215 Shares 994 views

Wodoodporny materiał: różnorodność gatunków i klasyfikacji tkanki

W dzisiejszych czasach nikt wodoodporny materiał niespodzianka: producenci odzieży użyć innowacje technologiczne i dać stroju takie cechy, których wcześniej nie mogli nawet marzyć. Ale jak to się wszystko zaczęło? Skąd wodoodporny materiał i jak osiągnąć dzisiejszy poziom popularności?

Trochę historii: doświadczenie pana Mackintosh

Jego wygląd i kolejny popularny Rainwear zobowiązany brytyjski naukowiec Charles Macintosh. Podobnie jak wielu znanych naukowców, był w stanie dokonać odkrycia zupełnie przez przypadek. Nie zastanawiając się, jak zrobić tkaniny wodoodporne, ale tylko przypadkowo zanurzone rękaw marynarki do zbiornika z gumy podczas doświadczenia.

Po pewnym czasie Mclntosh zauważyć, że tak irytujące rozmazany płaszcz nie nadaje się na wilgoć i wodę hydrofobowe właściwości nabytych. Jedynym problemem było to, że guma jest bardzo lepki, a tym samym stał się klej wodoodporny materiał. Chemik myśl i znalazłem wyjście: użył dwie warstwy materiału, jak i wodoodporną warstwę gumy działał rozpuszczony w nafcie.

Wynik ten jest całkiem zadowolony Pan Mackintosh, szkocki chemik i otrzymał patent na swój wynalazek.

Wodoodporna tkanina zyskuje popularność

Powstały materiał jest obiecał być przełomem, a jej twórca stawia sprawę dla przepływu: w Glasgow otworzył swój pierwszy zakład, gdzie wytwarzane z wodoodpornej tkaniny odzieży. Ale oczekiwany sukces nie nastąpiło: winowajcą był silny zapach nafty, która była efektem ubocznym procesu.

Nie boi się duszący zapach tylko żeglarzy, były głównymi odbiorcami działalności ostatnie dni. Wodoodporna tkanina, którą szyła ubrania marynarzy, uratował ich od burz i odpryskami, ale nie mógł wytrzymać jasne światło słoneczne i zaczął się topić.

Sprawa była pierwotnie sulivshee duże zyski, pewnie poszedł na dno.

McIntosh i wulkanizacji

Gumowanej tkaniny pozostałby w historii, gdyby nie stało kolejny odkrycia. Proces ten został otwarty w latach czterdziestych wulkanizacji gumy: poprzez innowacje może dostać tkaninę, która jest odporna na temperatury i nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów.

Ale autor otwarcia Charlz Gudier nie chciał dzielić cechy procesu i trzymał go ściśle strzeżoną tajemnicą.

Mackintosh i jego partner Thomas Hancock, w ciągu dwóch lat ciężkiej eksperymenty zostały przeprowadzone i one zostały uwieńczone sukcesem: proces wulkanizacji gumy były dostępne dla nich.

Po tym, sytuacja produkcji i Macintosh Hancock zmienił nagle i gumowo-utkany jest duże zapotrzebowanie i popularność.

Dziś wielu nie może znać nazwę wodoodpornej tkaniny i pojawił się co roku, ale co mac – wodoodporny płaszcz wydłużone wiedzieć praktycznie wszystko.

Jak ma to miejsce obecnie,

Sprawa brytyjskich chemików jest żywy i dobrze: wodoodporne tkaniny są duże zapotrzebowanie i popularność.

Najczęściej są one stosowane w produkcji odzieży specjalnej: dla myśliwych, wędkarzy, turystów i sportowców.

Duże producenci odzieży dla sportu i rekreacji na świeżym powietrzu są całe działy naukowe, które każdego roku przedstawi nowe produkty i rozwój technologiczny. Izolacja, przekierowania wody, utrzymując ekstremalne temperatury, ekstremalne trwałość – wszystkie te cechy posiada wodoodporną tkaninę. Nazwa każdej nowej instancji tkaniny dostaje swoją, w zależności od szczególnych właściwości, które posiada.

Rodzaje i właściwości wodoodpornych tkanin

Nowoczesne producenci mogą oferować szeroką gamę wodoodpornych tkanin o różnych właściwościach i nazwisk. Ale zjednoczyć ich wspólnego.

  • Wysoka gęstość. Prowadzi to do tego, że taka tkanka nie jest elastyczna. To nie podlega rozciąganie i kurczenie. gęstość zapewnia również płynną konsystencję i bez luzu.
  • Przekątnej, lub skośnym tkania. Jeśli uważnie rozważyć różne wodoodpornych tkanin, możemy jasno zobaczyć wzór na nich w formie przekątnej lamówką. Ten splot diagonalny: specjalny splot zapewnia wzmocnienie napięcia powierzchniowego w kroplach wody, tak, że nie może przenikać tkaniny. Te wypukłości stanowią impregnującą impregnacji tkaniny i bez szczególnej obróbki.
  • Praktyczność. Do wytwarzania takiego materiału jest kombinacja włókien naturalnych i syntetycznych. Oni doskonale pochłaniają wszelkiego rodzaju farby, nie usiąść i noszone przez dłuższy czas. Z tego wodoszczelnych materiałów różnią się podwyższone właściwości praktyczne.

Wśród najbardziej popularnych typów nowoczesnych tkanin wodoodporne są następujące:

  1. Taslan. Określony przez połączenie cienkich i grubych włókien, które specyficznie powiązane.
  2. Jordan. Ta wodoodporna tkanina jest bardzo miękka w dotyku i ma charakterystyczny połysk.
  3. Oxford. Najbardziej powszechnie stosuje się sztywny, wodoodporny materiał. Matka wyróżnia wyraźny przekątnej tekstury.
  4. Dyuspo. Jego główną różnicą jest to matowa powierzchnia bez cech połysku. Materiał ma pewną miękkość.

Co jej szyć

Zależnie od składu i typu materiału, to znajduje zastosowanie. Szeroko stosowany wodoodpornej tkaniny syntetycznej z podstawy szycia ogrodniczki rybaków i turystów, fartuchy ochronne i pelerynę fryzjerów, a także do produkcji różnego rodzaju artykułów reklamowych (banery, banery).

Ponadto gruba wodoodporna tkanina często może być postrzegane jako tapicerki materiału Meble dla parasole i torby, w oparciu o akcesoria do kąpieli i umywalką.

Jeśli materiał wodoodporny ma naturalną bazę, może on być stosowany do produkcji tekstyliów domowych: obrusy, narzuty na meble i ubrania, zasłony, hamaki.

Przy wyborze odzieży sportowej, praktycznie w każdym sklepie sprzętu specjalnego znajdziesz duży wybór produktów z wodoodpornej tkaniny na każdy gust.

Pielęgnacja z wodoodpornej tkaniny

zanieczyszczenie Minor najlepiej usunąć gąbką i wodą z mydłem.

Odzież z wodoodpornej tkaniny można prać w pralce ze wszystkimi zaleceniami producenta. Zazwyczaj do prania w niskich temperaturach – 30-40 stopni, a sposób łagodny.

Prasować rodzaju odzież może być: wyższy procent włókien naturalnych wodoodpornego materiału, można stosować wyższe temperatury żelaza.

Nie zaleca się zbyt wiele, aby prać tkanki vlagoottalkivayuschey, może szybko stracić swoje właściwości zasadowe. Również absolutnie przeciwwskazane stosowanie wybielaczy – będzie to katastrofalne dla każdego rodzaju wodoodpornej tkaniny.

Twórcy wodoodpornych tkanin mógłby tylko pomarzyć takiego sukcesu: dzisiaj, materiał ten można znaleźć w każdym domu. Prawidłowa pielęgnacja i delikatne obchodzenie zapewni długą żywotność produktów, i są one bardziej niż rok uratuje jego właściciela przed deszczem i wiatrem.