746 Shares 2564 views

rozwój języka u dzieci 3-4 lat: szybkość i opóźnienie. Gry edukacyjne, wiersze dla dzieci

Wiele dzieci są w stanie mówić w ciągu 3 lat. Czasami są one trudne do zrozumienia, ale można zauważyć, że jest ona stopniowo się rozwija. Czteroletnie dziecko może mówić całkiem dobrze, chociaż niektóre z liter i słów trudnych do wypowiedzenia. Jednak niektóre dzieci mają opóźnienia w rozwoju mowy. Czy jest to prawidłowe? Jak pomóc dziecku rozwijać mowę? Przeczytaj o tym w artykule.


dziecko 3-4 lat wiedza

W tym wieku dzieci już wiedzą wiele słów (około 2000). Dziecko stara się mówić poprawnie i wyraźnie, jak dorosłych. Czasami to nie jest bardzo dobry. Aby podnieść poziom mowy, konieczne jest, aby radzić sobie z dużą ilością dzieci, rozmawiać, grać, rysować i pisać.

rozwój języka u dziecka 3-4 lat jest dość słaby. Jednak starsze dzieci, tym więcej ich słownictwo. A w tym wieku dziecko zna i może zrobić następujące rzeczy.

 • Mówi swoje imię i nazwisko oraz nazwisko rodowe.
 • Zna nazwiska krewnych i przyjaciół.
 • Widzi obrazy tego, co widział i opisuje każdą sytuację.
 • Mówi w prostych zdaniach i stopniowo staje się coraz bardziej skomplikowane.
 • Określa elementy w grupach: rondlu, talerz, kubek – to naczynia; kurtka, spodnie, T-shirt – ubrania i tak dalej ..
 • Znajdzie oznak białe pudełko, drewniany stół, szklana i pozostałe szkło.
 • Zna działań ludzkich lub zwierzęcych: wuj rozmawiać, kot siedzi chłopiec biegnie.
 • Powtórzenia słyszał.
 • Retells kreskówki lub bajkę.
 • Mówi nie tylko głośno, ale również cichy.

rozwój języka u dziecka 3-4 lat szczególnych i indywidualnych. Niektóre dzieci wiedzą mniej słów, inni – więcej. Więc to nie jest wskaźnikiem. Jeśli zaangażujesz się regularnie ze swoim dzieckiem, można uzyskać dobre rezultaty.

Charakterystyka rozwoju mowy u dzieci w wieku 3-4 lat

W tym wieku, wiele dzieci nadal nie są w stanie nadrobić historie lub opowiedzieć, co widział. Trudno jest połączyć wnioski pozostawiono wiele błędów, nie tylko gramatyki, mowy, ale także w przypadku korzystania z zakończeń.

Wymowa wielu dzieci w tym wieku są nadal złe. Mówią słowa niewyraźnie, co czyni je trudnymi do zrozumienia. Przykładowo, dźwięk dzieci „R” jest zastąpiona przez „L” i „W” do „C”. Dzieci są wymienne dźwięki, ponieważ chcą być rozumiane przez innych.

logopedzi twierdzą, że te braki w rozwoju mowy nie boi, więc więcej nie ma powodu do obaw. Wielu ekspertów zaczynają pracować nie wcześniej niż 5 lat dzieci.

Powyższe braki – i nie ma cech rozwoju mowy dzieci 3-4 lat. korekta specjalny nie jest konieczne, gdy dziecko jest w stanie poradzić sobie z własnym bariery językowej.

Diagnoza rozwoju mowy

Trzyletnie dzieci wiedzą i mówią dużo dźwięków. Około 4 lat dziecko rozwija trudniejsze litery – „C”, „h” i „C”. Słyszy odgłosy otaczające dzieci i złe wymawianie błędów facetów.

Diagnoza rozwoju mowy dzieci 3-4 lat utrzymywane terapeutów mowy. Sprawdzają się poprawnej wymowy dźwięków.

Jednak rodzice mogą także zobaczyć wszystkie pozytywne i negatywne aspekty mowy swojego dziecka, w razie potrzeby, i dokonać odpowiednich wniosków.

Po 3 latach, dzieci są dobrze zorientowane w kolorach jasno zrozumieć mnogiej i pojedynczej. W tym wieku dzieci mają tendencję do mówić jak najwięcej. Silent tylko podczas snu.

W wieku około 4 lat, dziecko mówi bardziej świadomie. Rodzice i opiekunowie muszą rozmawiać z dzieckiem na równi. Potem szybko zaczyna go wchłonąć, a on szybko uzupełniane słownictwo.

Trzy latków starają się nie używać skomplikowanych zdań, ponieważ boją się, że nie zrozumie. W wieku czterech lat, dziecko stracił strachu, a on powiedział, bardziej pewnie. Teraz wie, że jego słuchacze rozumieją.

Konieczne jest, aby stale monitorować rozwój mowy u dziecka 3-4 lat. Im starsze dzieci, tym trudniej jest im pomóc w sformułowaniu prawidłowej wymowy.

Metody rozwoju języka dzieci 3-4 lat

Na tym etapie dziecko jest rozszerzenie zakresu komunikacji, a tym samym zwiększa zasób słownictwa. Jednak nadal wiele liter lub brzmi źle zapamiętane i naganę.

Ważne jest, aby stworzyć warunki, w których istnieje rozwój języka u dziecka 4-5 lat. Aby to zrobić, należy zwrócić uwagę na odgłosy syczenia, gwiżdżąc, twarde i miękkie. Zasadą jest, że jest z nimi wiele problemów dzieci.

Powinniśmy nie tylko zwrócić uwagę na wymowę liter, ale słysząc mowę. Aby to zrobić, spróbuj porozmawiać na różne sposoby: głośno, miękkie, szybko lub wolno. Kiedy instseniruete historia, zwrócić uwagę na wyrazistym głosem i odpowiedniej intonacji.

Do pracy w edukacji kultury dźwięku mowy należy zwrócić uwagę na:

 • zvukoproiznosheniya;
 • Rozwój fonemicznej percepcji;
 • VoiceBox;
 • oddychania mowy ;
 • umiarkowane tempo mowy;
 • intonacja.

Ogólnie rzecz biorąc, program rozwoju języka dzieci 3-4 lat – skomplikowane. Dziecko otrzymuje twardą wymowę dźwięków. Staraj się nie go skarcić, ale tylko chwalić.

W trakcie korzystania z powyższych metod rozwoju mowy dziecka 3-4 lat staje się coraz bardziej aktywne. Dzieci zaczynają zaskoczyć dorosłych z ich wiedzy i umiejętności.

Właściwy rozwój mowy

Jak wspomniano wcześniej, nie ma potrzeby, aby skontaktować się z terapeutą mowy, dopóki dziecko ma 5 lat. Rodzice mogą zwrócić uwagę na swoje dziecko i pomóc mu w rozwoju mowy. Kiedy wyjdzie, spróbuj porozmawiać o wszystkim, co jest na swój sposób. Może to być zwierzę, ludzi, roślin i innych.

Dzieci interesuje się wszystkim. Dlatego też łatwo zapamiętać powyższe i wypełnić swoje słownictwo.

Spróbuj zapytać dziecko o minionym dniu przeglądu lub kreskówkę. Dziecko musi nauczyć się opowiedzieć. Po pierwsze, to okaże się źle, ale dzięki codziennych lekcji w miesiącu widać pozytywne rezultaty.

Tak często, jak to możliwe, czytać poezję dla dzieci, twistery języka i zagadek. Nie zapomnij, aby grać z drobnych części. Jeżeli dziecko nie umie zawiązać sznurowadła, i nauczyć go.

Wszystkie te ćwiczenia, aby rozwijać umiejętności motorycznych pomogą dziecku zacznie mówić i mówić szczególnie skomplikowanych dźwięków poprawnie.

Wiersze dla rozwoju języka

Dziecko wymaga uwagi, a rozwój mowy nie jest wyjątkiem. Dla szybszego osiągnięcia dobrych wyników czytać proste i niezapomnianych wierszy dla dzieci 3-4 lat.

1. Krawędź krawędzi krawędzi – iść do sądu.

Al-al-al – padać teraz,

To-to-to – nie chce odejść

Ju-ju-ju – Idę przez kałuże.

2. Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć – Chcę policzyć wrony.

Kruk siedzi na drzewie.

Drugi wrona w oknie wygląda.

Trzeci Crow – faceci krzycząc „samochód”.

Czwarty – wszyscy pili nektar.

Piąty wrona chciała pęknie balon.

3. Kupiłem buty fly były wysokie,

Fly poszedł na bazar, aby zmienić je na samowar.

Uraczył herbaty wszyscy twoi przyjaciele,

Po prostu nie chcą bawić ludzi.

Wiersze dla dzieci 3-4 lat należy rozumieć. Muszą mieć dużo dźwięków, które nie są wymawiając swoje dziecko. Po przeczytaniu wiersza ustaw pytania dzieckiem o tym. Powinien powiedzieć, że zrozumiał z czytaniem i jakie wnioski są wykonane. Rodzice mogą sami wymyślić prostym wierszem ćwiczyć ze swoimi okruchów.

dowiedzieć się figlarnie

Który zapewnia najbardziej efektywny rozwój językowy dzieci 3-4 lat? Gry, oczywiście. Najbardziej proste i ciekawe szkolenia pod warunkiem, jeśli ty i twoje dziecko dokonać alfabetu zabarwienie. Oczywiście, to nie jest problem i kupić. Jednak należy pamiętać, że dzieci bardzo lubią robić rzemiosła na własną rękę.

Gra „Kto mówi?” Jest interesująca dla wielu dzieci. Mama nazywa zwierzę brzmi poprawnej intonacji, a dziecko zgaduje. Następnie trzeba przełączyć role. W ten sposób dziecko będzie się rozwijać.

Gra „Gdzie jest” dziecko rozwija się nie tylko mowę, ale także uwagę. Umieścić coś na stół, krzesło, w pobliżu lodówki, obok kanapy. Teraz zadawać pytania. Na przykład: gdzie znajduje się kielich, co stało się z niedźwiedziem, gdzie jest piłka? Takie pytania może być wiele. Dziecko w tym samym czasie nauczyć się poruszać w przestrzeni.

„Jadalne czy nie?” Kiedy gotowanie obiadu, i nie można zwracać uwagę na dziecko, zadać mu pytania. Na przykład, weźmy patelnię w ręku, pytają: „Czy to jest jadalne.” Dalej: "? A jest pieczony" "A surowego kurczaka" Etc …

„Różnica między obiektami.” Pokaż buciki i pantofle. Zapytaj, co im się podoba, i jaka jest różnica między nimi. To może być porównanie takie kurtka z futerkiem, szklane, stolec z stołku, etc …

Gra „Opisz przedmiot” pomoże dziecku rozwijać uwagę i pamięć. Pokaż na łóżku. Niech dziecko będzie go opisać za pytania. Co to jest? Jaki jest cel? Jaki kolor? Takie pytania zadać swoje dziecko o każdej pozycji lub produktu.

Powyższe gry pomóc dziecku rozwijać właściwą mowę i właściwej wymowy dźwięków. Jeśli codziennie komunikować się z dzieckiem w zabawny sposób, wkrótce zacznie się mówić poprawnie i wyraźnie.

Dlaczego dziecko nie mówi od dłuższego czasu

Niektóre dzieci są ciche w dwóch lub trzech lat. Rodzice obawiają się, przejdź do ekspertów w celu ustalenia przyczyny. Lekarzy i logopedów nie zaleca się martwić przed czasem. Twierdzą oni, że jeśli dziecko jest cichy do 3 lat – jest to normalne. Być może pod wpływem genów rodziców.

Jeśli dziecko ma 3,5 roku nie chce rozmawiać, to trzeba skonsultować się neurolog, logopeda, Laurę i pediatra.

Bardzo często dzieci, które są jeszcze w trzyletniej ciszy można mówić 3 lata 2 miesiące. Według statystyk, dziecko zaczyna mówić od razu oferuje.

Niektórzy ludzie uważają, że dziewczęta opanowania mowy wcześniej niż chłopcy. Jest to mit. To wszystko zależy od osobowości dziecka. Normy rozwoju języka dzieci w wieku 3-4 lat nie mogą być takie same. W tym wieku dzieci wiedzą, od 1500 do 2000 słów. Każde dziecko Twój indywidualny akcji. To wszystko zależy od indywidualnego dziecka i jego nastroju.

wniosek

Nie zmuszaj dziecka do zrobienia, jeśli nie chce. Jeśli złym nastroju, to nie pokaże dobre wyniki. Współdziałanie z okruchów, gdy widzisz, że jest gotowy do gry z tobą.

Nigdy karcić dziecko, jeśli nie może mówić ani słowa. Zaczyna płakać, będzie na niego zła.

W rezultacie, zarówno mama i dziecko już nie będzie nastrój na cały dzień. Dzieci łatwo podane szkolenia. Spróbuj chwalić swoje dziecko, bo wtedy sama dziecko będzie chciał cię zadowolić i zadowolić sukcesy mama.