667 Shares 2027 views

Filtr cząstek stałych – co to jest? Regenerację filtra cząstek stałych

Samochody, mianowicie ich spaliny stanowią wielkie zagrożenie dla środowiska. Dlatego producenci samochodów zaczęli wyposażyć swoje samochody z różnych katalizatorów. A jeśli w samochodach z silnikami benzynowymi i to tak nazywa, jest na diesli – filtra cząstek stałych. Co to jest ten element? Jaka jest jej struktura i sposób działania? Wszystko to i nie tylko – w dalszej części tego artykułu.


powołanie

Filtr cząstek stałych do oczyszczania spalin z cząstkami sadzy. Za pomocą tego elementu w układzie spalin w celu zmniejszenia zawartości sadzy o 95 procent. Ten ostatni powstaje w wyniku niecałkowitego spalania. Wielkość cząstek sadzy wynosi od 1 do 0,01 mikrona. Składa się ona z tlenku metalu, woda, siarki i związków zawierających węgiel. Ich odsetek jest uzależniona od aktualnej prędkości i obciążenia silnika.

gdzie stosowane

Które urządzenie jest umieszczony filtr cząstek stałych? "Volkswagen", "Audi", "Mercedes". Jest to niepełna lista samochodów, które są wyposażone w ten element. W samochodach osobowych filtry cząstek stałych zostały zainstalowane w 2000 roku, w związku ze stosowaniem norm ochrony środowiska „Euro-2” lub wyższym. W krajach Unii Europejskiej, obecność tego katalizatora jest wymagane nawet w samochodach od 2011 roku.

lokalizacja

Gdzie jest filtr cząstek stałych? „Mercedes” i wiele samochodów wyprodukowanych w Europie mają ten sam układ katalizatora. Znajduje się on tuż za kolektorem wydechowym. To miejsce jest, bo w tym miejscu temperatura gazu osiąga maksimum cechy.

Urządzenie i sposób działania

Główny element filtra cząstek stałych – osnowę ceramiczną. jest wykonana z węglika krzemu. Ten sam materiał jest stosowany dla katalizatorów silników benzynowych. Matryca jest umieszczona w metalowej obudowie filtra i posiada strukturę siatkową z naprzemiennie zamkniętych komórkach. Boczna część elementu – porowata. To działa jak filtr. Matryca katalizatora komórki – prostokątny. Na bardziej nowoczesnych pojazdów ustawić filtry z komórkami 8-węgiel. Takie elementy są uważane za bardziej niezawodne i już przeszły spalin.

filtracji Steps

Filtracja i regeneracja – według tej zasady działa każdy filtr cząstek stałych. Co to jest? Filtrowanie – jest to proces, w którym zajęcie z cząstek sadzy z dalszym osiadania na ścianach. Im większe są, tym łatwiej jest pracować katalizatora. Jednakże gazy wydechowe niewielki procent drobnych sadzy do 1 mikrona. To oni są największym zagrożeniem dla środowiska i ludzkiego dróg oddechowych.

Należy również pamiętać, że z czasem się filtr cząstek stałych ( „Renault Master TDI» – nie jest wyjątkiem) jest zapchany i należy go wymienić. Ale ze względu na wysokie koszty (z $ 400), rosyjski właściciele samochodów „wycięty” z jego „mózg” komputera i umieścić na swoim miejscu „przekładki” – metalowej rury o tej samej średnicy.

Pasywna regeneracja filtra cząstek stałych

Operacja ta odbywa się z powodu wysokiej temperatury (500 stopni Celsjusza). Dlatego katalizator jest instalowany bezpośrednio za kolektorem wydechowym. Wnikając w filtrze cząstek stałych z gazów spalinowych (czyli związki azotu) do reagowania z tlenem, tworząc dwutlenek azotu. Wreszcie, łącząc się z sadzy przekształcane w tlenek i tlenku węgla. Dwa ostatnie składniki reagujące z tlenem podzielone na azot i gazowego dwutlenku węgla. Dzieje się spaliny proces filtrowania samochodu napędowego.

W pewnych warunkach pracy silnika kolekcja sadza może być nieefektywne. Ona spokojnie przechodzi na zewnątrz komórki. W takim przypadku, aktywny regeneracji filtra cząstek jest podłączona do eksploatacji.

aktywny

Przetwarzanie to jest siłą, podnosząc temperaturę gazów wydechowych. Dzieje się to wszystko w krótkim okresie czasu. Istnieje kilka sposobów wymuszonego wzrostu temperatury:

  • Im później wtrysku paliwa.
  • Gazy ogrzewania mikrofalowego.
  • Wtrysk paliwa do filtra cząstek stałych.
  • Instalacja grzejnik elektryczny.

Struktura neutralizator ciągły poprawione i jest obecnie uważany za najbardziej popularnym rodzajem filtr z powłoką katalityczną i układu dodatków do wprowadzania paliwa. Przeanalizujmy je szczegółowo.

Katalityczny filtr cząstek stałych

Co to jest ten element? Filtr ten jest stosowany w samochodach z rodziny „Volkswagen”. Zasada działania obejmuje regenerację czynnego i biernego.

W tym ostatnim przypadku, obróbka następuje przez ciągłe utlenianie sadzy ze względu na katalizatorze – platynę, przez które przechodzą gazy. temperatura robocza – od 300 do 500 stopni Celsjusza. Aktywny proces zachodzi w wyższej temperaturze – 650 ° C.

Przy wychyleniu aktywacji wiele czujników. Ten przepływomierz powietrza czujniki wlot i wylot temperatury spalin i ciśnienia, znamienny tym, że filtr cząstek stałych działa. Co daje? Odebrane dane są przetwarzane przez komputer, przy czym jednostka sterująca wysyła sygnał do późniejszego wlotu paliwa lub ogranicza przepływ powietrza do komory. W ten sposób znacznie zwiększa się temperaturę spalin, reagują z elementów katalizatora.

Filtr z systemem wprowadzania dodatków

Katalizator opracowany przez inżynierów francuskich i jest ustawiony na „Peugeot” samochodów „Citroen”, jak również „Ford” czy „Toyota”. Inna nazwa dla filtra cząstek stałych – FAP. Istotą działania jest dość prosta. System jest addukt z katalizatorem (ceru), który dodaje się do paliwa, a także przyczynia się do zmiany temperatury spalania sadzy (około 500 stopni Celsjusza). Jednak przy niskich obciążeniach, jest to trudne do osiągnięcia, więc praca jest podłączony zmuszeni regeneracji. Sam jest przechowywany w oddzielnym zbiorniku dodatków (4-5 litrów).

Jego życie jest około 100 tysięcy kilometrów i jest taka sama jak z filtra. W zbiorniku, to dodatek jest dostarczany za pomocą pompy elektrycznej. Jest on dozowany w każdym elektronicznej jednostki sterującej tankowania paliwa. Główną wadą tego systemu – przy spalaniu cezu osadzonej na ściankach w postaci popiołu, co znacznie zatyka filtr. W związku z tym, że ma taki mały okres eksploatacji.

Jak przedłużyć żywotność?

Od sadzy wypalenia występuje w wysokich temperaturach, żywotność filtra zależy od częstotliwości przepaleniem. Tak więc, co często się tej operacji, mniejszą elementu zasobu. Ale w jaki sposób można zwiększyć przebieg samochodu pomiędzy spalaniem w przetwornicy? Istnieją różne dodatki chroniące filtr cząstek stałych. Przyczyniają się one do zmniejszenia temperatury roboczej od 600 do 400 stopni Celsjusza. Korzystać z urządzenia przy niskich obciążeniach w nadziei, że wypalanie sadzy nie występuje, jest po prostu bez sensu. W takich przypadkach, pod warunkiem, wymuszonej regeneracji – nawet przy minimalnej prędkości jednostka będzie pracować na 100 procent.

Jak określić zator?

Objawy podłączonego filtra jest łatwe do rozpoznania. Ten projekt jest słaby, dym z rury wydechowej przekroczenia paliwa. Takie elementy są zazwyczaj w górować wygląda dokładnie jak na zdjęciu poniżej.

W tym przypadku, pilna potrzeba podjęcia działań – aby wymienić go na nowy (co jest mało prawdopodobne, aby być prowadzony przez naszych właścicieli samochodów) lub usunięta z systemu.

wniosek

Tak więc okazało się, że katalizator jest diesel. Jak widać, urządzenie jest doskonałe walki czyszczenia sadzy. Jednak wszystko co dobre utracone, gdy przychodzi czas wymiany. Koszt nowego elementu wynosi około 50-80 tysięcy rubli.
Więc najlepszym sposobem – usunięcie filtra cząstek stałych w oprogramowaniu komputerowym i instalowanie w jego miejscu ogranicznik płomienia i prosta metalowa rura. Powinno być procedura od 5 do 15 tysięcy rubli.