846 Shares 5522 views

W jakich przypadkach krótszy dzień roboczy?

Krótszy dzień roboczy oznacza nie 40 godzin tygodniowo, jak zapisano w TC, ale od 39 i mniej. Jest w kilku przypadkach, które są przewidziane przez prawo. W związku z tym, jeśli wpisujesz się w tę listę, masz prawo wymagać, aby zarząd zmniejszył liczbę godzin pracy.


  1. Kobiety w ciąży. Przyszłe matki, niezależnie od ich stanu zdrowia, mają prawo do pracy w dzień nie 8, ale 7 godzin z pięciodniowy standardowy tydzień pracy. Zmniejszony dzień roboczy dla kobiet w ciąży jest podawany od pierwszego trymestru, tak szybko, jak kobieta dowiaduje się o swojej sytuacji. W przyszłości może zostać poproszona o skrócenie dnia do 5-6 godzin, jeśli stan zdrowia jest zadowalający lub słaby. Ponadto pracodawca ma obowiązek zmniejszenia liczby godzin w tygodniu do 20, jeśli kobieta w ciąży pracuje w niebezpiecznej produkcji. Pensja w tym przypadku pozostaje taka sama.

  2. Zmniejszony dzień roboczy może wymagać od matki, która ma dziecko (dzieci) w wieku poniżej 14 lat. Pojedyncze matki mają krótki dzień roboczy na tych samych zasadach, co kobiety w zamian.

  3. Kobiety, które mieszkają z niepełnosprawnym dzieckiem w każdym wieku. Niepełnosprawność w tym przypadku – pierwsza i druga grupa.

  4. Mężczyźni wychowują dziecko bez żony. Te same prawa co kobieta mają jednego ojca.

  5. Pracownicy niepełnosprawni mogą również spodziewać się krótkiego dnia roboczego.

  6. Pracownicy poniżej lat w wieku poniżej 18 lat.

  7. Pracownicy szkodliwej produkcji.

Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest wprowadzić skrócony dzień roboczy przed rozpoczęciem urlopu. Tylko nie oczekuj 50% redukcji godzin. Co do zasady, pracodawcy nie chcą płacić dodatkowych pieniędzy, których pracownicy nie zarabiają, zmniejszają dzień o maksymalnie 10%. Jednocześnie mają prawo dystrybuować ten czas przez cały tydzień roboczy, aby ustalić normę zegara.

Pracodawcy idą do innych sztuczek. Krótki dzień zapewniają bez mówienia, ale wynagrodzenia są wypłacane w zależności od przepracowanych godzin. Tak więc krótszy dzień roboczy ma duży wpływ na wypłatę gotówki.

Aby wymagało od pracodawcy skrócenia dnia roboczego, musisz zebrać dokumenty potwierdzające przyczynę przejścia na nowe warunki pracy. Może to być zaświadczenia lekarskie z wnioskiem o ciążę, stan zdrowia lub niepełnosprawność dziecka. Ponadto będziesz musiał przynieść dokumenty, Potwierdzając obecność dzieci w wieku poniżej 14 lat lub fakt, że je samemu sobie wychowujesz.

Oczywiście można poprosić o wszystkie te prawa tylko z przedsiębiorstw państwowych, a prywatne organizacje, które nie działają zgodnie z kodeksem pracy, prawdopodobnie odmówią, a nie będzie w stanie nic zrobić. Ponadto, jeśli natychmiast poprosisz o skrócony dzień roboczy w miejscu pracy, poczekaj na odmowę przyjęcia ciebie. Oczywiście, to nie jest legalne, ale firma znajdzie powód, dla którego nie będziesz odpowiedni jako wymagany pracownik.