621 Shares 2163 views

Co to jest automatyczne blokowanie? Jako dzianiny urządzenia chwytającego: Schemat

Autoblock mają stosunkowo szeroki zakres zastosowań: jest wspinaczka (jako turysta i przemysłowych) oraz wspinaczki i jaskiń i ratownictwa. W skrócie, wszędzie tam, gdzie to konieczne, aby zapewnić niezawodne pokrycie w przypadku nagłej awarii, węzeł wymaga połączenia.


Autoblock Istnieje kilka typów, z których każdy wymaga osobnego i gruntowne umiejętności dziewiarskich wydobycie w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej, aby robić to dobrze. Po uprzęży zespołów jest bardzo ważne na drutach jak najdokładniej, z tym, bez przesady, będzie zależeć od ludzkiego życia.

podstawowe zasady

Autoblock mają szereg charakterystycznych cech, które na pewno będą brane pod uwagę i pamiętać:

 • Nie zaleca się na linach, druty bez oplotu i do Repshnur i rzemienie Kevlar, widma i Dyneema. Niezastosowanie się do tego może być niebezpieczne dla życia!
 • Na chwytania pętli węzeł nie może nakładać żadnych dodatkowych węzłów.
 • Zaleca się stosować linę z siłą przy zerwaniu 9,8 kN do 7 mm średnicy i 7 kN dla średnicy 6 mm.
 • Twierdzi się, że dzianina chwytając zespół może być w dowolnym miejscu na spuście. Jednak doświadczeni wspinacze zaleca się wyposażyć ją poniżej.
 • Autoblock które mogą rozciągać się pod obciążeniem, mogą być wykorzystywane nie tylko podczas odzyskiwania, ale w momencie zejścia z wysokości.
 • najlepszym sposobem uchwycenia urządzenia działa, jeśli stosuje się linę, charakteryzujący średnicy dwukrotnie.
 • Nie zaleca się stosowania jakiegokolwiek rodzaju chwytając liny oblodzenia montaż, ponieważ nawet w przypadku silnego ustawienie będzie poślizg na pętli wsparcia.
 • Najważniejszą właściwością każdej chwytającego jednostki – jego zdolność do natychmiast zostać opóźnione w przypadku braku obciążenia, czy będzie to osoba lub ładunek.

Prusik węzeł

Każdy, kto jest zainteresowany jak zrobić urządzenie chwytając w pierwszej kolejności zaleca się zwykle do wykonywania tego rodzaju. Prusik pochodzi od jej twórcy – Karl Prusik, który wynalazł go w 1931 roku. Wiązania węzłów średnica odciążających od 6 do 7 mm wokół kabla lub liny głównej średnicy od 9 do 14 mm. Prusik przemieszcza się jako ruch w dół lub w górę osobę, w przypadku awarii natychmiast zaostrzone, zapewniając niezawodne pokrycie.

Od pewnego czasu Prusik królowała wśród wspinaczy, ale z czasem pojawiły się liczne wersje niego i elementów sprzęgła w ogóle. Jednak do tej pory uważa się za „podstawowe”, a wiązanie z badania.

Prusik krycia sekwencja jest następująca:

 • przewód jest podjęte, wstępnie wiązane pętli;
 • przewód jest nawijany trzy razy wokół rdzenia liny tak, że wewnątrz pętli;
 • że wszystko jest idealne prędkość pętla nie pokrywały się ze sobą i leżą płasko, trzeba zacisnąć węzeł.

francuski Prusik

On Marshara węzła. Zaleca się używać, jeśli jest ona znana wcześniej, że ładunek zostanie przeprowadzona tylko w jednym konkretnym kierunku. Montażu na wcisk w następujący sposób:

 • Pierwszy przewód zostanie podjęta, który jest organizowany pętlę.
 • Następnie owija się wokół sznura rdzeniowego.
 • To trzy razy przewód uzwojenia wokół głównej liny. Konieczne jest bezwzględnie upewnić się, że każdy kolejny obrót był bliski i gładkie w porównaniu do poprzedniego kroku.
 • Część kręgowego, co pozostało wolne, jest przepuszczany przez pętlę i dokręca się w kierunku, w którym towary powinny zostać zawieszone.

Węzeł ten odnosi się do tzw indeksowania, więc należy ściśle nie jest zalecany dla niego. Jest możliwe, aby zmieniać ilość zwojów liny wokół rdzenia w miarę potrzeb. Podobnie jak w przypadku konwencjonalnej jednostce chwytanie głównej liny musi koniecznie mieć średnicę większą niż Repshnur grubości. Zasada jest taka: im bliżej do siebie liny o średnicy wydajności, a tym samym bezpieczeństwo Prusik francuskiego poniżej.

węzeł Bachman

Wielu początkujących wspinaczy zainteresowany chwytając montaż. Jak na drutach go, nie wiele osób wie. Zaleca się zwykle do rozwoju tzw węzła Bachman. Nosi nazwę od wynalazcy – Franz Bachmann. Jako ubezpieczenia sam węzeł jest stosowany rzadko.

Aby związać go, należy wykonać następujące czynności:

 • zrobić najdłuższą część karabinu do głównej liny;
 • odcinek przewód przez karabińczyk, składany na pół, aby kilka zwojów (zwykle dwóch albo trzech), primatyvaya karabinek i linkę do siebie;
 • Bachmann knot wyzwalany jak tylko ładunek jest usuwany z niego, ale on nie opóźniony chwilowa, ale dlatego, że ładunek może wymknąć się trochę.

Istnieją także warianty tego ubezpieczenia. Na przykład, częściowo Bachmann węzeł. Z jego wykończenia pierwsze dwa lub trzy zakrywa górną linę, a dopiero potem pętli (także 2-3 obroty) liny z karabinkiem z nim związane.

Psevdobahman – chwytania schemat montażu jest następujący: pierwszy przewód zawiera główną linę, jest doprowadzany przez pętlę następnie karabińczyk, jak w przypadku klasycznej węzła Bachman. Taki zespół może być organizowane „w locie”, bez odczepienia samego obciążenia. Ważne! Psevdobahman zapewnia jego właściwości zabezpieczające wyłącznie na napiętej liny lub kabla. Gdyby sag – węzeł zostanie uszkodzony.

Wreszcie studenci Ural Polytech psevdobahmana zaproponowano rozwiązanie, w którym węzeł zaczyna tej samej szynie, jak to ma miejsce w przypadku konwencjonalnego psevdobahmanom i przewód pętli zamocowana do karabińczyka. Węzeł i nazwana – UPI (nazwa szkoły), choć znany ze swojego autora – turystycznego A. Yu Yagovkin..

Węzeł podwójny chwytanie

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów ubezpieczeń, zanim chwytając podwójnej jednostki dziać, trzeba upewnić się, że główne i pomocnicze Liny różnią się średnicą. Oznacza to, że kabel powinien być cieńszy stałym liny – optymalnie w połowie.

Są dwie opcje, które można zawiązać węzeł podwójny chwytanie. Pierwszy zakłada się, że główny poręcz liny umieszczone dwa zespołu sprzęgła w pewnej odległości od siebie. Zatem wspinacz może być pewien, że jeśli z jakiegoś powodu nie chwytając jeden węzeł – drugą pracę.

Zgodnie z inną postacią, dwie pętle są przywiązany wokół podstawie liny. W ten sposób możliwe jest zorganizowanie jako podwójne i potrójne symetrycznego zgrupowania chwytania.

Chwytając jeden węzeł końcowy

Węzeł uchwycić jeden koniec jest związany z tym samym schematem, jak klasyczne, ale nie jest gwintowany pętli utworzonej przez przewód składa się na pół, a tylko na jednym końcu.

Poluskhvatyvayuschy węzeł

Taki zespół jest jak połowa chwytania. Pierwszy przeciwbólowy jest nawinięta wokół rdzenia liny na jeden obrót, a następnie umieszcza się obok siebie cewki (trzeba dokładnie obserwować w celu uniknięcia nakładania się), a wolny koniec linki jest wkręcony w pętli. To urządzenie nigdy nie powinno być używane przez alpinistów, turystyki itd. D. Jest on używany wyłącznie w domu.

Bezpośredni klemheist węzeł

Ustanowienia bezpośredniego uchwycenia austriackiego węzła zalecanego podstawowej średnicy liny okrągły od 9 do 15 mm, a średnica pomocniczego przewodu 6 do 7 mm. Im większa jest różnica w średnicy, tym silniejszy jest zespół do chwytania.

Dwuprzewodowych jest owinięty wokół 4-6 razy zamocowanej liny, po czym jego wolny koniec jest wkręcony w pętli w kierunku od dołu do góry się. Taki zespół jest zwykle stosowany w różnego rodzaju przejściach.

Odwrócona klemheist węzeł

Gdy Tapicerka wykonana jest z przewodu węzeł 2-3 podwójne cewki wokół pionowej liny zamocowanej w kierunku ku dołowi. Jednostkę o odwróconej austriackiego znajduje zastosowanie zwykle w ruchu pionowym, w tym w lince.

Automatyczna blokada klawiatury

Charakterystyczną cechą automatycznego zamka jest to, że oba końce przewodu nie jest poprowadzone przez zamykającej cyrkulacyjnego karabinek. Trzeba tylko je odłączyć, a węzeł natychmiast rozwiązał przez życie elastycznego sznurka.

Automatyczna blokada korzystne jest stosowanie do ubezpieczenia w trakcie opadania lub wznoszenia. On jest w niektórych przypadkach znacznie bardziej niezawodne i bezpieczniejsze niż w tym samym Prusik. Jednak ważne jest to, że rzetelność autobl jest silnie uzależniona od materiału, z którego wykonane, Repshnur i głównej liny. Korzystnie, materiały miękkich.

Typowe błędy

Początkujących tylko nauka na drutach Automatyczne blokowanie często pozwalają następujące wspólne błędy:

 • Podczas użytkowania, chwytając początkujący zespół może przechwycić samą dłonią węzła. To nieuchronnie doprowadzi do tego, że w przypadku awaryjnego ręką odruchowo kurczyć, w wyniku awarii węzła, a ponadto obciążenie jest przesunięte bezpośrednio do ręki. Oczywiście zapobiec spadkowi Staraniem dłoni tylko niemożliwe, ale dlatego, że błąd jest obarczona tragedii. Aby tego uniknąć, nie należy przesuwać ręką samego węzła i ciągnąc linę nośną.
 • Pomimo faktu, że informacje na temat urządzenia chwytającego jest łatwo dostępne i w tej szkole wspinaczkowej w ogóle podany jest dużo czasu, początkujący mimo to znowu i znowu i umożliwiają następujące poważny błąd: wiązana niewystarczającą liczbę zwojów wokół rdzenia liny lub, wręcz przeciwnie – nadmierna liczba. W pierwszym przypadku, to jest prawdopodobne, że jeden obrót nie jest po prostu w stanie utrzymać Uciekinier towarowym. Prosty opatrunek może doprowadzić do niekontrolowanego upadku. W drugim – węzeł jest zablokowana podczas jazdy do pełnej blokady.
 • Przy użyciu tej samej kolumny przez dłuższy czas. Nawet najbardziej trwałe Repshnur ostatecznie Fray, zwłaszcza w warunkach intensywnej eksploatacji. To powinno być bardzo dokładnie sprawdzić pod kątem uszkodzeń przewodu przed każdym użyciem.
 • Często występuje jako zespołu chwytającego ubezpieczenie. Jak na drutach , żeby służyć jako wiarygodne? Należy zauważyć, że długość wolnego końca wydany Repshnur nie powinna przekraczać długości własnej ręki. W przeciwnym razie, w krytycznym momencie nie można po prostu dotrzeć do głównej liny.
 • Podczas ruchu węzła zostać przesunięta ręcznie, zamiast przesuwać rękę (por. Wcześniej), lub ciągnąć luźne końce sznura. Awaria sekundy chwila może prowadzić do powstawania zakładkami, co znacznie osłabić zespół uchwytu.
 • Należy wreszcie jasno wynika z powyższej zasady: grubość głównej liny powinna wynosić około półtora razy więcej niż grubość kręgowego. Niedopuszczalne zależność odwrotna, a nawet samą średnicę liny nie przyczyni się do siły zbioru węzłów.