235 Shares 6097 views

Ziemniaki: kaloria i korzyści

Jeśli zadasz pytanie każdemu z nas, który z warzyw natychmiast przychodzi mi do głowy? Odpowiedź brzmi oczywiście, ziemniaki! Wiele, jeśli nie wszystkie, uwielbia ziemniaki i różne potrawy z niego. I jak wiadomo, jest ich wiele! Interesuje nas wszystko: jakie jest zastosowanie tego warzywa, i ile kalorii w ziemniakach itp. Dla wielu osób kwestie te mają ogromne znaczenie. Niektórzy nawet dbają o zawartość kalorii w surowych ziemniakach!


Cóż, znajdziemy szczegółowo zagadnienie, które nas interesuje. Mianowicie: ziemniaki, ziemniaki kalorii. Zacznijmy od notacji korzyści tego produktu dla ludzkiego ciała. Nawet niemowlęta są karmione puree ziemniaczanym, które oczywiście gotowane są w specjalny sposób: ostrożnie wycieraj przez sito i dodaj trochę oleju. Oczywiście, jeśli ziemniaki mogą być spożywane nawet przez najmniejsze, to mówi samo za siebie, a jego zalety są bez wątpienia. Niemniej jednak nie jest konieczne nadużywanie, oczywiście …

Ziemniak zawiera dużo błonnika, który jest potrzebny do utrzymania zdrowia organizmu. Nawet pierwsze naczynia przygotowane dla dzieci 5-6 miesięcy życia mogą zawierać ziemniaki, ponieważ nie drażni żołądka ani jelita dziecka. Należy zauważyć, że tłuczone ziemniaki są smakiem tylu dzieci – więc należy uważnie obserwować, aby nie dać się za daleko do tego dania w codziennej diecie.

Poza tym podkreślamy również, że ziemniak zawiera skrobię – i to jest bardzo potrzebne dla ciała dziecka. Skrobia jest odpowiedzialna za zapewnienie prawidłowego rozwoju komórek macierzystych dziecka.

Mówiąc o ziemniakach, zawartość kalorii w ziemniakach, zauważamy, że: w stu gramach ziemniaków średnio około 72-73 kalorii. Oczywiście, zawartość kalorii w przygotowanym naczyniu z ziemniaków zależeć będzie głównie od tego, jak dokładnie jest to gotowane. Jeśli po prostu wrzisz go do wody bez dodawania soli i innych przypraw, w tym przypadku otrzymasz ziemniaki, których zawartość kalorii będzie niewielka. Ale jeśli smażesz go olejem roślinnym i dodasz różne "wypełniacze", takie jak ser, majonez, cebula, kwaśna śmietana, itp., Wynik będzie inny. Oczywiście w tym przypadku spadnie do talerza zupełnie inne ziemniaki, jego zawartość kalorii wzrośnie dramatycznie.

Co jeszcze jest zawarte w warzywach? To białko w ilości 2 gramów, tłuszcz jest bardzo mały – tylko 0,4 grama. Jednak węglowodany więcej: około 16 gramów. Ziemniak zawiera dużą ilość wody, około 78-79 gramów. Tam można też znaleźć kwasy organiczne, przydatne błonnik pokarmowy itp.

Wiele osób martwi się potężnym ziemniakiem, którego zawartość kalorii zależy od wielu czynników … Czy interesujące jest wiedzieć, jakie witaminy są zawarte w jego składzie? To i witamina A – 0,02 mg i B1 – 0,1 mg. Ponadto, B2 w ilości 0,07 mg, a także B3 w ilości 0,3 i wiele innych.

Ponadto w ziemniakach są różne minerały. Podsumujmy więc trochę. Ziemniaki nie są przypadkowo nazywane czasami "drugim chlebem" – dla wielu jest tak. Jest to bardzo cenny produkt spożywczy. Jego wartość energetyczną tłumaczy fakt, że warzywa zawierają dużą ilość skrobi. Wśród przydatnych właściwości i efektów ziemniaków, które mają korzystny wpływ na organizm, możemy wymienić następujące. Pozytywny wpływ na pracę serca. Wzmocnienie odporności. Zdolność do utrzymania elastyczności naczyń krwionośnych i wiele, wiele więcej!

Najwyraźniej wartość ziemniaków jest niezaprzeczalna. Najważniejsze jest ugotowanie go poprawnie, nie nadużywaj tłuszczu i oleju i nie próbuj obracać ziemniaków w solone, rozgotowane, posypane pieprzem i innymi przyprawami – to nic nie kosztuje. Zaoszczędź jak najwięcej witamin i składników odżywczych – przygotuj warzywa w podwójnym kotle lub przygotuj ją w jednolitym, będzie zarówno smaczna, jak i bardzo przydatna dla organizmu. Miłego apetytu dla Ciebie.