322 Shares 6058 views

Szparagi. Co to jest, jak gotować i co jeść?

Tak się stało, że ten warzywo jeszcze nie zyskał popularności. Jest dość dostępny w sklepach, jest łatwy do przygotowania, jest wiele receptur dostępnych. Ale po raz kolejny wolimy bardziej regularne pomidory i ogórki. Być może dlatego, że nie wiemy nic o tych zielonych korzeniach? Tak, szparagi. Co to jest?


To samo szparagi

Choć szparagi nie są bardzo popularne wśród nas, to jest uprawiane i używane do różnych celów (np. Żywność, jako lekarstwo, jako bukiet bukietów) od kilku tysięcy lat. Z pewnością widzieliście ozdobione bukiety zieloną gałązką podobną do jodłowego drzewa. To szparag.

Jego główne cechy to sezonowość i potrzeba zjedzenia świeżego. Nie zaleca się przechowywania szparagów w lodówce przez ponad 2 dni. Możesz zamrozić szparagi, ale najlepiej w postaci gotowej (gotowanej).

Jako warzywa ze szparagów, którego zdjęcie widać poniżej, istnieją trzy odmiany:

 • Zielony. Najczęstsze jest przez cały rok.

 • Biały. Pójdzie od marca do czerwca. Ze względu na pracochłonność kolekcji i sezonowości, ma wyższą cenę, ale smakuje bardziej pyszne niż zielone.

 • Purpurowy. Rzadka odmiana o specyficznym i gorzkim smaku. Podczas gotowania kolor zmienia się na zielony.

Jest też tak zwany szparag koreański lub soja. Co to jest? Ten produkt (fuju, fuzhu, kiszki sojowe) jest wytwarzany z mleka sojowego i warzyw, nad którymi się rozważamy.

Co jest w szparagów przydatne?

 1. Szparagi zawierają potas, cynk, żelazo, magnez, fosfor, wapń, witaminy A, B1, B2, B9, C, E, PP.
 2. Asparagina obniża ciśnienie krwi i wzmacnia serce.
 3. Coumarins poprawia kondycję naczyń krwionośnych i koagulację krwi.
 4. Saponiny poprawiają wydzielanie gruczołów, usuwają śluz przed oskrzelami i rozcieńczyć plwocinę.
 5. Karoten zapewnia zapobieganie rakowi.
 6. Kwas foliowy sprawia , że piękna skóra, zapobiega wypadaniu włosów i pojawieniu się szarych włosów.
 7. Sok z szparagów pomaga pozbyć się obrzęku i brodawki, zapobiega powstawaniu cellulitu.
 8. Uważa się, że szparagi to dobry afrodyzjak.

To nie jest kompletna lista użytecznych właściwości.

Co jest tak smaczne?

Niektórzy ludzie nie rozumieją, dlaczego tak wiele hałasu wzrasta wokół tak zwyczajnej rzeczy jak szparagi. Co to jest, oni wiedzą. Kupili, gotowali, ale nie znaleźli czegoś specjalnego. Najprawdopodobniej powodem rozczarowania jest brak przestrzegania zasad gotowania.

Jak gotować szparagi w domu, aby nie być rozczarowany jej smakiem?

Po pierwsze, łodygi szparagów przemywa się zimną wodą. Następnie należy wyciąć dno, około 1/3. W tym miejscu kolor łodygi jest zazwyczaj nieco lżejszy. W rzeczywistości jest to również możliwe do spożycia, ale faktem jest, że dolna część jest sztywna, a górna część charakteryzuje się delikatnością.

Potem szparagi mogą być gotowane w wodzie i gotowane na parze, smażone na patelni, gotowane w kuchence mikrofalowej, ale jest jedna ważna reguła – nie można jej trzymać w ogniu. W przeciwnym razie szparagi otrzymają nieprzyjemny kolor i staną się zbyt miękkie.

Druga ważna reguła: jeśli planujesz zjeść szparagi w zimnej formie, należy ją szybko ochłodzić. Na przykład spłukać po gotowaniu pod strumieniem zimnej wody.

W mikrofali

Układaj 5-6 łodyg na płytce mikrofalowej, korzystnie prostokątnej. Dodać kilka łyżek wody. Przykryć płytę folią spożywczą i uformować w niej mały otwór, aby uciec parom. Wyślij szparag do kuchenki mikrofalowej i ustaw czasomierz przez 2,5-3 minut. To już nie warto. Oczywiście, im dłużej przygotujesz szparagi, tym bardziej będzie delikatne, ale prawie nie będziesz rozgotowany szparagami.

Na patelni

Podgrzej patelnię, napełnij olejem roślinnym (dobrze, jeśli oliwą), wsuń szparagi i smażyć na średnim ogniu, aż do uzyskania stopnia miękkości, którą lubisz. Możesz dodać przyprawy.

Na patelni

Gotować wodę w patelni, położyć szparagi i gotować, aż będzie miękka. Gdy tylko szparagi się przetnie, spuścić wodę. Jeśli pozostawisz łodygi w wodzie, są trawione. Białe szparagi gotowane są przez około 10-15 minut, zielone – 5-8 minut. Lepiej jest układać łodygi w patelni, tak aby szczyty nie były pokryte wodą.

W podwójnym kotle

Wszystko jest takie samo. Wlać wodę, umieścić szparagi w specjalnym pojemniku i gotować, aż będzie zmiękczona.

Idealnie ugotowane szparagi powinny być lekko chrupiące. Może być spożywane jako niezależne naczynie (tankowanie z roztopionym masłem lub jakimś sosem) oraz jako naczynia boczne, a także inne potrawy (zupy, sałatki, a nawet desery).

Przeciwwskazania

Niestety nie każdy może jeść szparagi. Unikaj tego warzywa w następujących przypadkach.

 1. Wrzody żołądka i dwunastnicy oraz inne poważne choroby układu żołądkowo-jelitowego.
 2. Zapalenie pęcherza moczowego.
 3. Reumatyzm stawów.
 4. Prostatitis.
 5. Indywidualna nietolerancja.

Więc posortowaliśmy trochę, skąd pochodził szparag, co to jest i dlaczego je zjeść. Teraz nadszedł czas, aby przejść do kuchni, wyjść z lodówki nieznany, ale kupił w zaciemnionym podmuchu duszy egzotyczne warzywa, i uczynić znane menu domowym bardziej zróżnicowane i interesujące.