407 Shares 6170 views

Zwolnienie Australii. Podstawowe formy pomocy w Australii

Najmniejszy i równocześnie najstarszy na świecie to kontynent Australii. Znajduje się na półkuli południowej planety, a można by powiedzieć, dzieli lodową Antarktydę i równikowe archipelagi Indonezji. Niesamowite i niepowtarzalne jest również zwolnienie Australii. Wszyscy, którzy odwiedzili tę ziemię, twierdzą, że nigdzie indziej na świecie nie ma tak niesamowitych krajobrazów. Cóż, zastanówmy się, jakie istnieją formy pomocy australijskiej i jak różne części kontynentu różnią się od siebie.

Lokalizacja geograficzna

Najpierw określmy, jakie jest położenie geograficzne tego kontynentu. Znajduje się we wschodniej części półkuli południowej, wzdłuż pasa tropikalnego i subtropikalnego. Jest płukany przez wody Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku, a także liczne morza, które przylegają do niego. Powierzchnia kontynentu wynosi 7,659,861 km². Dokładne współrzędne Australii są określone ze swoich skrajnych punktów. Na południu jest Cape South East Cape, 43 stopni na południe. W .; Na północy – Cape York, 10 stopni na południe. W .; Na wschodzie – Cape Byron, 154 stopni c. E. Na zachodzie – Cape Steepe Point, 114 stopni c. Etc. Australia otoczona jest licznymi wyspami, wśród których największe są Nowa Gwinea i Tasmania. Również tutaj jest słynna Wielka Rafa Koralowa, składająca się z koralowców unikalnej rasy.

Ogólne dane o geologii kontynentu

Ulga Australii jest głównie płaska. Składa się z płaskowyż, które lekko się unoszą. Jednocześnie rosną w pobliżu wybrzeża iw środku kontynentu znaczny spadek gleby, czyli depresja. Mapa Australii konturowej pokazuje również, że tutaj są góry. Jest to jednak tylko jeden grzbiet, położony na wschodzie kontynentu, który ma bardzo małą wysokość w porównaniu z pozostałymi systemami górskimi świata. Z geologicznego punktu widzenia najmniejszy kontynent na świecie dzieli się na trzy części: wschodnie, zachodnie i centralne.

Wschodnie elewacje

Góry i wzgórza są dalekie od głównych form ulgi australijskiej, ale na wschodzie zajmują znaczną większość terytorium. Miejscowe krajobrazy składają się z Wielkiego Podziału, którego najwyższym punktem jest Góra Kostsyuszko, o wysokości 2228 metrów. Sama grzbiet jest podzielony na cztery podłużne strefy. Pierwszy to przybrzeżny masyw górski, który rozciąga się wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego. Drugi to niziny międzymonteńskie, osiągające poziomy poniżej poziomu morza. Są nimi strefy o największych pasmach górskich. No cóż, na czwartym miejscu upadki są u podnóża z pagórkowatą powierzchnią na zachodzie grzbietu.

Orografia przedziału wodnego

Każdy konturowy mapę Australii wyraźnie pokazuje, że główny grzbiet kontynentu podzielony jest na dwie części: góry Nowej Południowej Walii i góry Queensland. W pierwszej części parametry pasa są zwężone, ale wysokość wałów jest bardzo znacząca. Lokalna depresja stopniowo przesuwa się do nadmorskich równin typu akumulacyjnego. Im bliżej południu, tym mniej jest wzgórz. Druga część grzbietu, Queensland, zajmuje ogromne terytorium, ale teren nie ma zbyt dużych różnic wysokości. Ta strefa nazywa się typowymi, średnimi wzgórzami. Również tutaj wszystkie cztery zespoły są bardzo wyraźne.

Rarytasy geologii: Zachód i jej dziedzictwo historyczne

Zachodnie reliefy Australii są reprezentowane w postaci wysokich równin, w przybliżeniu 300-500 metrów. Ta wysokość jest zmniejszona do poziomu Oceanu Świata w południowo-zachodniej części, gdzie znajduje się równina Nallarbor. Bliżej do centrum kontynentu są małe grzbiety. Powstały one w wyniku podnośników platformy w ostatnim czasie. Region z najstarszą rasą na naszej planecie jest uważany za własność tego regionu. Nie rozpada się tu od epoki neogenu. W tym czasie powstał suchy wietrzny klimat, który dominuje obecnie na kontynencie. Paradoksalnie, był to wiatr, który spowodował zniszczenie wielu skał na Ziemi przez tysiąclecia. I tu wydaje się wzmacniać glebę, zachowując oryginalność i niepowtarzalność.

Niziny centrum

Jak wspomniano powyżej, głównymi formami zwolnienia Australii są niziny, a centralna część jest najbardziej wyraźnie reprezentowana. Wysokość nad poziomem morza tutaj wynosi średnio 150 metrów, im bliżej centrum geograficznego, tym niższy. Centralne równiny rozciągają się z północy na południe od Zatoki Carpentarii do Wielkiej Zatoki Perskiej. W obrębie tych granic są głównym nizinnym płaskowyżu kontynentu. Najpierw równina Carpentarii, a następnie obszar nizinny Wielkiej Dorzecza Artesyjskiego. Murray-Darling Plain charakteryzuje się różnicami wysokości. W jej granicach znajduje się najbardziej rozległa i pełniająca rzeka Australii – Murray. W centralnej części kontynentu znajduje się również jezioro Eyre. Jego głębia to najniższy punkt Australii – piętnaście metrów poniżej poziomu Oceanu Świata.

Pustynie Australii – "hobby" lokalnych krajobrazów

Wynika to z faktu, że zwolnienie Australii jest w większości płaskie i niskie, tu powstało wiele pustynnych terytoriów, które rozrzucone są piaskami różnych ras. Pustynie zajmują centralną i zachodnią część kontynentu i płynnie przechodzą do sawanny lub na pasmo górskie. Większość piasków, które obejmują obszar Australii, mają niestandardowy kolor brązowy lub koralowy. Ten efekt powstaje z dwóch powodów. Po pierwsze, są naprawdę gleby czerwonego pigmentu, które lekko "przyciemniły" piasek i czyni go wyjątkowym. Po drugie, cień australijskich pustyń ma wpływ na pozycję słońca. Na tym kontynencie świeci pod takim kątem, że w godzinach wschodu i zachodu słońca czerwony piasek jest jeszcze ciemniejszy i bardziej nasycony. Dlatego sprawdzanie miejscowych wydm i wydm jest zalecane wieczorem (lub rano), aby zobaczyć je we wszystkich wyjątkowych urodkach, w świetle skrajnych promieni słońca.

Tropikalna dżungla

To niesamowite, ale w tej otchłani czerwonych piasków i niesamowitych wiatrach monsunowych są również bardzo wilgotne obszary wypełnione gęstą zieloną roślinnością. Jest to północna część regionu, która znajduje się w strefie tropikalnej. Tutaj maksymalna ilość opadów jest skoncentrowana, bardzo wysoki poziom wilgotności i nieznaczne wahania temperatury. Na północy Australii rozrastają się palmy, eukaliptusy, paprocie i akacja, unikatowe zwierzęta żyją. Są wśród nich latające wiewiórki i lisy, koale, opole, ogromne nietoperze i niepowtarzalne jaszczurki.

Tropikalne plaże

Opis Australii byłby niekompletny, gdybyśmy nie rozmawiali o jej najbardziej smacznym kęsie – obszarach wypoczynku. Obejmują one dwa główne obszary: Gold Coast i Great Barrier Reef. Pierwszy jest w pobliżu Brisbane, na Oceanie Spokojnym. Jest to jeden z najsłynniejszych miejsc na surfingu na świecie. Gold Coast to wyjątkowe miejsce, łączące postępy współczesnych miast i pierwotny charakter lokalnej przyrody. Rafa koralowa to prawdziwy skarb, rozciąga się wzdłuż północno-wschodniego kontynentu. Składa się on z niemal tysiąca wysepek otoczonych jasną turkusą wodą. Nurkowanie jest tu popularne, ponieważ mieszkańcy morscy żyjący na koralach są niezwykle piękni i ciekawi.