653 Shares 7753 views

645 ZIL: specyfikacje i zdjęcia

Silnik wysokoprężny 645 ZIL serii 4331 stał się jednym z najbardziej masowo produkowanych modeli krajowych. Wyprodukowano ponad 1,5 miliona egzemplarzy. Maszyna charakteryzuje się duża ładownością, dobrą zdolnością do pracy w terenie i łatwością konserwacji. Samochód nie boi się ciężkiej pracy, jest używany w budownictwie, rolnictwie i komunalnych. Istnieją modyfikacje przeznaczone dla straży pożarnej i Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych. Rozważyć cechy i cechy charakterystyczne tej ciężarówki oraz parametry używane przez silnik najczęściej w tej linii.

Historia stworzenia

Samochód z silnikiem 645 ZIL został zaprojektowany i zbudowany w fabryce Likhachev w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W tym czasie w kraju brakowało produkcyjnych urządzeń o wysokich parametrach eksploatacyjnych, które pod wieloma względami miały wpływ na układ i możliwości nowej maszyny.

Projektanci zakładu wspólnie z inżynierami firmy Kama opracowali zasadniczo nową modyfikację. Jest oparty na jednym z modeli KamAZ. Ciężarówka otrzymała lepsze oświetlenie, wydajną jednostkę napędową i nowoczesną powierzchnię zewnętrzną. W rezultacie okazało się, że samochód znalazł się wśród najlepszych przykładów sprzętu produkowanego w Związku Radzieckim.

Pierwsza kopia została zaprezentowana w 1977 roku. Modernizacja samochodu trwała do 1985 roku. Silnik Diesla ZIL-645 w produkcji seryjnej rozpoczął się w 1987 roku. Samochód wyposażony został w agregat o mocy 165 KM (pracujący na olej słonecznikowy lub kombinowanej mieszaninie paliwowej), pięciobiegową skrzynię biegów przeznaczoną do przełączania prędkości typu mechanicznego. Następna wersja wyszła już z transmisją dziewięciu zsynchronizowanych zakresów.

Zewnętrzne

Wygląd zewnętrzny samochodu w jego kształcie przypomina prostokąt. W przedniej części znajduje się bardzo oryginalna kratka. Po bokach są ostro oddzielone od całego klapy błotnika. Koła są ustawione głęboko, a zderzak wykonany z wytrzymałego metalu wystaje do przodu.

Projekt tego elementu obejmował całą kabinę, służąc jako ochrona przed przypadkowym uszkodzeniem. To samo miejsce pracy ma konfigurację kątową. Ciężarówka 645-ZIL otrzymała wydział dumpingowy, umożliwiający transport towarów masowych. Możliwe było również transportowanie betonu, drewna, konstrukcji metalowych.

Podstawowe parametry

Charakterystyką ZIL 645 (4331) w konstrukcyjnym planie jest ulepszona wersja serii 130 z całkowicie przeprojektowaną kabiną. Sercem maszyny jest mocna rama wykonana z wytrzymałej stali. Oś napędowa jest wyposażona w zawieszenie zależne z półelipatycznymi sprężynami ślizgowymi.

Z zestawem zawieszenia są również agregowane dwa amortyzatory. Tylna podobna jednostka składa się z pary sprężyn i dodatkowych elementów. Dzięki cechom konstrukcyjnym pojazd mógł wytrzymać obciążenie do dwudziestu trzech ton.

Samochód wyposażony jest w hamulce z dwoma obwodami pneumatycznymi. Funkcje tego urządzenia obejmują kombinację hamulca głównego i hamulca postojowego. Jednostka dodatkowa oddziałuje z wiodącą częścią tylnej osi za pomocą akumulatorów. Dodatkowo w systemie stosuje się wypełniacz alkoholu, który nie pozwala na zamarzanie kondensatu w zimnym sezonie.

Charakterystyka silnika ZIL 645

Jednostką napędową jest czterosuwowy silnik wysokoprężny w kształcie litery V o pojemności 8,75 litra o mocy nominalnej 185 KM. Wśród innych parametrów instalacji można zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Liczba cylindrów wynosi osiem;
 • Indeks skręcania ograniczającego – 510 nanometrów;
 • Kompresja – 18,5;
 • Cylinder o średnicy wynosi sto dziesięć milimetrów;
 • Typ układu chłodzenia – cieczy.

Silnik 645 ZIL jest lepszy niż benzyna, dzięki swojej większej produktywności i ekonomiczności.

Ze względu na obiektywność podano parametry opcji dla innych elektrowni:

 1. Silnik benzynowy czterosuwowy pod indeksem 508.10 wyposażony jest w gaźnik i chłodzenie cieczy. Jego pojemność wynosi 150 KM, a objętość wynosi sześć litrów. Zasilany paliwem AI-76, zasób roboczy przeznaczony jest na 350 tys. Kilometrów.
 2. Model 508300 o pojemności sześciu litrów ma pojemność 134 "konia". Ten silnik benzynowy jest wyposażony w elektroniczny wtrysk, zgodny ze standardem "Euro 3".

Jednostka transmisyjna

Silnik ZIL 645, którego parametry techniczne są omówione powyżej, mogą łączyć się z dwoma rodzajami przekładni. Większość modyfikacji wyprodukowanych przed 2009 r. Wyposażono w mechanikę z dziewięcioma prędkościami obrotowymi. Jednostka miała synchronizację, demultipleks planetarny i sprzęgło jednopłytkowe. Późniejsze wersje zostały wyposażone w sześciobiegową ręczną skrzynię biegów z jednorazowym uchwytem na sucho (wyprodukowanym przez Kombajn Jarosławski).

Kabina i wyposażenie

Ta część ma dobrą izolację od zewnętrznego hałasu i zimna. Podczas ruchu nie musisz naciągać przewodów głosowych podczas komunikacji. Kabina wyposażona jest w trzy fotele, z których każdy jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Węzeł jest montowany na kilku parach amortyzatorów, co zmniejsza poziom drgań. Jednostronna konstrukcja może być łatwo wyrzucana w razie potrzeby, co zapewnia szybki dostęp do głównych jednostek.

Techniczne wypełnienie jest minimalne i proste. Obejmuje to główne czujniki i przyrządy, bez dodatkowych funkcji. Sterowanie ułatwia sterowanie hydrauliczne wspomagania kierownicy. Zil 645, którego zdjęcie jest przedstawione poniżej, jest wyposażony w podstawową metalową platformę z zagiętymi bokami. Przedni element jest wyższy niż części boczne. Ponadto można było zamontować ramę na markizę. Tanie i praktyczne w tych czasach samochód szybko zyskał popularność na terenie byłego ZSRR. Szczególnie na żądanie samochód był używany jako transport przemysłowy i transportowy.

Modyfikacje

Podczas wydania omawianej ciężarówki opracowano ponad tuzin modyfikacji. Na szczególną uwagę zasługują:

 • 433100 to podstawowa wersja z silnikiem wysokoprężnym 645 m;
 • 433102 – model z udoskonalonym podwoziem;
 • 432900 – modyfikacja silnika diesla i krótsze podstawy;
 • 433104 – wóz strażacki;
 • 433116 – opcja eksportu;
 • 4332A – wersja z przedłużoną podstawą i silnikiem 645, która nie była produkowana seryjnie;
 • Ciągniki siodłowe o podstawie 3,8 lub 3,3 metra;
 • Różnica z kabiną sypialną.

Ten samochód był wyposażony w uniwersalny typ nadwozia, który umożliwia transport nie tylko towarów masowych, ale także cieczy, a także twardych materiałów i innych urządzeń.

Funkcje

ZIL 645, którego parametry techniczne zależą od modyfikacji, mają ładowność od sześciu do ośmiu ton. Przeciętnie załadowany ciężar ciężarówki wynosi pięć i pół tysiąca kilogramów. Wzór koła obserwuje się w trybie 4 * 2.

Szacowane zużycie paliwa przy pełnym obciążeniu i prędkości 60 km / h wahają się od 18,5 litra na sto kilometrów. Maksymalny próg prędkości 95 km / h przy pojedynczym ruchu lub 10 km mniej w składzie pociągu drogowego. Pojemność zbiornika paliwa wynosi 170 litrów. Odległość hamulca wynosi 25 metrów przy pełnym wyposażeniu. Opony do samochodów dostawczych są wyposażone w bieżnik terenowy, co ułatwia przemieszczanie gleb niestabilnych i złożonych.

Wymiary i waga

Wózek ma następujące parametry:

 • Długość / szerokość / wysokość – 6,37 / 2,5 / 2,65 m;
 • Odległość pomiędzy kołami przednim / tylnym wynosi 1,93 / 1,85 m;
 • Odległość drogowa – 33 centymetry;
 • Objętość układu chłodzenia wynosi 26,5 litrów;
 • Masa netto platformy wynosi 860 kg;
 • Masa zespołu skrzyni biegów wynosi 200 kilogramów, a ta sama liczba w kabinie wynosi 0,55 t.

Całkowita waga samochodu wynosi około 11,5 tony z pełnym obciążeniem, co pozwala na utrzymanie trybu jazdy na mostach i innych obiektach inżynierskich na drogach.

ZIL 645: recenzje

Jak świadczą odpowiedzi właścicieli ciężarówki, jest to praktyczne i użyteczne. Jego uwolnienie zakończyło się w 2004 roku, dlatego naturalne jest, że model jest nieaktualny. Użytkownicy zauważają niski koszt składników, w tym silnik. Podkreślają także wytrzymałość samochodu i jego dobrą konserwację.

Wariant z silnikiem 645 m jest uważany za jeden z najbardziej popularnych egzemplarzy w swojej klasie. Biorąc pod uwagę, że silnik został opracowany we wczesnych latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, możemy powiedzieć, że ta jednostka została odpowiednio przetestowana drogami krajowymi i czasem. Na negatywne aspekty, właściciele obejmują brak części zapasowych na rynku nowoczesnym i duże zużycie paliwa. Pomimo tego, samochód do tej pory pozostawał w potrzebie.

Pod koniec przeglądu

ZIL 645 jest prawdziwą legendą sowieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Teraz możesz je kupić tylko w drugiej ręce. Ceny, w zależności od modelu i państwa, wahają się od 150-400 tysięcy rubli. Oczywiście ta ciężarówka raczej nie zastąpi współczesnych krajowych i zagranicznych partnerów. Jednak ze względu na niską cenę i dobrą konserwowność, "weteran" producentów wytwórni Likhachev pozostaje w szeregu i jest wymagany w różnych dziedzinach.