670 Shares 3322 views

Tarcze hamulca tylnego na VAZ-2114: samozapłon

Wewnętrzne samochody są niezawodne i dość trwałe, pomimo faktu, że są powszechnie pokrzywdzeni. Niski koszt, dostępność podstawy elementów to kluczowe momenty przy wyborze maszyny. Ale każdy kierowca próbuje poprawić swój żelazny koń, więc dla piękna i niezawodności często kładłem tarczę hamulcową na VAZ-2114. Tak, jest piękna – bębny wyglądają źle na rzucanych krążkach. I niezawodnie – skuteczność hamulców jest kilkakrotnie większa niż standardowy zestaw samochodowy.

Podstawowe informacje

Od premiery pierwszego samochodu w fabryce samochodów w Togliatti, i to był model "Zhiguli-2101", nadany przez ludzi "penny", niemal do dziś, system hamulcowy wszystkich samochodów pozostawał niezmieniony. Przed nimi były płyty, za bębnem. Jest to logiczne, ponieważ główne obciążenie hamowania spada dokładnie z przodu.

Oczywiście taki schemat jest znacznie skuteczniejszy niż GAZ-24, który ma kręgi wokół bębnów. Ponieważ nie będzie tajemnicą, że klocki hamulcowe są lepiej uchwycone, a ścieżka do przystanku, odpowiednio, jest dużo mniejsza.

Dostrajanie VAZ-2114

VAZ-2114 to zupełnie nowy model, który zastąpił słynną dziewiątkę. Podstawa samochodów jest taka sama, nawet takie drobiazgi, jak światła tylne, a te są podobne. Ale tutaj można poprawić samochód tylko samodzielnie.

Warto zauważyć, że "Lada-Kalina" jest pierwszym modelem, w którym tarcze hamulcowe na tylnej osi są instalowane fabrycznie. I musisz wspomnieć, że wszystkie zmiany w Twoim samochodzie robisz wyłącznie na własne ryzyko i ryzyko. Interwencje, modyfikacja projektu, układu kierowniczego, układu hamulcowego są karane przez usunięcie tablic rejestracyjnych i zakazu działania pojazdu. Ale jeśli cię nie przestraszysz, możesz kontynuować czytanie.

To, czego potrzebujesz do strojenia

Jeśli mimo to postanowisz założyć tylne hamulce tarczowe na VAZ-2114, musisz wiedzieć, jakie elementy będą potrzebne do tego:

 1. Dyski hamulcowe. Idealnie dopasuj elementy, które są zainstalowane na przednich kółkach VAZ-2114 lub podobnych – 2108, 2109. Ich średnica powinna wynosić 240 mm. Musisz jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie można robić bez turnera – piasta różni się trochę w konstrukcji. A dokładniej, będzie to znudzony od 58 mm do 60.
 2. Kalibry, klocki hamulcowe, węże – także z przednich hamulców modeli pokolenia "Samara-1" i "Samara-2". Dlatego możesz bezpiecznie kupić cały zestaw hamulców przednich za dziewięć.
 3. Talerze do mocowania zacisków montażowych. Możesz je zarówno samodzielnie, jak i kupić w sklepach z artykułami samochodowymi.
 4. 12 śrub M10X1.25 o długości 30 mm.
 5. Podkładki dystansowe – 8 sztuk. Idealnie nadaje się do tych, które są zainstalowane w napędzie mechanizmu dystrybucji gazu w modelach VAZ-2109 i 2114.

Cóż, to wszystko, wszystkie części zapasowe są kupowane, dostępne są wszystkie niezbędne narzędzia. Pozostaje niewielka sprawa – aby przeprowadzić kompletną modernizację. Należy zauważyć, że zupełnie nowa VAZ-2114 (ich cena na rynku wtórnym pozostaje wysoka) nie mają hamulców tylnych, ale bez większych trudności są one zmieniane.

Demontaż zespołu

Przed demontażem całego układu hamulcowego na tylnej osi należy opróżnić płyn. W tym celu odkręcone są zaciski odpowietrzające umieszczone na zaciskach. W konsekwencji, w przyszłości będziesz musiał pompować. Prace wstępne są następujące:

 1. Odkręć kabel i złóż podkładki. Prowadnice skręcające, które mocują bęben do piasty koła. Jeśli nie można łatwo wyjąć bębna, potraktuj obfite siedzenie smarem penetrującym WD-40. Podczas robót takich napraw należy zawsze mieć pod ręką. Jeszcze więcej – z wyprzedzeniem (około pół godziny), należy wykonać to płynne oczyszczanie wszystkich połączeń gwintowanych.
 2. Usuń sprężyny za pomocą płaskiego śrubokręta i zdejmij pręt dystansowy. Po odłączeniu kabla hamulca ręcznego możliwe jest całkowite demontaż starych, już niepotrzebnych poduszek.

Proszę pamiętać, że teraz nie będziesz miał dźwigni ręcznej (jeśli nie zainstalujesz układu hydraulicznego). Dlatego absolutnie wszystkie elementy, które w jakiś sposób odnoszą się do kabla, łącznie z nim, mogą zostać skasowane. Teraz musisz porozmawiać o instalacji.

Montaż hamulców tarczowych

Ułożenie podparcia mechanizmu może być zarówno z przodu, jak i za osią tylnego koła. Będzie działał mimo wszystko, ale jeśli zainstalujesz z tyłu, sprawność staje się nieco wyższa. Następnie, Twoim zadaniem jest prawidłowe połączenie piasty z płytą czołową. Zwróć uwagę na usterki, nawet najmniejsze. W przypadku wystąpienia niedociągnięć należy ponownie wykonać pracę.

Wykonaj wyrównanie kąta tylnej belki. Bez tego nie można założyć tylnej piasty. Najłatwiej jest wyprostować za pomocą bułgarskiego. Aby zainstalować zacisk hamulca tarczowego, musisz wykonać kilka czynności:

 1. Uchwyty mocujące na płycie czołowej.
 2. Zabezpieczyć tarczę hamulca do piasty koła.
 3. Zamontować elementy dystansowe w punktach styku, aby zwiększyć niezawodność.
 4. Przytrzymaj płyty mocujące i wsporniki.
 5. Wykonać uszczelnienie mechanizmu hamulca.
 6. Przymocować zacisk i założyć klocki hamulcowe.

To wszystko, jako całość, jak widać, praca jest prosta. Należy jednak zachować ostrożność podczas instalowania, używać tylko nowych elementów, zwłaszcza śrub. Niedopuszczalne jest użycie śrub, które były używane. Nić jest już zdeformowana, chociaż nie jest widoczna gołym okiem.

Pozytywne właściwości tylnych hamulców tarczowych

Tak, główną zaletą jest zwiększenie bezpieczeństwa. Odległość hamowania jest mniejsza i nie zależy od pogody. Praca węzła jest stabilna, pogoda w żaden sposób nie wpływa na nią. Na przykład, podczas hamowania na bębnie deszczową staje się nieskuteczna, zwiększa się odległość hamowania. Nie jest to przestrzegane podczas korzystania z dysku.

Przegrzanie nie boi się struktury dysku. Na przykład podczas hamowania z dużą prędkością ciecz w układzie nagrzewa się z powodu dużej siły tarcia. Bęben i poduszki mogą rozgrzewać się prawie czerwono – do 600 stopni. W rezultacie pedał nie działa, skuteczność hamowania ulega pogorszeniu kilkakrotnie. Nigdy nie poczujesz, czy są zainstalowane hamulce tarczowe. Urządzenie jest proste i niezawodne, więc nie musisz martwić się o bezpieczeństwo.

Prorolling hamulców

Po wykonaniu całej pracy trzeba wykonać pompowanie – pozbywając się powietrza w systemie. Jest to niezmiernie konieczne, aby poprawić wydajność pracy. Od momentu rozpoczęcia modernizacji nie zapomnij zmienić wszystkich elementów, które służą przez długi czas. Wymień węże, przednie buty, podnośnik hamulca próżniowego VAZ-2114, cylinder główny. Jeśli chodzi o ciecz, to powinna być zmieniana co dwa lata. W skrócie, procedura pompowania jest następująca:

 1. Napełnij zbiornik wyrównawczy płynem.
 2. Pompuj prawą tylną prowadnicę.
 3. Sprawdzić poziom cieczy, w razie potrzeby uzupełnić.
 4. Pompuj lewy tylny zacisk.
 5. Powtórz krok 3.
 6. Pompuj przedni prawy zacisk.
 7. Wykonaj ustęp 3.
 8. Pompuj lewy zacisk lewy w ostatnim zakręcie.

Właśnie skutecznie pompuj hamulce VAZ 2114, istotą procedury jest przejście od bliskiej odległości od podłoża (względem głównego hamulca).

Potrzebujesz hamulca ręcznego?

Ale niektórzy kierowcy nie mogą zrobić bez hamulca ręcznego. Nowy VAZ-2114, którego cena w tym samym czasie wynosiła blisko 300 tys., Bez hamulca ręcznego, ale nie jest to bardzo wygodne. W miastach w parkingach bez niego nigdzie. Jeśli system automatycznego uruchamiania jest zainstalowany, to niemożliwe jest wykonanie bez hamulca ręcznego – nie jest zalecane ustawienie prędkości.

Co jest potrzebne do zainstalowania tego mechanizmu? Po pierwsze – jest to hamulec ręczny, ale nie kabel, ale cylinder hydrauliczny. Z reguły są uniwersalne, a chińskie nowe mechanizmy kosztują od 1500 rubli i więcej. Tylne hamulce tarczowe na VAZ 2114 będą wyposażone w układ hamulca ręcznego.

Procedura instalacji jest bardzo prosta – zamiast starego, śruby, podłączyć do układu hydraulicznego, a mianowicie do części, która steruje zaciskami na tylnej osi. To wszystko, od teraz będziesz z ręką, która będzie działać idealnie w każdych warunkach. Nie boi się przegrzania, ani mrozu, ani deszczu. Nawet w mrozie można użyć hamulca ręcznego.

Wnioski

Po zakończeniu instalacji i zakończeniu przepływu hamulce są regulowane, należy dokładnie sprawdzić wszystkie zespoły, dokręcić gwintowane połączenia. A po pierwszym odjeździe na drogę poczujesz różnicę w stosunku do poprzedniego hamowania. Będzie dużo skuteczniejsze, samochód stanie się bardziej stabilny.

Musimy przyznać, że takie udoskonalenie jest konieczne, a policja drogowa powinna ją rozwiązać z zastrzeżeniami. Niemożliwe jest zebranie kolchoz, nawet jeśli akceptacja pracy i pozwolenie na eksploatację powinny być wydawane przez doświadczonego mistrza. Oczywiście, to jest sen, to się nie stanie. Dlatego na razie konieczne jest dokonywanie zmian tylko na własne ryzyko i ryzyko.

Ale faktem jest, że tylne hamulce tarczowe na VAZ-2114 są wydajne i niezawodne. Z ich instalacji zyska się tylko poprzez ochronę siebie, swoich pasażerów i pieszych.