731 Shares 2609 views

Modernizm w architekturze. Style architektury. Nowoczesne style architektury

Modernizm w architekturze i sztuce czasami mylone z nowoczesnością. Taki nieporozumieniem jest to zrozumiałe, ponieważ pochodzi od zwykłej logice: cognates wskazują o tym samym, ale w praktyce sytuacja jest inna. Nouveau – termin, który określa okres historyczny w kontekście sztuki, natomiast modernizmu – określony kierunek, który nie charakteryzuje tyle specjalnych przedmiotów, jako zrzeczenie się doświadczeniem i ostrości lat ubiegłych.

To może i powinna być postrzegana nie tylko jako architekt, ale także zjawiska historycznego. Ogólnie rzecz biorąc, był to papierek lakmusowy, który reaguje na wszystko, co zdarzyło się nie tylko w świecie i społeczeństwie w ogóle, ale także w umysłach jednostek. Modernizm – widok styl życia, symbol nadziei czasu.

Gdzie?

Sam termin wywodzi się z Włoch, gdzie słowo modernistyczny tłumaczone jako „nowoczesne przez cały czas.” Generalnie, języków, w tym sensie, zaskakująco United – ma podobne znaczenie i francuskiego słowa moderne i angielskim – nowoczesne.

Pojawienie modernizmu został wywołany przez pragnienie, aby przejść do jakościowo nowy poziom życia we wszystkich jego przejawach. Nowy wiek i nowe technologie stworzyły kult nauki w jej przerostu formy, które można przypisać do tego samego „hiperboloidy Garin Engineer”. Populacja Europy w latach 20-tych XX wieku wyrzekł dziedzictwo przeszłości i dramatycznie aktualizowane style architektury.

Według historyków, rozwój modernizmu otrzymał impuls w wyniku rewolucji, zarówno na arenie politycznej, jak również w ludzkich umysłach. Ponadto, nowy trend był reakcją na nadmiar patosu, staromodny i affectedness, które były nieodłączne w tym samym stylu wiktoriańskim. Katalizatorem rozwoju stalowych technologicznych, które pozwoliły wykorzystać w tworzeniu materiałów, wcześniej niedostępne ze względu na prymitywizm procesu produkcyjnego.

początek

Ideologiczny modernizm początku położono w połowie ubiegłego wieku. Proces ten okazał się być bardzo trudne: to zależy od tych małych rzeczy, pozornie daleko od architektury. Okres ten charakteryzował się wzrostem w historii rozwoju przemysłu. Wielu ludzi poszedł do pracy w dużych miastach ze względu na napływ nowych mieszkań stały obywateli jest zbyt mała, pośpiesznie budowane nowe budynki, w których mieszkania zostały wypożyczone przybyszów. Udekoruj budowanie makiety estetykę wyrażone w monogramy, bez pośpiechu, woli, aby wytrzymać surowość. Innymi słowy, architektura drugiej połowie 19 wieku prowadzona wyłącznie praktyczne korzyści.

Podstawowe założenia modernizmu

Małe rzeczy można szukać nieskończenie długi czas, więc skupić uwagę na kluczowych punktach.

 • Nowoczesna architektura stworzona z najmodniejszych i najbardziej zaawansowanych materiałów i konstrukcji różnią się dziwaczne, niestandardową formę. Niech żyje uprzemysłowienie rewolucja! Budynki zbudowane z szkła, metalu i betonu. Ze względu na fakt, że większość przedsiębiorstw produkujących klasyczną cegłę, miał zbyt małą wiedzę na temat sprzętu, wielu z nich zbankrutowała, niezdolny do przyłączenia się do nowej fali.
 • Organizacja przestrzeni wewnętrznej jest zorientowana przede wszystkim na funkcjonalność. Racjonalność umieścić na czele, w przeciwieństwie do pierwszej połowy XIX wieku. Budynki dla ludzi, a nie ludzie dla budynków – wszystko podlega ludzkiej wygody, aspirant w czasach współczesnych.
 • Pełna rezygnacja z elementów dekoracyjnych wspólnych z wcześniejszych doświadczeń. Ogólnie rzecz biorąc, pojęcie „ozdobą” wysłał w dół jako niegodne nowej ery, pochwalił ścisłej czystości.
 • Brak krajowego stronniczości wyrażonego w specyficznej konstrukcji budynku lub jego konstrukcji, przyszłość jest jeden dla wszystkich.

Headwaters

Modernizm w architekturze jest postrzegana jako synonim nowoczesności, ale nie jest prawdą, choćby ze względu na fakt, że czas, jaki pozostawił, zamrożone w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W tym przypadku, ta tendencja nie jest w całości – ze względu na jego podmiotowości i różnorodność to stworzył wiele oddziałów, różniących się między sobą.

 • Naturalną architektura. W przeciwnym razie, to się nazywa organiczny. Z nazwy jest jasne, jaki jest cel tej tendencji, jednak ma swój własny „ale”. Zwolennicy jest umieścić w sercu naturalnych, miękkich form właściwych dla obiektów na świecie, przy czym materiały stosowane w budowie nie są zawsze ograniczone do „kamienia i drewna.” Najważniejsze jest to, że środki są bezpieczne, tworzą – jest biologiczną i krajobraz – naturalne.
 • Bauhaus. Funkcjonalność w czystej postaci. Jaskrawo-gołe budynek, kompletny brak elementów dekoracyjnych, połączenie wygody i użyteczności identycznie urody.
 • Art Deco. W badaniu kierunku modernizmu należy zauważyć, że jest to najbardziej żywe, największym wyzwaniem. Styl gra na kontraście z Bauhausu, w oparciu o pogrubionym geometrii, eklektyzm, ścisłej prawidłowości (każdy pokój oraz za zgodność z czasu i miejsca), ośmielając formy i niewymuszony pragnienie luksusu wyrażone w najśmielszych materiałów z kości słoniowej do aligatora.
 • Brutalizm. Wyrażony w suchym szczegółów technicznych, bez leczenia, struktury powierzchni. Podobnie jak w przypadku, gdy nazwa w pełni oddaje istotę.
 • Internacjonalizm. Podstawowym założeniem jest odrzucenie jakiegokolwiek dziedzictwa kulturowego.
 • Racjonalizm i konstruktywizm. Główne style w architekturze Związku Radzieckiego, bardziej na tych poniżej.

Materiały i przykłady

Styl modernizm w architekturze zaczęła się rozwijać pod wpływem ulepszeń w technologii produkcji nowych materiałów. Na przykład, obszar ten zawdzięcza swój początek ogrodnika Zhozefu Mone, który stworzył żelbetowej. Co ciekawe, co dostaliśmy to przez przypadek: to było pierwotnie planowane, aby po prostu zrobić dla zakładu pojemnik, który będzie spełniać wszystkie jego potrzeby.

Konstrukcje, które zostały zbudowane z tego betonu, odznaczają się niespotykaną łatwością, można nawet powiedzieć, lekkość na tle typowych struktur przestrzennych.

Po raz pierwszy znalazła zastosowanie w budownictwie przemysłowym (nie złe dla materiału, który pierwotnie miał być wanna, prawda?), A następnie przeniósł się do sfery budowy budynków mieszkalnych. Z tego powodu powstała niesamowita jak na tamte czasy, dzieła architektury, niesamowite widzów z jej zakresu.

Lekkość i wytrzymałość poprawiła żelbetowa modernizmu. Styl architektury od tej chwili zamienił się w świecie: to pozwoliło zbudować platformy nakładających na stacjach, obiekty z przepięknym największych rozpiętościach i więcej. Należy wspomnieć, jako przykład Crystal Palace w Londynie, Brooklyn Bridge i, oczywiście, Tańczący Dom w Pradze. Tutaj konieczne jest, aby rozmawiać osobno.

Zatańcz ze mną

Kompozycja składa się z dwóch części, w postaci cylindrów – jeden z nich jest wykonany na klasycznie, a drugi – w destrukcyjne. Dancing dom zwany ponieważ jego kształt przypomina taniec kobieta – postać z cienką talię i płynące spódnica tworzy iluzję ruchu. Nie trzeba dodawać, że konstrukcja jest w jaskrawym przeciwieństwie do klasycznych budynków, które stoją obok siebie.

Związek Radziecki

Modernizm w architekturze nie przechodzą, a nasz kraj. Jest to najbardziej wyraźnie wykazać się w latach dwudziestych ubiegłego wieku, wyrażonej w kierunkach racjonalizmu i konstruktywizmu. Rozważmy każdy z nich.

racjonalizm

Termin ten jest tłumaczone z łaciny oznacza „rozsądne”, i to wszystko. Jego pojawienie się było spowodowane tym samym postępu technicznego. Estetyczne potrzeby osób zostały zmienione, aw Rosji – Monogram ustąpiła zwięzły sposób, każdy niosący określoną funkcję. Obfitość przestrzeni, prostoty, praktyczności, dążenie do absolutnej, bez względu na „piękno jest pięknem.” Modernizm 20 wieku stosowane inne metody wpływu na postrzeganie danej osoby. Należy zauważyć, że jest to kierunek bardziej „na żywo” niż jego następca konstruktywizmu: racjonalizm starał się nadać budynkom gładkie, przyjemne dostrzec linie i kształty.

Wszelkie zjawisko jest zwykle związany z osobowościami, nie przeszedł ten kielich i ten styl. Ideologiczny inspirator i przywódca tendencji był architekt i pedagog Nicholas Ladovsky. Nawet jego definicja architektury przenikały dzieło życia: pisze, że architektura pracuje z przestrzenią, a przestrzeń jest ośrodkiem wszystkim chcieliśmy powiedzieć zwolenników racjonalizmu. W tym samym czasie wydarzenia z ostatnich lat nie zostały odrzucone, a do przyjęcia i proces zgodnie z ideami. Kierunek ten jest ważnym krokiem w tworzeniu nowego wizerunku sowieckiej architektury, pomimo faktu, że była mniej popularna niż konstruktywizmu, który jest gorąco na piętach.

konstruktywizm

Ten projekt zmian, które podkreślone modernizm z 20 wieku z ogólnej liczby. Tendencja ta może być uznana apoteozą praktyczność i najnowsza technologia.

Zwolennicy konstruktywizmu, w przeciwieństwie do racjonalistów, przede wszystkim podkreślić funkcjonalność budynku, zaniedbując jednocześnie wygodę ludzi. Został on poświęcony wielkim celem realizacji postępowych idei. Wydarzenia z przeszłości stanowczo zaprzeczył, aby stworzyć coś nowego, zupełnie innego.

W praktyce doprowadziło to notorycznie gminne domy (wspólne „komunalne”), który unieważnił możliwość samotności: małe pokoje, wspólną łazienką z prysznicem, wspólna kuchnia. Wszystko podlega ścisłej logiki i prawa. Wszystko było dobrze na papierze, ale niefunkcjonalne w życiu codziennym.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę w ogóle styl architektury rosyjskiej tego czasu miał jeden cel – jak najszybciej wejść w przyszłości stracić kajdany ostatnich latach stagnacji i towarzyszyć na każdym kroku nowoczesnej praktyczności, spójnych czystymi liniami.

nowoczesność

Do tej pory żaden modny styl, który będzie używany do budowy budynków. Skala permisywności pozwolił sobie na wszystkie poważne – teraz każdy buduje jak widzi. Jednak wśród wszystkich odmian jest nadal możliwe, aby wyróżnić następujące nowoczesnych stylów architektonicznych:

 • Hi-tech – odą do postępu technicznego, aktywny sprzeciw naturalności.
 • Bio-tech – odą do natury, przeciwieństwem pierwszego akapitu: płynne naturalne linie, symulacja żywego organizmu.
 • Postmodernizm – odą do historycznych i eklektycznych form ekscentryczność, zadzwoń modernizm w całej swej okazałości.
 • Kitsch – odą do szaleństwa i zły smak. Groteska, przesadzone szczegóły. Estetyka jest drugorzędna, najważniejsze – aby rzucić wyzwanie dla społeczeństwa i wyróżniać się z tłumu.

wynik

Modernizm w architekturze wyczerpał się do 80-tej latach XX wieku. Oczywiście, budynki zbudowane zgodnie z jej kanonów, nadal funkcjonuje poprawnie, ale nic nowego została zbudowana. Pomimo faktu, że lata popularności tyłu, nie może być niedoceniana modernizm – to jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju architektury w ogóle.