447 Shares 7526 views

Deimos i Phobos. „Strach” i „horror”

Deimos i Phobos – mała przestrzeń na standardach satelity naszego sąsiada, Mars. Pomimo nazwy złowieszczego mało, wyglądają skromny w porównaniu do innych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym. Niemniej jednak, „strach” i „przerażenie”, który towarzyszy Mars w swojej wiecznej krąży na orbicie, mają wielką wartość dla badaczy i powodować znaczne zainteresowanie astrofizyków.


przewidywania pisarz

Niewiele osób wie, że odkrycie satelitów Marsa po raz pierwszy odbył się nie w obserwatorium, a na stronach słynnych dzieł Jonathan Swift w „Podróże Guliwera”. Główny bohater w jednej z głów naukowców z latającej wyspie Laputa powiedział o nich odkryto dwa ciała poruszające się wokół Marsa. Opowieść o przygodach Guliwera pojawiła się na początku XVIII wieku. Odkrycie naukowy Phobos i Deimos miała miejsce znacznie później – w 1877 roku. Złożył A. Hall podczas wielkiego konfliktu Czerwonej Planecie. Otwarcie godne utrwalenia wielu powodów: stało się to możliwe ze względu na bardzo dobrych warunkach pogodowych i niesamowitej pracy naukowca, którego doświadczenie było tylko na tyle niedoskonałe narzędzia pod koniec XIX wieku.

miękisz

Deimos i Phobos nie są dostępne dla badań przy użyciu sprzętu amatorskiego z powodu jej skromnej wielkości. Oni są wielokrotnie mniejsze niż Księżyc. Satellite Deimos – najmniejszy taki obiekt w Układzie Słonecznym. Phobos nieco większy niż jego „brat”, ale też nie może się pochwalić imponującym rozmiarze. Od początku ery astronautyki oba obiekty były badane przy użyciu kilku urządzeń: „Viking 1”, „Mariner 9”, „Phobos” „Mars Express”. Chociaż obrazy uzyskano satelitów badawczych, a także dane na temat rodzaju i składu ich powierzchni.

pochodzenie

Do tej pory, aż do końca jest jasne pytanie, jak Mars pojawił satelitów. Jednym z najbardziej prawdopodobnej wersji jest to, że Deimos i Phobos – Czerwona Planeta planetoidy przechwycone. Zakłada się, że pochodzą z odległych części układu słonecznego, a nawet tworzą poza jego granicami. Mniej prawdopodobna hipoteza satelity naukowcy nazywają pochodzenie Głównego Pasa Asteroid. Być może rola w wyglądzie to Mars „suite” odegrała olbrzym Jowisz, że silne pole grawitacyjne zniekształca orbity asteroidy latające w pobliżu.

„Strach”

Phobos – najbliżej planety księżyca. Jak Deymos, ma nieregularny kształt i przemieszcza się w prawie kołowej orbicie wokół Marsa. Fobos zawsze wychodzi na planecie jedną stronę, co jest podobny do Księżyca. Powodem tego – zbieżność okresów obrotu ciała wokół Marsa wokół jej osi.

Orbita Fobosa jest bardzo blisko do Czerwonej Planety. Według naukowców, satelita pod wpływem pola grawitacyjnego Marsa stopniowo zmniejszana (trochę mniej niż dziesięć centymetrów rocznie). W odległej przyszłości, to grozi zniszczeniem. Phobos lub około 11000000 roku spadnie do Marsa, lub trochę wcześniej, po 7 milionów lat, zostanie rozerwana przez siły grawitacyjne planety i tworzy pierścień wokół niej z wraku.

powierzchnia

Phobos i Deimos – satelity pokryte śladów napotkania meteorytów. Zarówno przerywana kratery na powierzchni o różnych rozmiarach. Największy z nich znajduje się na Fobosa. Średnica krateru – 10 km, w celu porównania wielkości satelity – od 27 do 21 km. Cios, który pozostawił ślad może łatwo prowadzić do całkowitego zniszczenia kosmicznego ciała.

powierzchni Fobosa ma inną cechę, która odróżnia go od «brata». Jest praktycznie równolegle do szerokości skiby do kilkuset metrów, zajmując dużą powierzchnię. Ich pochodzenie pozostaje tajemnicą. Zgodnie z założeniami naukowców, mogą być również konsekwencją silnego ataku lub być spowodowane przez grawitacyjne oddziaływanie Marsa.

"Horror"

Deimos ma rozmiar 15 o 12 kilometrów i okrąża bardziej odległe niż orbita Fobosa: odległość do planety – około 23500 km. Jeden obrót wokół Mars „terror” stanowi 30 godzin i 18 minut, co jest nieco większa od długości dnia na świecie i więcej niż cztery razy wolniej niż przepływ Phobosie. Krążył planeta trwa 7 godzin i 39 minut.

Deimos w przeciwieństwie do swojego „brata” nie będzie spadać. Niektórzy badacze sugerują, że prawdopodobnie los „okropności” – przezwyciężyć przyciąganie Marsa i latać w kosmos.

struktura

Przez długi czas pozostawał niejasny, co leży Deimos i Phobos wewnątrz. Naukowcy wiedzą już podejrzanie niskiej gęstości tych organów, obliczone w procesie obserwacji Ziemi. W związku z tymi danymi były najbardziej fantastyczne założenia dotyczące tego, co sprzeciwia towarzyszyć Mars. Phobos i Deimos w pewnych hipotez zostały wymienione jako sztuczne satelity wydrążone rozpoczęła się w czasach starożytnych i ewentualnie cywilizacji innej planety.

Po przestudiowaniu danych ze statku kosmicznego, stwierdzono, że „pakiet” Mars jest bardziej podobna do asteroidy, czyli naturalnych obiektów. Została obliczona gęstość substancji satelity – 2 g / cm3. Podobna figura znajduje się w niektórych meteorytach. Dziś o niskiej gęstości satelity Mars wyjaśnia ich cechy strukturalne: Phobos i Deymos prawdopodobnie składać się z mieszanki bogatej w skale węgla z lodem. Ponadto zdjęcia kosmiczne sugerują, że powierzchnia najbliżej obiektu Mars metr pokryte kurzem, tym samym księżyca regolicie.

„Sweet” Czerwona planeta nadal utrzymuje wiele tajemnic, więc wśród astronomów ciągle opracowywane są projekty dla jej lotu. Z wielkim zainteresowaniem jest sam Mars. W niektórych projektach, to jest uważany za kandydata na terraformingu lub odpowiednim miejscu do produkcji niektórych środków. Również w środowisku naukowym jest dość poważnie dyskutowane na pierwszy rzut oka fantastyczna perspektywa umieszczając najpierw bazy badawczej na Księżycu, a następnie na Marsa. Ponadto, badanie takich obiektów zawsze może przynieść informacje nie tylko o siebie, ale także o Układzie Słonecznym, jego formacji i cechach. A nawet wszechświat jako całość.