848 Shares 5361 views

Stół wibracyjny do diagnostyki w zawieszeniu samochodu: opis, cechy i zasada działania

Różne zakłócenia w zawieszeniu samochodowym mogą powodować nieprzyjemne konsekwencje. Samochód może wsiąść w poślizg podczas wchodzenia do kolei i tym samym wywołać poważny wypadek. Należy zrozumieć, że wszelkie awarie w zawieszeniu nie występują natychmiast. Elementy zużycia zawieszenia podczas pracy iw dowolnym momencie dają właścicielom samochodu wiedzę o sobie. Wcześniej testy zawieszenia wykonano ręcznie. Dziś jednak wykorzystują nowoczesne technologie. Użyj tabeli wstrząsów, aby zdiagnozować zawieszenie. Taki system jest w stanie dokładnie sprawdzić stan podwozia.


Co to jest?

Więc wytrząsarka, na którym sprawdza się podwozie, jest specjalną platformą. Jest wyposażony w dużą liczbę czujników i jest podłączony do komputera z oprogramowaniem specjalnym.

Kompleks sprzętu i oprogramowania otrzymuje informacje z czujników, a następnie oblicza odchylenia, które są ustalane podczas budowy samochodu. Następnie oprogramowanie porównuje dane i dane ze standardowymi wskaźnikami. Dla każdej marki i modelu samochodu ma własne normy, dlatego ważne jest, aby operator prawidłowo skonfigurował przed rozpoczęciem testu. Diagnoza zawieszenia samochodu na stole wstrząsowym jest doskonałą okazją do zapoznania się z dokładnymi informacjami o biegu i jego przydatności. Ale metoda ma jedną wadę – diagnozując tylko nowoczesne samochody wyposażone w elektroniczne systemy sterowania. W przypadku modeli klasycznych wytrząsarka nie jest dostępna.

Jak jest zrobiony test?

Proces diagnostyki komputerowej jest dość skomplikowaną procedurą.

Po wjechaniu samochodu do platformy, wytrząsarka zacznie się kołysać, aby zdiagnozować zawieszenie. Tak więc system tworzy warunki, które są jak najbliżej rzeczywistej jazdy na drogach. Podstawa wibruje w zakresie od 0 do 25 Hz, przy czym częstotliwość stopniowo wzrasta. Podczas tego procesu czujniki ciągle mierzy dynamiczny ciężar każdego z kół i porównują najniższą wartość z wartościami standardowymi. Mniejsza stateczność dynamiczna lub statyczna zapewnia pełną przydatność zawieszenia i biegu. Również podczas testu zawieszenie przednie i tylne są sprawdzane oddzielnie .

Jak działa platforma?

Głównym zadaniem tego sprzętu i oprogramowania jest generowanie fluktuacji wymaganej częstotliwości. Są to wahania, których doświadczają samochody podczas jazdy. Wibracje te pojawiają się dzięki wibratorom hydraulicznym lub elektrodynamicznym, które mogą być wyposażone w stół wibracyjny do diagnozowania zawieszenia. Koła samochodu, które jest zamocowane na platformie i są w neutralnym położeniu, obracają się w czasie tych wydarzeń z wałów platformy platformy. Tworzy to nie tylko oscylacje o określonej częstotliwości, ale również symuluje ruch samochodu.

Oprócz drgań, symulowane są walce boczne. Tak więc możesz sprawdzić łożyska kół, łożyska kulkowe. W ten sposób diagnostyka zawieszenia samochodu działa na wytrząsarce. Cena usługi wynosi 1000 r. Jest niedroga, iw rezultacie właściciel dowiaduje się o wszystkich wadach w biegu.

Jak zrozumieć, że nadszedł czas, aby zdiagnozować?

Tak więc, należy to zrobić, jeśli musisz iść samochodem na długą podróż, na przykład na morzu. Eksperci zalecają sprawdzenie podwozia podczas zmiany pór roku. Diagnoza jest obowiązkowa, jeśli w trakcie ruchu występują uderzenia i skrzypnięcia, a także, jeśli samochód nagle zaczął wchodzić po wejściu na turnie. Szczególnie konieczne jest przeprowadzenie takich testów dla tych, którzy ciągle podróżują po złych drogach.

Po okopie, uderzeniach i wgłębieniach na drogach w żaden sposób nie przyczyniają się do długiej pracy, nawet najbardziej niezawodnego biegania. Ponadto taka procedura jest niedroga. Stół wibracyjny do diagnozowania zawieszenia w Moskwie będzie kosztował kierowcę w 740 rubli.

Objawy problemów z zawieszeniem

Czasami zdarza się, że podwozie powoduje poważne problemy. O tym, że musisz dzwonić na wytrząsarkę, można powiedzieć następujące objawy:

  • Jeśli chodzi o użyteczność zawieszenia warto rozważyć, jeśli nagle uderzyło się ostrymi obręczami kierownicy w prawo lub w lewo. Czasami te akcje mogą mieć charakterystyczny brzęczyk. Podobne dźwięki pojawiają się podczas jazdy na nierównych drogach lub podczas pisania pewnej prędkości.
  • W trakcie hamowania samochód wchodzi, zachowuje się nienaturalnie, ale powierzchnia jest całkowicie sucha i równa. Więcej informacji na temat wadliwego działania zawieszenia mówi dużo zabawy lub wolnego kierownicy. W tym przypadku nie ma reakcji kół na działanie.

Aby odwiedzić wytrząsarkę do diagnostyki w zawieszeniu (Sankt Petersburg lub inne miasto), konieczne jest, jeśli w obecności ABS jest uruchamiane przedwcześnie podczas jazdy po uderzeniach i nieprawidłowościach. Jeśli ciało podczas jazdy bezpośrednio lub podczas wchodzenia na turnie silnie huśtawki, jest to także nieprzyjemny objaw.

Więcej informacji na temat wadliwego działania zawieszenia i konieczności diagnozowania zgłaszają pokrywy opon, których zużycie jest nierówne. Ile kosztuje diagnoza zawieszenia samochodu na stole wstrząsania? Cena tej usługi jest niewielka nawet w dużych miastach, takich jak Moskwa czy Petersburg. Testowanie będzie kosztowało 700-1000 rubli. Ta procedura jest całkowicie warta. Uszkodzone podwozie znacznie zwiększa ryzyko wypadku.

Jakie elementy zawieszenia są testowane podczas diagnozy?

Stanowisko wibracyjne do diagnozowania zawieszenia w procesie pracy koncentruje się na następujących elementach. Są to ciche bloki, amortyzatory, sprężyny i dźwignie, system hamulcowy i podkładki, końcówki kierownicze, łożyska kulkowe i łożyska. To właśnie te węzły w trakcie eksploatacji samochodu mają główne obciążenie. Kompleks oprogramowania i sprzętu w procesie pracy nie tylko tworzy fluktuacje i symuluje ruch – istnieją również walce boczne do testowania pracy łożysk kulkowych i łożysk. Zwiedzając trzęsienie na diagnozę zawieszenia w Moskwie, nie możesz znaleźć usterek, które nie należą do biegu samochodu. System w takich przypadkach nie jest w stanie zidentyfikować przyczyn, jednakże sygnalizuje przyszłą naprawę.

O dokładności wskazań

Niektórzy właściciele samochodów po diagnozie pozostają niezadowoleni z tej usługi. Ta metoda jest również odrzucana przez niektórych specjalistów – mechanikę samochodową. Faktem jest, że na wynik badania wpływa wiele czynników.

Jeśli nie wzięto pod uwagę, istnieje ryzyko uzyskania niewiarygodnego wyniku. Jednym z tych czynników jest nieprawidłowo wybrana transmisja. Często wyniki są niewiarygodne z powodu wyższych ciśnień opon. Najczęstszym powodem są błędy operatora podczas konfigurowania. Dlatego diagnozowanie zawieszenia na stole wstrząsarki (Sankt Petersburg nie jest wyjątkiem) powinno odbywać się w wyspecjalizowanych stacjach obsługi, w których pracują doświadczeni specjaliści. Poznają i biorą pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą zniekształcać wyniki. Adres w Petersburgu: Northern Avenue, 7, STO "Formuła".

Kupić wytrząsarkę?

W celach prywatnych maszyny są sprawdzane w ten sposób nie więcej niż 2 razy w ciągu roku. Należy pamiętać, że w tym celu nie warto kupować wytrząsarki do zawieszenia diagnostyki. Cena urządzenia wynosi od 5 tysięcy dolarów. Takie systemy są zakupione tylko na stacjach paliw iw centrach serwisowych. Nowoczesny rynek reprezentuje wiele różnych modeli. Ale zanim kupisz taki kompleks diagnostyczny, musisz go starannie dobrać. Niektóre systemy są przeznaczone tylko dla określonych marek samochodów i zawierają informacje tylko w określonych modelach. Inne są całkowicie uniwersalne. Jednak nawet biorąc pod uwagę cenę, warto wejść do warsztatu wytrząsarki w celu zawieszenia diagnostyki. Cena 5-10 tysięcy dolarów spłaca się z czasem, a obsługa przyniesie firmie dużo nowych klientów.