490 Shares 6832 views

Co to jest: HEVC? Główne cechy nowego kodeka

Jak wiesz, wszyscy lubią oglądać filmy, wideo lub transfer w dobrej jakości. Ale jeśli chodzi o przechowywanie wideo na komputerze wiele problemów, zazwyczaj związane z banalnego powodu braku miejsca. Stosunkowo niedawno nowy standard, a wielu użytkowników natychmiast wstał naturalne pytanie: „Co to jest – HEVC»?. Rozważmy kilka podstawowych aspektów związanych z wdrożeniem i praktycznym zastosowaniu nowego kodeka.

Co to jest: HEVC

Jeśli mówimy o filmach, które są zapisywane na nośniku wymiennym, zazwyczaj wielkości dysku wpływa na wybór metody kompresji wideo. Te same blu-ray tarcze mogą przechowywania filmów w wysokiej rozdzielczości objętości większej niż 25 GB. Ale, widzisz, aby zachować film na dysku twardym, zwłaszcza gdy jego pojemność jest wyraźnie ograniczony, z praktycznego punktu widzenia jest zupełnie niewłaściwe.

Do tego celu kodowanie plików, dzięki czemu nawet bez kompromisów w zakresie jakości, aby zmniejszyć rozmiar końcowego pliku za pomocą specjalnych metod kompresji. Jednak w praktyce, co to jest? HEVC jest zdecydowanie najbardziej zaawansowany kodek, można powiedzieć, nawet rewolucja w dziedzinie filmu. Ale co nie pasuje miłośników starej wysokiej jakości kodek wideo H.264?

High Efficiency Video Coding: Podstawy kodowania

Aby to zrobić, należy odwołać się do zrozumienia podstaw kodowania sygnału. Fakt, że nie jest jednym z głównych ról gra się przy użyciu największego bloku. H.264 to 16 x 16 lub łącznie z 256 pikselami.

Dla nowego standardu H.265 taki blok może być 16 razy więcej! A jeśli weźmiemy pod uwagę technologię wymienne bloki kiedy rozmiar bloku jest absorbowane bezpośrednio przez algorytm w procesie kompresji, to łatwo zauważyć, że nowy kodek to znaczy, najbardziej „tolerancyjny” w wysokiej rozdzielczości i na bieżąco obsługuje nawet 8k (8192 x 4320 pikseli ). Można tu również dodać równolegle funkcję kodowania. Zatem, kodek HEVC z wysokiej jakości obrazu może zmniejszyć szybkość transmisji, a zatem rozmiar pliku. Oszczędność miejsca w porównaniu ze standardem H.264 może osiągnąć 25-50%!

Wsparcie dla 4k i 8k: jak bardzo jest skuteczny

Co do skuteczności takiego kodeka, u zarania jego wygląd, on nie zdobył szczególną popularność. Wiązało się to z faktem, że wsparcie z nowego standardu może zapewnić tylko chipy GeForce najbardziej wydajne i nowoczesne grafiki 970 lub 980.

Faktycznie, rzeczywisty proces kodowania na innych słabszych urządzeniach trwa około 10-12 godzin. Tak więc, z praktycznego punktu widzenia, nowy standard został nieopłacalna.

Z biegiem czasu sytuacja się zmieniła i teraz w oparciu o technologię H.265 zaczyna być stosowana uniwersalnie. Jeśli chodzi o oszczędność miejsca w porównaniu z H.264 można zmniejszyć dostatecznie wymowny przykład. W rozdzielczości 720p wskaźnika oszczędności wynosi około 25%, a przy jakości zastrzeżenie 4k – ponad 50%. Nawiasem mówiąc, jeśli używasz ODP Blu-ray-dysk, rozmiar oryginalnego wideo może być zmniejszona prawie 10 razy (będzie on „waży trochę więcej niż 3 GB)!

główne innowacje

Jeśli spojrzeć na niektóre z innowacji, w tym wszystkim, co jest przedstawione w wymaganiach dla nowych kodeków są następujące:

  • Główne profile nośne 8 a 10 bitów (w przyszłości – 12 bitów);
  • Obecność dwuwymiarowych rozłącznych i nierozłącznych skierowanych ASF filtrów interpolacyjnych;
  • kompensacji ruchu jest w granicach 1/8 piksela;
  • Zastosowanie układu adaptacyjnego błędu prognozowania i wyznaczanie macierzy w procesie kodowania;
  • Układ porównawczy obecność wektor ruchu kodowania;
  • System kodowania zależnego od wewnątrz ramki.

Oczywiście, można kontynuować listy w przyszłości. Jednak nawet te dane są każdy profesjonalny czynienia z kodowaniem wideo, można powiedzieć wiele.

Jakie oprogramowanie jest wykorzystywane do oglądania filmów w nowym formacie

Tak więc, przez kodek zrozumiałe. Co to jest (HEVC), myślę, że to trochę zrozumiałe. Zwróćmy się teraz do najbardziej palących problemów, które z pewnością zainteresują większość użytkowników. Co używany do oglądania wideo zakodowane z nowych algorytmów?

W zasadzie, w swojej najprostszej formie, można użyć oprogramowania graczy. Jednym z najbardziej interesujących, według wielu, jest wyspecjalizowanym i zawężone aplikacja Daum PotPlayer. Jeśli byś nie wolisz, możesz używać popularnego VLC Media Player, tylko konieczne jest zainstalowanie najnowszej wersji, jak tylko to ma wbudowaną obsługę HEVC.

Jednakże, pomimo wszystkich zalet, możliwe jest, aby pamiętać, jak wiele problemów. W większości przypadków dotyczy to wyłącznie z faktu, że obecnie można znaleźć w Internecie jest nie tyle film lub wideo zakodowane przy użyciu nowego algorytmu. Co jest jeszcze bardziej niepokojący jest brak wsparcia ze strony dostawcy. Jeżeli kwestie programowe jakoś rozwiązany, kina domowego lub producenci TV inteligentne nie śpieszy się do opanowania wyjście z obsługą H.265. Tak, a kodek, choć uważa się, rewolucyjny, jeszcze specjalny rozkład nie otrzymał jeszcze. Ale mam nadzieję, że jest to zjawisko przejściowe.

zamiast wynik

Oto krótki i wszystko, co wiąże się z nowym standardem w kodowaniu wideo. Oczywiście, nie zostały naruszone, nie wszystkie aspekty techniczne nowej technologii, ale nawet ta krótka informacja pomoże każdemu użytkownikowi wyciągnąć wnioski na temat głównych innowacji, celowość wdrożenia i praktycznego stosowania tych technologii. Ale ogólnie rzecz biorąc, można je włączyć wszystkie nasze wyobrażenia o jakości i przetwarzania informacji graficznej. I, oczywiście, wkrótce nieaktualne standardem H.264 pójdzie w zapomnienie, ponieważ technologia nie stoi w miejscu. Zażycie dogosrochnuyu perspektywy, może to być bardzo dobrze, że zamiast HEVC kodeka opracuje coś jeszcze bardziej wydajne.