762 Shares 5095 views

Beetle Beetle: opis rozwoju, środki ochrony przed owadami

Chrzan chleba, lub, jak się nazywa, "kuzka", jest szkodnikiem jęczmienia, pszenicy i innych zbóż. Te owady należą do rodziny lamelliformes, grupy coleoptera. Pestki znane są wielu mieszkańcom Rosji i Ukrainy.

Opis owady

Błędy Beetle są szkodnikami, różnią się zielonym, prawie niebieskim odcieniem nóg i ciała. Ich elytra ma kolor ciemnobrązowy, mają rowki wzdłużne. W pobliżu scute jest ciemne miejsce (u samic). Wielkość tego owada wynosi 13-16 mm. Ich jaja mają kształt kulisty, biały, o średnicy około 2 mm. Długość larwy wynosi do 35 mm. Ma kolor biały, a jego głowa ma żółtobrązową odcienie. Ponadto pojawi się brązowy źrebak o długości do 17 mm. Chrząszcze zaczynają aktywnie od czerwca do lipca. W tym czasie żyją na uszach. Samice położyły jajka w lipcu. Opuszczają je do gleby na głębokość do 20 centymetrów. W tym czasie kobieta może przynieść około 50 jaj. Beetle kuzka we wszystkich fazach rozwoju zachodzi w glebie. W zależności od temperatury, jaja mogą "dojrzewać" przez okres 2 tygodni do miesiąca. Okres rozwoju larwy trwa do 23 miesięcy, podczas których doświadczają zimowania na głębokości do 80 centymetrów. Do maja drugiego roku larwa wzrasta i staje się pupą na głębokości 15 cm. Czas trwania rozwoju pupy trwa od 10 do 20 dni. Pod koniec maja – na początku czerwca młody chrząszcz już wylatuje.

Dystrybucja owadów

Ojczyzna tego chrząszcza jest europejskimi stepami. Często występuje w Mołdowie, w niektórych częściach Europy Zachodniej, w europejskiej części Rosji i na stepach Ukrainy. Ponadto mieszka w stepach Turcji, Kazachstanu, Uralu, Ałtaju i północy Iranu. Chrząszcz wyrządza znaczną szkodę w południowej Rosji iw czarnych ziemiach na Ukrainie. To również znacząco szkodzi Azerbejdżanie i części Kazachstanu.

Charakterystyka ekologiczna

Beetle Kuzka jest termofilnym stworzeniem. Młodzi ludzie zaczynają opuszczać Ziemię tylko wtedy, gdy powietrze jest rozgrzane do temperatury co najmniej +17 stopni. W temperaturze +20 ° C jaja zaczynają dojrzewać samicami pod murową. Te owady są bardzo aktywne. Jedzą tylko w ciągu dnia, zwłaszcza gdy pogoda jest gorąca. O zmierzchu zatapiają się na ziemi. Jeśli pogoda jest zła, chłodna, nie wzrastają z gleby. Dlatego dopiero w gorącym i suchym lecie brudu chrząszcza rozpoczyna się aktywna reprodukcja, przy czym okres ten zazwyczaj spada na czas zarabiania płatków zbożowych. Jeśli lato okazało się być zimne i deszczowe, liczba owadów gwałtownie się zmniejszy, larwy drugiego roku mogą umrzeć. W tym przypadku podczas suszy próbują pogłębiać się w glebie. Osoby dorosłe wybierają zboża i karmią je. Lubią wiosenne formy żyta, jęczmienia i pszenicy. Owady te kochają nie tylko gatunki kulturowe, ale także dzikie. Wybierają więc pszenicę, trawę pszenicy, trawę Timothy, ogień i inne. Te szkodniki głównie "zajmują" krawędzie pól zbożowych. Kucka chrząszcza zjada ciało niedojrzałych upraw i dojrzewa dojrzałe ziarna z łodyg.

W pierwszym roku rozwoju larwy wykorzystują próchnę i cienkie korzonki wszystkich rodzajów roślin. W następnym roku życia ich główna dieta składa się z buraków cukrowych i zbóż. Ptaki lubią jeść zarówno imago, jak i larwy. Głównymi wrogami kuzki są drapieżne chrząszcze, chrysomy i sporule.

Uszkodzenia spowodowane chrząszczami

Szkodzić nie tylko dorosłemu chrząszczowi, ale także jego larwom. Każdego roku jedna osoba jedzi około 8 gramów ziarna, ale nawet więcej, po prostu wyskakuje z uszu. W ten sposób może zniszczyć do 10 szpilków. Larwy powodują uszkodzenie w inny sposób. Żywią się kiełkami roślin i korzeniami zbóż, co z kolei prowadzi do rzadkich pędów. Uważa się, że ten typ chrząszczy jest szkodliwy, gdy liczba sztuk jest większa niż trzy kawałki na jeden kwadrat. Km. Tak więc, jeśli gęstość siewu w km 2 wynosi około 250 łodyg, a liczba chrząszczy wynosi więcej niż 10, straty wydajności wynoszą 50%. Jeśli wziąć lata, które są korzystne dla rozprzestrzeniania się tego chrząszcz, a następnie wzdłuż krawędzi pól na jednym kwadracie. Km może być liczony do setek osób.

Środki ochrony roślin przed chrząszkami

W okresie końca wiosny i początku lata konieczne jest pielęgnowanie i obróbka rzędów. Takie zdarzenie prowadzi do masowego zagładzenia pupae tych chrząszczy. Również na początku dojrzałości wosku konieczne jest przeprowadzenie szybkiego oddzielnego czyszczenia, zbierania rolek. Takie działania zmniejszają także ilość uszkodzonych ziaren. Ponadto, aby zapewnić, że chrząszcz zbożowy nie wyślizguje się z ziemi na następny rok siewu, konieczne jest prowadzenie wczesnej orki jesiennej po zbiorze, a także wykonywanie obierania ścierniska. Działania te prowadzą do śmierci jaj i larw przed ich pogłębianiem się w dolne warstwy gleby.

Jeśli liczba chrząszczy przekracza próg ciężkości (więcej niż 3 kawałki na 1 m kw.), W pszenicy w okresie dojrzałości konieczne jest zorganizowanie opryskiwania kulturą środkami owadobójczymi, sumy sumy CE (l / ha) – 0,8-1 lub decyzy extra-0,05. Ostatnie natryskiwanie powinno odbywać się nie później niż 20 dni przed zbiorem.