162 Shares 9818 views

Dowiedzmy się, jak wyspa różni się od półwyspu z naukowego punktu widzenia

Obecne formy planetarnej ulgi są bardzo zróżnicowane pod względem kształtów i rozmiarów. Niektóre są bardzo duże, zajmują znaczną część tej planety, zwanej kontynentami. Inne nie są w ogóle widoczne na mapie świata bez odpowiedniej skali, zwanej wyspami i archipelagami. Natomiast w naturze nadal jest coś takiego jak półwysep, który zdaje się przemywać morzami lub oceanami ze wszystkich stron, ale nadal jest przywiązany do jednego z kontynentów. Aby zrozumieć ten problem, rozważymy, jak wyspa różni się od półwyspu i gdzie można znaleźć podobne formy ulgę.

Informacje ogólne

Każdy z nas wie , co to jest wyspa, wie, gdzie znajdują się największe archipelagi (najczęściej centra turystyczne) na Ziemi i jaki jest klimat miejscowy. Ale aby zrozumieć, co odróżnia półwysep z wyspy od geograficznego, naukowego punktu widzenia, musisz wyprowadzić dokładną definicję każdego z nich. Od razu zauważamy, że oba typy ulg mogą znajdować się w dowolnej części świata, zarówno w pobliżu równika, jak i na biegunach, dzięki czemu można je łączyć tylko z powodu pochodzenia, ale w żaden inny sposób.

Krótki opis wyspy

Tak więc wyspa jest niewielką częścią ziemi, która jest otoczona ze wszystkich stron przez wody należące do Oceanu Świata. W koncepcji współczesnego człowieka ten rodzaj reliefu może mieć duże wymiary (ale nie przekraczające parametrów wszystkich znanych kontynentów) lub bardzo małych. W pierwszej kategorii można wejść na takie duże obszary lądowe jak Grenlandia, Madagaskar, Kuba, Java, Victoria, Honshu. Druga grupa będzie zajmowana przez archipelagi, które tworzą małe elewacje nad poziomem oceanu światowego. Są to hawaje, Seszele, Bahamy, Malediwy. W takich grupach wysp znajdują się główne, największe, w których buduje się miasta. Wszystkie inne mogą mieć szerokość i długość zaledwie kilku kilometrów.

Charakterystyka półwyspu

Rozumiejąc, jak wyspa różni się od półwyspu, stworzymy krótki opis naukowy drugiego. Półwysep jest ziemią, która łączy się z kontynentem przez niewielką część ziemi. Z trzech stron ten rodzaj reliefu jest płukany morzem lub wodami oceanu, a jeśli struktura półwyspu jest taka, że tworzy zatokę, to jest płukana z czterech stron (na przykład Labrador, z siedzibą w Kanadzie). Podobnie, półwyspy mogą znajdować się na dowolnej szerokości i długości geograficznej, ale zawsze są przymocowane do dużych obszarów.

Porównujemy i dyskutujemy o różnicach

Okazuje się, że główną różnicą wyspy z półwyspu jest przywiązanie do kontynentu. Wyspy istnieją całkowicie autonomicznie, mogą znajdować się zarówno na dużych morzach, jak iw wodach oceanu. Oczywiście wśród nich są archipelagi i pojedyncze działki, które tworzą się w sposób wbudowany, więc ich położenie geograficzne będzie bliskie jednej części świata. Oceaniczne grupy wysp są najczęściej tworzone metodą wulkaniczną, więc przebywanie na nich jest zawsze niebezpieczne.

Oscylacje wód Oceanu Świata

Jeśli chodzi o to, jak wyspa różni się od półwyspu, można też odpowiedzieć z geologicznego punktu widzenia. Jak już wspomniano powyżej, wiele wysp położonych w pobliżu kontynentalnej ma taką samą strukturę jak duże tereny. Oznacza to, że z powodu wielu lat fali w oceanie, znaczna część Ziemi przeszła pod wodę, pozostawiając na wyspie elewację, która jest oddzielona od pewnej części świata. W związku z tym można założyć, że dawne półwyspy mogą stać się wyspami, ponieważ ich struktura geologiczna jest taka sama.

Wnioski

Dla każdego wykształconego jest ważne, aby wiedzieć, jak wyspa różni się od półwyspu, jakie są cechy każdego z tych ziem, w jakich ich podobieństwach są przestrzegane.