341 Shares 8405 views

Rozwój dziecka wewnątrzmacicznego: okresy i etapy ze zdjęciem. Rozwój dziecka wewnątrzmacicznego przez miesiące

Cykl życia osoby to seria zwycięstw i porażek, radości i smutku. Jednym z najważniejszych osiągnięć jest narodziny dziecka. Jest to moment, w którym osoba przepełniona szczęśliwymi emocjami zaczyna czuć się istotna i konieczna. Dzieci są kwiatami życia, które sprawiają, że ich życie ustabilizowane rodzicom i przywraca im wspomnienia z dzieciństwa.


Życie dziecka zaczyna się od momentu jej poczęcia i, z pewnością, bardzo ważne jest, aby przyszli rodzice podążali za tym, jak ma miejsce wewnątrzmaciczny rozwój dziecka. Cała ciąża składa się z 40 tygodni i dzieli się na 3 etapy.

Etapy rozwoju

Etapy rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka w praktyce położniczej są zwykle nazywane trymestrem. Jest to rodzaj podziału ciąży na trzy identyczne okresy, zgodnie z którymi przeprowadza się ocenę płodu, testuje się badanie ultrasonograficzne, a dane antropometryczne kobiety ciężarnej są mierzone. Wygląd jakichkolwiek fizjologicznych i psychoemotionalnych zmian w organizmie przyszłej matki jest charakterystyczny dla pewnego trymestru, a jeśli nie są one patologiczne, to są one uważane za normę.

I trymestr

Rozpoczyna się od 1 tygodnia i kończy się 13. Uznaje się, że ten etap jest najbardziej niebezpieczny, ponieważ w tym czasie jajko płodowe jest przymocowane do ściany macicy, jeśli tak się nie stanie, ciąża nie występuje. Również w tym czasie zaczynają się początki przyszłych narządów i tkanek, więc w tym okresie bardzo ważne jest monitorowanie diety, wypocząć na czas i często wychodzić na świeże powietrze. Na tym etapie kobieta może wyprzedzić taki nieprzyjemny objaw jako toksyczność. W tym nie ma się czym martwić, jeśli nie ma bardzo wyraźnego i długotrwałego charakteru, w takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem. Niektóre kobiety w pierwszym trymestrze mogą wystąpić takie zmiany:

 • Naruszenie odczuwania smaku żywności;
 • Częste zmiany nastroju;
 • Pojawienie się senności i bóle głowy.

Wszystko to często związane jest ze zmianą tła hormonalnego i początkiem przygotowania organizmu do łożyska i narodzin dziecka.

II trymestr

Zaczyna się od 14 tygodni i kończy się w wieku 26 lat. Ten trymestr charakteryzuje się najbardziej spokojnym i przyjemnym okresem ciąży. Wewnętrzny rozwój dziecka kontynuuje, a zarazem pojawiają się nowe wrażenia – jest to oczywiście poruszenie dziecka, które matka oczekująca zaczyna czuć wyraźnie. W primiparas następuje to w okresie 18-24 tygodni, aw przypadku moli, widzisz od 13 roku życia, ponieważ już urodziły się wcześniej i wiedzą, co to jest.

III trymestr

Rozpoczyna się od 27. tygodnia i kończy się porodem. Najbezpieczniejszy okres wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka, ale jednocześnie bardzo niespokojny. Dziecko jest prawie uformowane, aw przypadku przedwczesnych porodów jest gotowe do samodzielnej egzystencji. Ciąża zaczyna mieć uczucie lęku i lęku, częste ruchy dziecka są bardziej wyraźne, aw pewnych chwilach można nawet zauważyć, jak brzuch "chodzi". Są takie nieprzyjemne objawy, jak zgaga i krótki oddech spowodowany ciśnieniem powiększonego macicy na brzuchu i membranie.

Okresy wewnątrzmacicznego rozwoju

Fizjologiczny proces rozwoju dziecka dzieli się na 3 okresy:

 1. Najbardziej krytyczna jest embrionalna (do 8 tygodni). W tym okresie odbywa się odpowiedzialne ćwiczenie dla całego ciała kobiety – narodziny trzech liści, które w przyszłości są zróżnicowane w 3 różnych kierunkach: liść zewnętrzna jest przyszłym łożyskiem i błoną płodową, w środku powstaje szkielet, skóra i mięśnie, a wewnętrzna jest podstawą przyszłych wewnętrznych Ciała.
 2. Płód (od 9 tygodni przed porodem) – w tym okresie dziecko nazywa się płodu i ryzyko utraty dziecka jest znacząco ograniczone. Pod koniec trzeciego miesiąca ciąży kończy się układanie narządów i tkanek, ale jednocześnie wzrasta ich rozwój. Wzrost głowy spowalnia i stopniowo porównuje się z ciałem, po czym ciało zaczyna rosnąć szybciej niż głowa. Osoba zaczyna nabierać ludzkich cech, a na dorosłych narządach płciowych można określić płeć dziecka. W okresie płodowym, dopóki urodzenie nie utrzymuje się wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka, zdjęcie poniżej pokazuje to doskonale.

USG w czasie ciąży

Obecnie badanie ultrasonograficzne jest konieczne do oceny Istotne funkcje płodu i wykrywanie wrodzonych wad rozwojowych. Całkowity przez cały okres ciąży, procedura ta powinna być zakończona 3-4 razy. Pierwszy raz to 12 tygodni, drugi – 21-24, trzeci raz – 32 tygodnie. Podczas tej procedury szacuje się, że:

 • Rozwój wewnątrzmaciczny dziecka;
 • Dojrzewanie ciąży;
 • Waga i wysokość dziecka;
 • Jego pozycja w jamie macicy;
 • Obecność wad wrodzonych;
 • Czy jest sznurek z pępowiną;
 • Stan łożyska i płynu owodniowego, jak również ich liczba.

Rozwój dziecka wewnątrzmacicznego przez miesiące

1 miesiąc. W pierwszym miesiącu ciąży nie ma żadnych szczególnych zmian w ciele kobiety. W tym okresie następuje zapłodnienie jajeczka z plemnikami i powstanie zygoty, która będzie aktywnie dzielona i wysyłana do jamy macicy.

2 miesiące. Wewnątrzmaciczny rozwój dziecka w drugim miesiącu charakteryzuje się tym, że dziecko już tworzy nogi i uchwyty, a na nich palce. Wewnętrzne układy rozwijają się i serce bije z częstotliwością 140-150 uderzeń na minutę. Waga owoców wynosi 4-5 g, a wysokość wynosi 2,4-3 cm.

3 miesiące. W tym miesiącu kończy się 1 trymestr ciąży. Rozwój dziecka trwa, a jednocześnie zaczyna się kształtować głosowe sznury, język, włosy i paznokcie. Pierwsze rudy zębów pojawiają się w jamie ustnej. Układy pokarmowe i krążeniowe zaczynają swoją pracę.

4 miesiące. W tym okresie dziecko staje się większe. Wszystkie jego narządy i systemy działają aktywnie, a sam dziecko jest już w stanie zginać i unbend kończyny, naciskać nogi. Ze szczególnych zmian można zauważyć rozwój kory mózgowej, auricles i pojawienie się indywidualnego wzoru na końcówkach małych palców, a dziecko staje się wrażliwe na zewnętrzne dźwięki.

5 miesięcy. Wszystkie systemy i narządy nadal się poprawiają. Jeśli mówimy o rodzicielskim rozwoju dziecka przez miesiące, to piąty miesiąc jest prawdopodobnie najbardziej pamiętny po raz pierwszy kobieta w ciąży. W tej chwili czuje mieszanie się płodu i poczucie dziecka wewnątrz niej. Płuca wciąż są słabo rozwinięte, dlatego należy lepiej kontrolować swoje zdrowie, aby uniknąć przedwczesnego porodu.

6 miesięcy. W tym miesiącu ciąża niesie wiele zmian w rozwoju płodu. W tym czasie nauczył się otwierać i zamykać oczy, na które pojawiła się cilia, a na szczycie krocza. Ustanowione są narządy płciowe, a na twarzy są śledzone indywidualne cechy. Dziecko waży 750g w tym okresie, a wysokość wynosi około 30 cm.

7 miesięcy. W tym okresie mózg i płuca rozwijają się szybko. Tłuszcz podskórny staje się coraz bardziej, więc skóra jest wygładzona i jest mniej zmarszczek na nim. Wzrost dziecka w tym miesiącu wynosi 33 cm, a ciężar wynosi około 1-1,2 kg.

8 miesięcy. W tym okresie dziecko znacznie zwiększa masę ciała i zwiększa wzrost. Jego skóra jest pokryta gęstą skórą głowy, a warstwa tłuszczowa staje się jeszcze większa. Dziecko zaczyna gwałtownie reagować na wszystkie zewnętrzne bodźce.

9 miesięcy. Końcowy etap całej ciąży. Dziecko do tego czasu jest w pełni ukształtowane i gotowe do samodzielnego istnienia. Na jego skórze całkowicie zniknął lanugo (puch), a ona się gładko i różowo.

Porady dla kobiet w ciąży

Podczas wszystkich okresów wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka należy przestrzegać Kilka zasad i wskazówek:

 • Zmień dietę i, jeśli to konieczne, dodaj do niej żywność bogatą w witaminy.
 • Nie przepracuj, spać i odpoczywać jest ważny dla pełnego rozwoju dziecka.
 • Na początku ciąży kwas foliowy należy przyjmować w sposób naturalny, pod nadzorem lekarza. Nie używać innych leków bez recepty.
 • Jeśli są złe nawyki (alkohol, palenie), to powinieneś ich odmówić, ponieważ Nie wywierają pozytywnego wpływu, ale na odwrót.
 • Często chodzić na świeżym powietrzu, ale w żadnym wypadku nie być zbyt zimny.
 • Życie seksualne z partnerem może być kontynuowane w przypadku braku przeciwwskazań.
 • Aby kupić bandaże przedporodowe i po urodzeniu, jest to bardzo przydatne.
 • Odzież powinna być luźna, bez ograniczeń, buty powinny być na niskim piętrze.

Ciąża jest bardzo ważnym okresem życia kobiety i jej drugiej połowy, więc warto pamiętać o każdej chwili tego pięknego czasu i po prostu cieszyć się nią.