208 Shares 9441 views

wosk Carnauba: właściwości i zastosowania

Naturalne i bezpieczne środki dla ochrony różnych powierzchni – jest wosk Carnauba. Ta substancja roślinna, jest nietoksyczny i zatwierdzone do użytku nawet jako środek konserwujący żywność. Jest to owoc pokryty woskiem dla lepszego bezpieczeństwa i apetyczny wygląd.

Właściwości fizyczne i chemiczne

Typowo, wosk karnauba dostarczany w postaci żółtawych półstałych płatków ewentualnie szary odcień. Że substancja jest dostępny do użytku, musi być ogrzewany. Temperatura topnienia wosku, zgodnie z różnych źródeł, w zakresie od 83 do 100 ° C. To zależy od odmiany (a jest ich więcej niż siedmiu) i świeży wosk. Temperatura ta jest znacznie wyższa niż innych wosków pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Po podgrzaniu staje się słodki zapach, rozpuszczalne w olejach i są często stosowane w produkcji kosmetyków dekoracyjnych, a także stabilizator z domowych kremów. Wosk karnauba często stosowane w połączeniu z innymi, tańsze wosku, podnosząc jego temperaturę topnienia, co daje siłę do końcowej temperatury produktu.

Składa się on głównie z woskowych estrów kwasu cerotynowego i wyższe alkohole jednowodorotlenowe. Ten sam kwas cerotynowy znaleźć w wosku. Dodatkowe składniki – alkohole tłuszczowe, w mniejszym stopniu, – kwasów tłuszczowych w ilości nie większej niż 3% węglowodorów. liczba zmydlania wosku karnauba i około 80-85 z substancji nie zmydlającej się frakcję – około 55%. Liczba kwasowa – 3.

W naturze ten wosk ma wygląd proszkową. Obejmuje ona liście rośnie w Brazylii veerolistnogo pewnego rodzaju palmy i chroni je przed nadmierną wilgocią uwalnianiu w suchych okresach. Czy to w lecie.

Zakres i praktyczne wskazówki

wosk Carnauba jest wprowadzany do składu pasty do mebli i samochodów. Występuje on w gotowych kompozycjach (na przykład, pod nazwą handlową „Liberon”), a także jest wykorzystywany do samodzielnego wytwarzania uszczelniającej (z tego wosku dodaje się olej lniany ogrzewa). Kompozycja powłokowa mebli zawierającej go eliminuje ewentualne szkody zdrowotne spowodowane przez różne lakiery. Meble staje się szlachetny kolor i połysk, ale takie ubezpieczenie wymaga szczególnej opieki, choć boi się wody jest znacznie mniej niż wosk pszczeli. Wosk jest stosowany w leczeniu mniejszych produktów z drewna, w szczególności rur oraz uchwyty noży. Gotowe lany na podstawie jego konsystencji przypominający grubą miodu.

Powszechnie używać wosku Carnauba oraz w produkcji kosmetyków. W szminek przemysłowych i wargi balsamy jego część może osiągnąć 10%, w kremach, że zawiera od dwóch do czterech razy mniej. To pozwala na tworzenie wystarczająco gęstą konsystencję produktów kosmetycznych, nie dając mu nieprzyjemny zapach i nadmierną lepkość. W kremach pomaga naprawy popękanej skóry. Dlatego, wosk Carnauba w kompozycji jest zawsze przemawia za zakupiony towar.

Wśród innych zastosowań, można wybrać produkcję kremy do obuwia, powłok ochronnych na podłogi. Jest również stosowany w cukiernictwie i przemyśle farmaceutycznym, będącego podstawą do glazury ze słodyczami i tabletek muszli.

Bez względu na cel wosku Carnauba, na samodzielnej pracy z nim powinni przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim trzeba unikać podgrzewania go bezpośrednio do pojemnika. Najlepszym rozwiązaniem – łaźni wodnej. W zależności od konkretnego preparatu można najpierw ogrzewa się olej, a dopiero potem dodaje się wosk (na mas) lub woskiem umieszcza się w pojemniku równocześnie z olejów i emulgatora (kremy).

W większości przypadków, wosk jest sprzedawany w postaci płatków, ale może być widoczne i formy uwalnianiu, takie jak paski, granulek lub proszku. Nabyć je, najczęściej w sklepach internetowych.