802 Shares 7189 views

ciągnik gąsienicowy ZSRR. Historia ciągników w ZSRR

W ciągniku ZSRR zwrócić uwagę. Rolnictwo jest w pilnej potrzebie mechanizacji i własne rośliny nie było w kraju. Zdając sobie sprawę z konieczności zwiększenia produktywności na wsi, V. I. Lenin podpisał dekret w 1920 roku „w sprawie jednolitego ciągnika rolniczego.” Już w 1922 roku rozpoczęto produkcję na małą skalę modeli krajowych „Kolomenets” i „Zaporozhets”. Pierwszy ciągnik Radziecki był technicznie niewystarczające i cienkie, ale po dwóch pięcioletniego przełom przyszedł w budowie specjalistycznych przedsiębiorstw.


„Rosyjski” pierworodnym

Rosja zawsze była znana z wynalazców, ale nie wszystkie pomysły są w stanie wprowadzić w życie. W XVIII wieku agronom I. M. Komov poruszył kwestię mechanizacji rolnictwa. W połowie XIX wieku V. P. Gurev, następnie DA Zagryazhsky opracowany ciągniki parowe do orki. W 1888 roku F. A. Blinov wykonany i przetestowany pierwszy ciągnik parowy robota. Jednak urządzenie przyszedł zbyt uciążliwe. Jednak oficjalnie rok urodzenia jest uważany za rosyjski ciągnik 1896 th, kiedy pierwszy na świecie parowy ciągnik gąsienicowy typu została publicznie zaprezentowana na targach Niżny Nowogród.

U progu XX wieku projektanta Ya. V. Mamin (student Blinov) beskompressorny wynalazł silnik o wysokiej kompresji, który działa na paliwo ciężkie. To jest jak żadna inna nadaje się do stosowania w kołowych pojazdów gąsienicowych. W 1911 roku został również zmontowane pierwszy ciągnik krajowy z silnikiem 18-kilowatogodzinę spalania wewnętrznego, który dostaje patriotyczną nazwę „rosyjski”. Po modernizacji wyglądał mocniejszy silnik – 33 kW. Ich produkcja na małą skalę został ustanowiony w zakładzie Balakovo – do 1914 roku wyprodukował około stu sztuk.

Oprócz Bałakowo, wykonane na zamówienie ciągnika wyprodukowanego w Briańsk, Kołomna, Rostov, Charkowie, Barwinkowe, Kichkasse oraz szereg innych osiedli. Jednak całkowita produkcja wszystkich ciągników w przedsiębiorstwach krajowych był tak mały, że praktycznie nie ma wpływu na sytuację w rolnictwie. W 1913 roku całkowita ilość tej techniki ocenia się na 165 kopii. Ale aktywnie zakup sprzętu zagranicznego: w 1917 roku w Imperium Rosyjskiego w 1500 roku został sprowadzony ciągników.

Historia ciągników w ZSRR

Z inicjatywy Lenina rozwoju i produkcji zmechanizowanego maszyn rolniczych nadano szczególną uwagę. Zasada pojedynczego rolnictwa ciągnika oznacza nie tylko uwolnienie „konie żelaza”, jak nazwali ciągnika, ale również zestaw środków dla organizacji badawczych i testowania urządzeń, organizowanie dostaw części zamiennych i napraw, otwarcie kursów mistrzów, instruktorów i ciągnika.

Pierwszy ciągnik w ZSRR wydany w 1922 roku fabrykę Kolomna. dyrektor projektu był założycielem krajowej ciągnika szkolnym E. D. Lwowskiej. Pojazdy kołowe zwane „Kolomenets-1” i symbolizuje początek nowej ery na wsi. Lenin, pomimo poważnej choroby, osobiście pogratulował projektantów pomyślnie.

W tym samym roku w Kichkasse przedsiębiorstw „Red toku” wykonany ciągnik „Zaporozhets”. Model była błędna. Ołów był tylko jedno tylne koło. Low-power Dwusuwowy silnik 8,8 kW taktowany „konia żelaza” do 3,4 km / h. Transfer był tylko jeden z przodu. Moc na haku – 4,4 kW. Ale ten pojazd jest znacznie ułatwiło pracę mieszkańców.

Nie siedzieć wokół legendarnego wynalazcy Mamin. On udoskonalił swój przedrewolucyjnej strukturę. W 1924 roku Związek Radziecki uzupełnione modeli ciągników rodziny „Dwarf”:

 • Trójkołowy „karzeł-1” z szybkością transmisji i 3-4 km / h.
 • Cztery koła „Little 2” z tyłu.

Przyjmując doświadczenie zagraniczne

Choć ZSRR traktor „budować mięśnie”, a radzieccy konstruktorzy opanowali nowy trend, rząd postanowił założyć produkcję licencjach zagranicznych. W 1923 roku w fabryce w Charkowie rozpoczął się w serii utworów „Kommunar”, jest następcą modelu niemieckiego „Z-50 Ganomag”. Są one najczęściej stosowane w wojsku do transportowania artyleryjskich do 1945 roku (i później).

W 1924 roku zakład Leningrad „Red Putilovets” (później Kirov) opanował produkcję taniego i prostego konstrukcyjnie „American” Spółka „Fordson”. Stary radziecki ciągnik tego znaku okazały się całkiem dobre. udać się one z lepszymi właściwościami i „Zaporozhets” i „Kolomenets”. gaźnik silnika nafta (14,7 kW) opracowany z prędkością 10,8 km / h, moc na haku – 6,6 kW. Przekładnia – trzy prędkości. Produkowany modelu aż do 1932 roku. W rzeczywistości była to pierwsza produkcja na dużą skalę urządzeń.

Budowa rośliny ciągników

Stało się oczywiste, że dla kołchozów ciągniki produktywne trzeba zbudować wyspecjalizowane fabryki, łączy w sobie naukę, biura inżynieryjne i zakłady produkcyjne. Inicjatorem projektu było F.E. Dzierżyński. Zgodnie z koncepcją, nowe przedsiębiorstwa planuje wyposażyć w nowoczesny sprzęt i produkować masowo tanie i niezawodne modele kołowych i gąsienicowych trakcji.

Pierwsza produkcja na dużą skalę ciągników w ZSRR powstała w Stalingradzie. W przyszłości, moc Charkowie i Leningradzie roślin zostały znacznie rozszerzone. Duże przedsiębiorstwa pojawiły się w Czelabińsku, Mińsk, Barnauł i innych miastach ZSRR.

ciągnik Stalingrad fabryka

Stalingrad stał się miastem, w którym od podstaw zbudował pierwszy duży fabryka traktorów. Ze względu na swoje strategiczne położenie (przy skrzyżowaniu dostaw ropy Ural Baku, metalu i Donbass węgla) i obecności wojska wykwalifikowanej siły roboczej, wygrał konkurs w Charkowie, Rostowie, Zaporoże, Woroneżu, Taganrogu. W 1925 roku podjął uchwałę w sprawie budowy nowoczesnego przedsiębiorstwa, aw 1930 roku linia montażowa spadła legendarnych ciągników kołowych Radziecki marka STZ-1. W przyszłości, tutaj produkuje szeroką gamę modeli kołowych i gąsienicowych.

Przez okres sowieckiej obejmują:

 • STZ-1 (koło, 1930).
 • SKHTZ 15/30 (RIM, 1930).
 • STZ-3 (gąsienica, 1937).
 • SKHTZ Nati (Track, 1937).
 • DT-54 (gąsienica, 1949).
 • DT-75 (gąsienica, 1963).
 • DT-175 (Track, 1986).

W 2005 roku Wołgograd Ciągniki (dawny FCZ) ogłoszono upadłość. Jego następcą został VgTZ.

DT-54

ciągnik gąsienicowy ZSRR w połowie XX wieku, stało się powszechne, liczba modeli były lepsze koła. Wspaniały przykład maszyn rolniczych , ogólnego przeznaczenia, to niech się w latach 1949-1979 ciągnik DT-54. Produkujemy go pod Stalingradem, Charkowie i Ałtaj fabryk sumie 957,900 sztuk. On „zagrała” w wielu filmach ( „Ivan Brovkin na ziemi dziewiczej”, „It Happened w Penkovo”, „Kalina Krasnaja” i inne), założona jako pomnik kilkudziesięciu osiedli.

gatunek D 54 silnik rzędowy, czterocylindrowy, czterosuwowy, chłodzony cieczą, zamontowane na stałe na ramie. Prędkość (mocy) silnika 1300 obr / min (54 l. C). Pięć szybkość transmisji trójdrożny z głównym sprzęgłem połączony układ napędowy. Prędkość robocza: 3,59-7,9 km / h, trakcja: 1000-2850 kg.

Charków Fabryka Traktorów

Budowa HTZ im. Sergo Ordżonikidze rozpoczął się w 1930 roku, 15 kilometrów na wschód od Charkowa. Ogółem na budowę giganta zajęło 15 miesięcy. Pierwszy ciągnik lewo przenośnika 1 października 1931 – została zapożyczona z modelu zakładu SKHTZ Stalingradu 15/30. Jednak głównym celem było stworzenie krajowej typ ciągnika „Caterpillar” 50 koni mechanicznych. Istnieje również zespół projektantów PI Andrusenko rozwinęły obiecujący silnik wysokoprężny, który można umieścić na wszystkich traktor gąsienicowy ZSRR. W 1937 roku zakład rozpoczął serię zmodernizowanego modelu gąsienica oparciu o SKHTZ Nati. Główną innowacją było bardziej ekonomiczne, a zatem bardziej wydajny silnik wysokoprężny.

Od początku wojny fabryka została ewakuowana do Barnauł, gdzie stworzył podstawę Ałtaju Fabryka Traktorów. Po wyzwoleniu Charkowie w 1944 roku produkcja została wznowiona w tym samym miejscu – legendarne radzieckie modele ciągników SKHTZ Nati ponownie wszedł do serii. Podstawowe modele HZT okresu sowieckiego:

 • SKHTZ 15/30 (RIM, 1930).
 • SKHZT Nati ITA (Track, 1937).
 • HTZ-7 (koło, 1949).
 • HTZ-DT-54 (gąsienica, 1949).
 • DT-14 (gąsienica, 1955).
 • T-75 (gąsienica, 1960).
 • T-74 (gąsienica, 1962).
 • T-125 (gąsienica, 1962).

Rodnik rekonstrukcji przeprowadzono 70 lat w HTZ produkcja nie jest zatrzymany. Szczególny nacisk położono na uwalnianie "trehtonnikov" T-150K (koła) i T-150 (gąsienica). Wysokiej mocy T-150K sądzony w Stanach Zjednoczonych (1979) wykazała, że najlepszą wydajność wśród globalnych rówieśników, udowadniając, że ciągnik od Związku Radzieckiego nie były niższe w stosunku do obcych. W późnych latach 80-tych modeli zostały opracowane HTZ-HTZ-180 i 200: są 20% bardziej wydajne niż serii 150, a 50% bardziej wydajne.

T-150

Ciągniki ZSRR były znane ze swojej niezawodności. To uniwersalny szybki ciągnik T-150 (T-150K) zdobył dobrą reputację. Ma szeroki zakres zastosowań: transport, budowa dróg, sektorze rolnym. To jest nadal używany do transportu ładunków w trudnych warunkach terenowych, w polu (orka, peeling, upraw, i tak dalej. D.), w wykopie. Zdolne do transportowania przyczepy o ładowności 10-20 ton. T-150 (C) zaprojektowany turbonaduvnoy 6 silnik wysokoprężny z konfiguracją w kształcie litery V z ciekłym chłodzeniem.

Dane T-150K:

 • Szerokość / długość / wysokość m. – 2,4 / 5,6 / 3,2.
 • Wzorcowej, m. – 1.7 / 1.8.
 • Masa, m. – 7.5 / 8.1.
 • Moc, KM – 150.
 • Maksymalna prędkość, km / h – 31.

Mińska Fabryka Traktorów

W oparciu MTZ 29 maja 1946 roku i jest uważany za chyba najbardziej udany w tym momencie teraz, zachowała władzę od czasów radzieckich. Pod koniec 2013 roku było ponad 21.000 osób. Roślina zachowuje 8-10% światowego rynku dla traktorów i ma strategiczne znaczenie dla Białorusi. Produkuje szeroką gamę pojazdów pod nazwą handlową „Białoruś”. Przez czas radziecki upadek został wyprodukowany prawie 3 miliony jednostek sztukę.

 • KD-35 (gąsienica, 1950).
 • TK-12 (gąsienica, 1951).
 • MTZ-1 i MTZ-2 (tarcza, 1954).
 • TDT-40 (gąsienica, 1956).
 • MTZ-5 (koło, 1956).
 • MTZ-7 (koło, 1957).

rekonstrukcja dużą skalę zakładu Mińsku rozpoczęła się w 1960 roku. Równolegle z instalacją nowych urządzeń projektantów pracujących nad wprowadzeniem zaawansowanych modeli traktorów MTZ-50 i mocniejsze MTZ-52 z napędem na wszystkie koła. W serii poszli, odpowiednio w 1961 i 1964 roku. Od 1967 roku jest produkowane modyfikację T 54b śledzone w różnych wersjach. Jeśli mówimy o niezwykłej ciągnika ZSRR, a następnie tak można uznać modyfikacją bawełny MTZ-50x z dwoma kołami przednimi i wysoki prześwit, które zostały wyprodukowane w 1969 roku, a także strome MTZ-82k.

Następnym krokiem było linijka MTZ-80 (1974) – największą masę na świecie, i szczególną modyfikację ich MTZ-82R, MTZ-82h. Od połowy lat 80. MTZ opanowali technikę ponad sto koni mechanicznych: 5, 6, 8, 12, 22: małej mocy mini ciągnik MTP-102 (100 KM), MTP-142 (150 KM). I. l. a.

KD-35

ciągnik gąsienicowy kultywator jest kompaktowy, łatwy w obsłudze i naprawy. Szeroko stosowane w rolnictwie w krajach Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego. Cel – praca z pługiem i innych narzędzi. Od roku 1950, instalacja wytwarza modyfikację KDP 35, znamienny tym, że mniejsza szerokość buta szerszy toru i większy prześwit.

Wystarczająco mocny silnik D-35, odpowiednio, otrzymano 37 litrów. s., przekładnia miał 5 stopni (jeden z powrotem pięć do przodu). Silnik są ekonomiczne: średnie zużycie oleju napędowego na 1 ha 13 litrów. Zbiornik paliwa wystarcza na 10 godzin pracy – to wystarczyło, by orać 6 hektarów ziemi. C, wyposażone w 1959 roku modelowego uaktualnione D-40 (45 L, C), zespół napędowy i wzrost szybkości (1600 obr / min). Również zwiększyć niezawodność podwozia.

Czelabińsk Ciągnik roślin przed wojną

Mówiąc o ciągniku ZSRR nie można ignorować historię zakładu Czelabińska, wniosła znaczący wkład do wystawienia sztuki pokojowego, a podczas II wojny światowej stał się kuźnia zbiorników i „samobieżnych”. Znani CTZ zbudowany w otwartym polu z dala od autostrad za pomocą łopaty i kilofy, łomy. Decyzja o budowie została podjęta w maju 1929 na 14 Zjeździe Rad ZSRR. W czerwcu 1929 Leningrad GIPROMEZ rozpoczął pracę nad projektem instalacji. CTZ konstrukcja została przeprowadzona przy uwzględnieniu doświadczeń amerykańskich firm samochodowych i ciągników, głównie Caterpillar.

Od lutego do listopada 1930 roku i został wybudowany zakład pilotażowy został oddany do eksploatacji. Był to siódmy listopada 1930. CTZ data założycielskim jest uważany 10 sierpnia 1930, kiedy nie było układanie pierwszych fundamentów odlewni. pierwszy ciągnik gąsienicowy pracownicy Czelabińsk poszedł do linii gotowości 01 czerwca 1933 – „Stalinets-60” więcej niż 61.000 ciągniki zostały wyprodukowane w 1936 roku. Teraz jest to ciągnik retro ZSRR, aw modelu 30s C-60 była lepsza w charakterystyce analogami Stalingrad i rośliny Charkowie niemal się podwoiła.

W 1937 roku, jednocześnie opanowanie produkcji silników Diesla C-60, pereshѐl rośliny produkują więcej ciągniki paliwooszczędnych C-65. Rok później ten ciągnik otrzymał najwyższą nagrodę „Grand Prix” na wystawie w Paryżu, i był używany do kręcenia kultowego filmu radzieckiego „ciągnik”. W 1940 roku Zakład Czelabińsk Ciągnik kazano iść do produkcji wojennej – zbiorniki, jednostki samobieżnych, silników, części zamiennych.

Historia powojenna

Pomimo trudności z wojny, ciągnik nie zapomniał o swoim ulubionym działalności. Wpadł na pomysł: dlaczego nie korzystać z doświadczeń Amerykanów? Rzeczywiście, w Stanach Zjednoczonych podczas II wojny światowej nie zatrzymał produkcję ciągników. Analiza wykazała, że najlepszym z amerykańskich modeli ciągników jest D-7. W 1944 roku rozpoczął się rozwój dokumentacji i projektu.

Po 2 latach, wraz z przebudową rośliny, 5 stycznia 1946 pierwszym ciągnikiem S-80 został zwolniony. W 1948 roku, firma zakończyła restrukturyzację w dniu wydany 20-25 sztuk pojazdów gąsienicowych. W 1955 roku biura projektowe rozpoczęły prace nad nowym, bardziej potężnych ciągników ze 100 i nadal zwiększać trwałość ciągnika S-80.

modele:

 • C-60 (gąsienica, 1933).
 • C-65 (gąsienica, 1937).
 • C-80 (gąsienica, 1946).
 • C-100 (gąsienica, 1956).
 • DET-250 (gąsienica, 1957).
 • T-100M (gąsienica, 1963).
 • T-130 (gąsienica, 1969).
 • T-800 (gąsienica, 1983).
 • T-170 (gąsienica, 1988).
 • DET-250m2 (Track, 1989);.
 • T-10 (gąsienica, 1990).

DET-250

W późnych latach 50-tych było zadanie do projektowania i produkcji dla próbki doświadczył mocy ciągnika 250 KM. Od pierwszych kroków z autorów nowego modelu, rezygnując z tradycyjnych i dobrze znanych sposobów. Po raz pierwszy w sowieckiej praktyce ciągnika stworzyli hermetyczną i komfortową kabinę z klimatyzacją. Ciężki kierowca Urządzenie może być obsługiwane jedną ręką. Rezultatem jest wielki ciągnik DET-250. Rada Komisji Gospodarki Narodowej ZSRR przyznano fabrykę dla tego modelu Złoty Medal i Dyplom 1 stopnia.

inni producenci

Oczywiście, lista nie obejmuje wszystkich ciągnika rośliny. Ciągniki ZSRR i Rosji produkowane również i są dostępne na Ałtaju (Barnauł), Kirov (St. Petersburg), Onega (Petrozavodsk), uzbecki (Taszkient) TK, Briańsk, Vladimir, Kołomna, Lipieck, Moskwie, Czeboksary, Dniepropietrowsk (Ukraina), Tokmak ( Ukraina), Pawłodar (Kazachstan) i innych miast.