli ultradźwiękowej. Jeśli proces montażu został przeprowadzony poprawnie, działanie takiego urządzenia pozwoli zaoszczędzić znaczną część budżetu i umożliwi dokładne i jakościowe oczyszczenie wszystkich niezbędnych szczegółów.