494 Shares 2389 views

"ABBA" (grupa): historia tworzenia, imiona, nazwiska i biografia uczestników

"ABBA" – grupa, która w latach 1970-1980 podbiła cały świat. Utwory w wykonaniu szwedzkiego kwartetu i dziś nie tracą znaczenia. Chcesz wiedzieć, jak to wszystko się zaczęło? Kto był członkiem grupy?


Historia stworzenia

W 1972 roku powstał w Szwecji zespół muzyczny "ABBA". Grupa była kwartetem – dwie dziewczyny i dwóch facetów. Wszyscy mieli doskonałe dane zewnętrzne i wokalne.

Nazwa drużyny została wybrana przypadkowo. ABBA jest akronimem utworzonym z pierwszych liter nazwisk uczestników (Agneta, Bjorn, Benny i Annie-Frid). Nie każdy o tym wie.

Pierwszy sukces grupy "ABBA" odczuwał po nagraniu piosenki People Need Love. W czerwcu 1972 r. Został przedstawiony opinii publicznej. Europejska publiczność podobała się tej kompozycji.

Debiutancki album zespołu (Ring Ring) został sprzedany w marcu 1973 roku. Przez kilka dni cała edycja została wyprzedana przez fanów. Po tym czterej karierze poszedł na wzgórze.

Grupa ABBA: Uczestnicy

Agnetha Feltskog

Urodzony 5 kwietnia 1950 w szwedzkim mieście Jonkoping. Od najmłodszych lat wykazała zainteresowanie muzyką. Przed pojawieniem się w zbiorowym "ABBA" blond piękno zbudowała karierę solową, pisała piosenki i muzykę. W 1971 r. Poślubiła kolegę z grupy – Bjorn Ulveus. W tym małżeństwie urodziły się dwa dzieci: syn chrześcijanin i córka Linda Elin. W 1978 Bjorn i Agneta oficjalnie się rozwodzili. Drugą małżonką blondynki był chirurg Thomas Sonnenfeld. Ale relacje z nim też nie wyszły.

Annie-Frid Lingstad

Brunetka z grupy "ABBA" urodziła się 15 listopada 1945 roku w Ballungen (Norwegia). Później ona i matka przeprowadziły się do Szwecji. Nasza bohaterka zaczęła karierę muzyczną w wieku 13 lat. Frieda występowała solo. Potem została zaproszona na zespół jazzowy. Jak prywatne życie Annie-Frid? Ożenił się w wieku 17 lat. Na nich z muzykiem Ragnar Fredriksonom urodziły się dwoje dzieci – syna i córki. W 1968 r. Małżeństwo się rozpadło. Kilka miesięcy później dziewczyna poznała Benny'ego Anderssona. Od 1971 roku występowali razem w zbiorowym "ABBA". Grupa przybliżała ich do siebie. W 1978 roku Benny i Frida zagrali ślub. Małżeństwo trwało 7 lat.

Bjorn Ulveus

Urodził się w szwedzkim mieście Gothenburg w 1945 roku. Lubił muzykę od dzieciństwa. W wieku 22 lat stworzył własną grupę. Był żonaty z kolegą z grupy "ABBA" – Agnete. Mają dwa wspólne dzieci. Z jego obecną żoną, Lena Kalercio, Bjorn żyje od ponad 35 lat. W tym małżeństwie urodziły się dwie córki: Anna i Emma.

Benny Andersson

Urodził się w 1946 roku w stolicy Szwecji – Sztokholmie. Jego ramiona są szkolone w szkole muzycznej, występach w różnych zespołach. W 1971 roku został członkiem zbiorowego "ABBA". Grupa zyskała światową sławę. Andersson nawet tego nie marzył.

Trzykrotnie formalizowane relacje. Z Fridą nasz bohater żył przez 12 lat, a 3 z nich – w prawnym małżeństwie.

Osiągnięcia

Szwedzka grupa ABBA Uznany za jeden z najbardziej udanych projektów w historii muzyki pop. W sumie wydano 8 albumów studyjnych i 11 kolekcji. Całkowity obieg dokumentów przekroczył 350 milionów sztuk. I wszystko to zostało sprzedane przez fanów kolektywu.

Popularny kwartet koncertował w większości krajów europejskich z trasami. I wszędzie powitano ich z wiwatami.

Podsumowując

"ABBA" – grupa, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju światowego przemysłu muzycznego. Teraz znasz historię tworzenia kolektywu. Nazwiska, imiona i biografie uczestników zostały również wyrażone w artykule.