811 Shares 2573 views

Bawełna (tkanina) – idealny wybór dla osób dbających o komfort i zdrowie

Bawełna jest międzynarodową nazwą tkaniny bawełnianej. Dziś bawełna jest uważana za jeden z najważniejszych surowców w przemyśle tekstylnym. W przemyśle światowym stosunek procentowy do innych surowców przekracza 50%.


Najstarsza piękna tkanina

Bawełna lub tkanina bawełniana jest dziś jedną z najbardziej poszukiwanych materiałów na świecie. Jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa qutun, które w tłumaczeniu oznacza "piękny i niepowtarzalny materiał". Bawełna jest jedną z najstarszych roślin włóknistych na świecie używanym przez człowieka. Wiele tkanek znalezionych przez archeologów podczas wykopalisk starożytnych cywilizacji było bawełniane. Podczas wykopalisk w mieście Mohenjo Daro archeolodzy odkryli domek, który ma co najmniej 5000 lat. W średniowieczu popularna była tkanina bawełniana, ale tylko wśród bogatych warstw europejskiej populacji, ponieważ miała dość wysokie koszty.

Zalety i wady tkaniny bawełnianej

Bawełna – tkanina, która charakteryzuje się nieelastycznością, jest łatwo brudna, ale równie prosta i prać, ale istnieje niebezpieczeństwo, że po pierwszym zabiegu prania mogą siedzieć. To dość łatwe do malowania. Bawełna ma doskonałą przewodność cieplną. Wytrawianie rzeczy z tej tkaniny następuje za pomocą pary wodnej lub lekko nawilżonej. Wynika to z faktu, że z powodu wysokiej temperatury bawełna jest niszczona.

Tkanina bawełniana nie lubi światła. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego stają się żółte i mniej wytrzymałe. W przeciwieństwie do wełny, bawełna nie jest ulubioną delikatną ćmą, ponieważ organizm tego owada nie może go strawić.

Najbardziej strasznym wrogiem tkanek cokolonowych jest kwas cytrynowy, który jest w stanie szybko je zniszczyć. Ale silne zasady i niektóre inne kwasy bawełna toleruje dość staunchly.

Bawełna – tkanina, całkiem przyjemna w dotyku, wygodna w noszeniu. Na całym świecie naturalna bawełna jest ceniona za to, że ciało w nim może oddychać swobodnie.

Bawełna (tkanina): opis

Tkaniny bawełniane obejmują ciepły rower i wykwintny sztruks, prosty sznur i szanowany kambrzyk. Dlatego coton jest tkaniną, która, dzięki swojej zmienności i wieloaspektowości, jest prawie niemożliwa do opisania. Dzisiaj najbardziej wartościową i wysokiej jakości tkaniną bawełnianą jest bawełna wykonana z najdłuższych włókien bawełnianych. Najlepszymi rodzajami surowców do produkcji są amerykańskie i egipskie. Bawełna – całoroczna tkanina. Z niego należy szycie koszule i koszule nocne, bielizna, spodnie i wiele innych.

Gatunki Bawełny

W zależności od sposobu obróbki sposobów tkania tkanin i gęstości splotów różne typy bawełny różnią się od połączenia z innymi materiałami: bawełna satynowa, bawełna rozciągliwa, bawełna rozciągliwa, super bawełna, bawełna mercowana i inne.

Tkanina satynowa z naturalną bazą nosi nazwę atlas-cotone. Jej ciekła strona jest cienką, naturalną bazą, a przednia jest zwyczajnym atlasem.

Stretch-Cotton to tkanina bawełniana z lub bez wzoru. Tkanina bawełniana charakteryzuje się dużą jasnością. Zaletą tego materiału jest raczej wysoka zawartość włókien naturalnych. Dzięki temu ta tkanina ma doskonałe właściwości higieniczne, praktyczność. Ubrania wykonane z cotonu stretch, charakteryzują się komfortem w skarpetach i dobrym przewodnictwie cieplnym.

Superkóra charakteryzuje się wysoką gęstością tkania przędzy, dzięki czemu charakteryzuje się większą wytrzymałością niż inne. Dlatego często sprawia, że pościel od niej.

Bawełna merceryzowana jest bawełnianą tkaniną, która jest przechowywana w specjalnym stężonym roztworze sodowym naprężonym. Głównym celem tej procedury jest uzyskanie wysokiej wytrzymałości, zwiększenie gęstości i nieusuwalnego połysku. Również proces farbowania staje się łatwiejszy.

Polerowana Bawełna

Tkanina z tkaniny bawełnianej była szeroko stosowana ze względu na udaną kombinację właściwości bawełny i przędzy syntetycznej. Nazywa się polerowane ze względu na gładką stronę czołową. Zasadniczym faktem jest fakt, że powietrze przechodzi perfekcyjnie, co pozwala na swobodne oddychanie ciała, wchłania wilgoć i różni się w skromnym zużyciu. Polerowana bawełna nie ma analogów. To praktycznie nie marnuje się, gdy jest myte i wysycha dość szybko. Materiał jest bardzo przyjemny w dotyku, a ubrania z niego wyglądają luksusowo, elegancko, drogie i eleganckie. Służy to przede wszystkim do szycia spodni, szortów, spódnic, sukienek. Nadaje się także do wykończenia.

Bawełna jest dość praktyczną i hipoalergiczną substancją, z której prawie wszystkie rzeczy są szyte dla dzieci. Odzież z domku dzisiaj jest kompetentnym wyborem ludzi ceniących własne zdrowie i komfort.