98 Shares 3859 views

Jak dbać o miękkie soczewki kontaktowe? Produkty do pielęgnacji soczewek

Ludzie noszący soczewki wiedzą, że są bardzo brudni. Dzieje się tak dlatego, że na powierzchni oczu rozwija się ogromna liczba bakterii i infekcji. Ale zanieczyszczenie może dostać się na obiektyw nie tylko z oka, ale także ze środowiska. Dlatego musisz wiedzieć, jak dbać o miękkie soczewki kontaktowe.


Magazynowanie

Nie każdy wie, jak należy dbać o takie delikatne towary. Miękkie soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym razie mogą dojść do złego zachowania się ich oryginalnych właściwości i cech. Jednym z najczęstszych sposobów zachowania ich parametrów jest zastosowanie rozwiązań zaprojektowanych specjalnie do tego celu. Ale muszą być odpowiednio wybrane. Zawierają one substancje, które są zgodne z okiem. Konserwanty są koniecznie dodawane do roztworów, w przeciwnym razie mogą się pogorszyć. Ponadto, przy wysokim stężeniu środków konserwujących mikroorganizmy na soczewkach umierają szybciej. Należy jednak pamiętać, że nadmierne użycie ich może być szkodliwe dla rogówki.

Systemy dezynfekcji

Jeśli interesuje Cię to, jak szukać soczewek kontaktowych, w tym celu wykorzystywane są specjalne rozwiązania i systemy dezynfekcji. Są podzielone na trzy grupy: termiczne, nadtlenkowe i chemiczne.

Dezynfekcja termiczna charakteryzuje się prostotą i wydajnością. Dzięki niemu można szybko zniszczyć bakterie i infekcje, jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami. Należy jednak pamiętać, że po przeprowadzeniu takiej procedury soczewki mogą odbarwiać, zmienić ich właściwości, szybko pogarszać się. Dlatego proces ten ma zastosowanie tylko do soczewek, które zawierają niski procent wody.

W przypadku dezynfekcji nadtlenkowej stosuje się roztwór nadtlenku (3%). Ta procedura nie trwa długo, więc nie wszystkie mikroorganizmy mogą umrzeć. Niemniej jednak, dezynfekcja nadtlenkiem jest również bardzo popularna, ponieważ jest bardzo prosta i wygodna. Nie dotyczy to jednak wszystkich obiektywów. W szczególności nie zaleca się czyszczenia kolorowego MKL w roztworach nadtlenkowych.

Kiedy jest stosowana chemiczna dezynfekcja substancji stosowanych podczas konserwacji roztworów. Ale w tym przypadku ich stężenie jest nieco wyższe. Dezynfekcja będzie skuteczniejsza w przypadku stosowania roztworów o wysokim stężeniu substancji. Jeśli jednak te cząstki wpadają do oczu, może wystąpić podrażnienie. Soczewki muszą być zanurzone w roztworze przez pewien czas (najlepiej w nocy). Jeśli nie wytrzymają ich przez cały ten czas w roztworze, niektóre mikroorganizmy mogą pozostać na ich powierzchni.

Dlaczego potrzebujemy specjalnych rozwiązań?

Zwykle ludzie, którzy nie wiedzą, jak dbać o miękkie soczewki kontaktowe zadają sobie pytanie, dlaczego potrzebują rozwiązań do dezynfekcji? W rzeczywistości, jeśli zostawiasz obiektyw w powietrzu, wyschnie szybko, stanie się krucha i sztywna. Dlatego w najmniejszym kontakcie zostanie złamany. Elastyczny i niedostrzegalny dla oczu sprawia, że woda, która znajduje się wewnątrz.

Dlaczego nie mogę używać zwykłej wody?

Często zainteresowany jest to, jakiego rodzaju opieki miękkie soczewki kontaktowe uważa za możliwe, aby można było pozostawić soczewki w wodzie spod kranu. Ale to jest złe. Nawet w krajach o najczystszej wodzie nie jest to zrobione. Woda naturalna zawiera mikroorganizmy, które wchłonięte przez oko mogą prowadzić do zapalenia rogówki, pojawienia się małych ran na jego powierzchni. Woda i łzy mają inną kompozycję, więc może pojawić się ból w oczach. Żartować z tym nie jest tego warte, ponieważ można nawet pozostać zupełnie bez wzroku.

Roztwory soli

Wielu uważa, że użycie roztworów soli podczas przechowywania soczewek jest pozostałością przeszłości. Ale niektórzy nadal nie zapominają w ten sposób. Weź 0,9% roztwór soli, w którym soczewki gotują 2-3 razy w tygodniu. Jednak ta metoda ma pewne wady. Wszakże soczewka gromadzi zanieczyszczenia, które muszą być usuwane codziennie, a jeśli roztwór sprowadza się tylko kilka razy w tygodniu, mikroorganizmy i bakterie nie są całkowicie usunięte. Usuń codziennie zanieczyszczenia, dzięki czemu noszenie obiektywu jest bezpieczne.

Wybór rozwiązań

Jeśli nie wiesz, jaka jest troska o miękkie soczewki kontaktowe i kupić je po raz pierwszy, to nie będzie łatwo wybrać ich. Jednocześnie należy przynajmniej poprowadzić formalne znaki (dostępność certyfikatów od sprzedającego, ISO dla Europy itd.). W przypadku noszenia soczewek kontaktowych należy skonsultować się z lekarzem, które środki do dezynfekcji należy wybrać. W końcu niektóre substancje mogą powodować nieprzyjemne doznania w oku, więc ten środek powinien zostać zastąpiony przez inny. Używając kolorowych soczewek, w żadnym wypadku nie należy kupować roztworów zawierających nadtlenek. Ich użycie spowoduje odbarwienie soczewki. Jednocześnie takie rozwiązania są doskonałe w przypadku soczewek hydrożelowych silikonowych. Ponadto podczas obróbki MKL nie zaleca się stosowania rozwiązań przeznaczonych do twardych soczewek, ponieważ może to doprowadzić do ich deformacji.

Produkty czyszczące

Nie wiedząc, jak dbać o miękkie soczewki kontaktowe, lepiej skonsultować się ze specjalistą. Lekarz pomoże wybrać najbardziej odpowiednie środki do soczewek i oczu. Środki czyszczące podzielone są na kilka grup:

 • Substancje powierzchniowo czynne. Z ich pomocą sole tłuszczu, białka i wapnia usuwa się z powierzchni soczewki (MRL). Te leki są uważane za całkowicie bezpieczne dla ludzkiego oka. Podczas spłukiwania specjalnego roztworu są one wypłukiwane bez większych trudności. Aby substancje mogły skutecznie funkcjonować, należy je umieszczać w szczególnych warunkach, które zwykle stanowią skład chemiczny roztworów;
 • Enzymy czyszczące, usuwające z powierzchni osadów soczewek, które później rozkładają się na drobne cząstki;
 • Leki utleniające, które są obecnie praktycznie nieużywane, ponieważ mogą uszkodzić MCL i oko.

Rozwiązania wielofunkcyjne

Ponadto istnieją rozwiązania umożliwiające łączenie kilku etapów opieki nad MKL. Jednocześnie są one używane do czyszczenia, płukania, dezynfekcji i przechowywania MKL. Obejmują one elementy, które mają różne efekty na obiektywie. W takim przypadku każda osoba może samodzielnie wybrać rozwiązanie zgodnie ze swoimi osobistymi potrzebami i zaleceniami lekarza. Aby korzystać z tych rozwiązań, należy postępować zgodnie z instrukcjami.

Co najmniej raz w tygodniu, obiektyw musi być poddawany działaniu enzymów czyszczących. Ponadto, jeśli interesuje Cię dbanie o miękkie soczewki kontaktowe, należy wziąć pod uwagę fakt, że w trakcie noszenia MKL pojawiają się zanieczyszczenia. Prowadzi to do deformacji niektórych obszarów znajdujących się na powierzchni soczewki, co jest spowodowane odparowaniem cząstek. W rezultacie jest niewielka zmiana jego wielkości. Dlatego też, aby zachować wymiary soczewki, należy używać specjalnych kroplówek, które są dwa rodzaje. Zwilżanie jest konieczne, aby zwiększyć objętość łez, ale nie trwają długo. Do zmniejszenia tarcia między soczewką a rogówką stosuje się krople smarujące. Trwają około godziny.

Pomocne porady

Istnieją podstawowe zasady opieki miękkich soczewek kontaktowych. Są następujące:

 • Każde zdejmowanie obiektywu musi towarzyszyć jego czyszczeniu, myciu i dezynfekcji.
 • Nie wolno zabierać soczewek do ust i używać śliny, aby je wyczyścić. Może to prowadzić do podrażnienia oczu, ponieważ są enzymy, które są niekorzystne dla niej w ślinie.
 • Przechowywanie MKL jest konieczne w szczególnych przypadkach, w których wcześniej wylano czysty roztwór.
 • To samo rozwiązanie nie może być wielokrotnie używane, ponieważ soczewka może gromadzić szkodliwe mikroorganizmy z otoczenia.
 • W rękach należy wziąć tylko jeden obiektyw, ponieważ w niektórych miejscach nie zaleca się mylenia obiektywu.
 • Zasady dotyczące pielęgnacji miękkich soczewek kontaktowych obejmują takie same systemy opieki. Zaleca się stosowanie tylko zalecanego przez okulistykę.
 • MKL należy okresowo wymieniać, zgodnie z harmonogramem sporządzonym przez lekarza prowadzącego.
 • Nie używaj soczewki po wykonaniu makijażu. Ponadto lepiej jest przełączyć się na kosmetyki wykonane na bazie wody.
 • Nie rozpylaj na inne ciecze.
 • Roztwór nie powinien być używany przez ponad 6 miesięcy od otwarcia butelki.
 • Należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń okulistyki.
 • W pojemniku cieczy należy wylać wystarczającą ilość roztworu. Powinien być szczelnie zamknięty, podczas gdy jego soczewki nasąkają. Powinno się myć codziennie, a co 3 miesiące wymieniać. Jeśli na jego powierzchni pojawiły się pęknięcia lub zadrapania, lepiej go wyrzucić. W przeciwnym razie dezynfekcja może być nieskuteczna.

Recenzje

Wiele szklanek zastępuje się miękkimi soczewkami kontaktowymi. Opieka i informacje zwrotne dotyczące środków przechowywania ich są interesujące dla wielu osób. Ludzie zauważają, że są znacznie wygodniejsze niż twarde soczewki, ponieważ praktycznie nie są w oku. Jeśli używasz również specjalnych krople, siła tarcia między MCL a rogówki zmniejsza się, dzięki czemu można zapomnieć o tym, że w oku znajduje się soczewka. Jednak dbanie o nich jest trochę trudniejsze, ponieważ są delikatniejsze. Musisz ich strzelać codziennie, nie możesz ich zostawiać na zewnątrz, bo inaczej szybko pogarszają się. Ale jeśli zastosujesz się do wszystkich zasad ich dbania, wtedy będą służyć ich zamierzonym czasie bez powodowania podrażnień i dyskomfortu.